Štvrtok, 23. máj 2024

Vojna a šport. Abramovič predáva klub, z Tiňkova je už iba milionár, prezident šermiarov demonštratívne pozastavil funkciu  

Foto - SITA/AP Photo/Martin Meissner

Traja muži, vplyvní ruskí oligarchovia, ktorí podnikajú vo futbale, cyklistike a šerme, patrili k Putinovým blízkym. Čo s nimi spravia sankcie a aký je ich prístup k vojne na Ukrajine?

Európa vytiahla na Rusko finančný atómový kufrík. Niektoré banky odpojila od SWIFTu, rubeľ spadol na historické dno, úrokové sadzby vystrelili do rekordných výšin a ľudia húfne vyberajú úspory z bánk. Z ruských miliardárov sa stali milionári.

Roman Abramovič

Oligarcha žijúci v Londýne patrí medzi najbohatších Rusov na britských ostrovoch. Sám seba označuje za nepolitickú osobu, ale zároveň má záhadnú úlohu v ukončení bojov na Ukrajine. Romana Abramoviča si vyžiadala ukrajinská strana ako prostredníka k vyjednaniu prímeria. Avšak odborníci ho aj naďalej označujú za jedného z najbližších mužov a finančných podporovateľov Vladimíra Putina.

Majiteľ investičnej spoločnosti Millhouse LLC a futbalovej Chelsea sa usiluje o rýchly predaj svojho majetku, medzi ktorý patrí aj anglický futbalový klub. Päťdesiatpäťročný rusko-izraelský magnát prevzal “The Blues“ v roku 2003. Počas jeho éry vyhrala Chelsea päťkrát anglickú Premier League a v rokoch 2012 a 2021 triumfovala v prestížnej Lige Majstrov.

Kvôli sankciám najprv previedol správcovstvo na charitatívnu organizáciu. Pár dni na to sa rozhodol klub predať. Jedným zo záujemcov o kúpu Chelsea Londýn je švajčiarsky miliardár 86-ročný Hansjorg Wyss. Cena môže vyskočiť do astronomických výšok, sám Abramovič investoval do klubu dve miliardy libier.

Rus sa vyjadril, že výťažok z predaja pôjde pre obete vojny na Ukrajine.

Oleg Tiňkov

Milovník cyklistiky, ako rád sám seba označuje Oleg Tiňkov, sa najmä vďaka Albertovi Contadorovi a Petrovi Saganovi dočkal viacerých skvelých víťazstiev. Vo svete športu na dvoch kolesách pobudol do roku 2016. „Nikdy nezabudnem na čas strávený s vami a nič neľutujem. Špeciálne poďakovanie patrí mojej manželke, ktorá dovolila minúť značné množstvo peňazí a tiež chlapovi vedľa mňa, ktorý sa práve stal najlepším cyklistom roka 2016. Som hrdý na Petra Sagana,“ uvádza v rozlúčkovej reči  na sociálnej sieti Instagram.

Syn sibírskeho baníka sa medzi ruských miliardárov prepracoval od piky, od predaja piva a reštauračných sieti až do pozície majiteľa banky Tinkoff. V marci 2020 ho v Londýne zatkli kvôli obvineniu z daňových únikov v USA. V októbri 2021 však zaplatil 509 miliónov dolárov za urovnanie prípadu s ministerstvom spravodlivosti USA.

Päťdesiatštyriročný Rus, ktorý sa kedysi chválil kontaktami na Putina, je jedným z mála oligarchov, ktorý inváziu na Ukrajinu odsúdili. Sám sa v posledných dvoch rokoch takmer ocitol na druhom svete, keď ochorel na leukémiu, ktorú skomplikoval ťažší priebeh covidu-19. „Presvedčil som sa, že život je krehký. Na Ukrajine teraz každý deň umierajú nevinní ľudia, čo je neprijateľné! Štáty majú vynakladať peniaze na liečbu ľudí, na výskum, ktorý porazí rakovinu a nie na vojnu,“ vyhlásil.

Tiňkov vlastní luxusné rezorty v Taliansku a Kalifornii, lyžiarske chaty vo francúzskych Alpách alebo letún Dassault Falcon 7X. Od začiatku ruského útoku sa jeho majetok výrazne zmenšil a jeho akcie v banke poklesli o viac ako 90 %.

Ališer Usmanov

Ališer Usamov je náruživým šermiarom a od roku 2008 prezidentom Medzinárodnej šermiarskej federácie FIE. Na jej konto venoval behom troch olympijských cyklov 77 miliónov eur. Značný vplyv a podiel má aj vo futbalovom Evertone. Spoločnosť USM Holdings, ktorú Rus vlastní, získala prednostné právo na pomenovanie nového štadióna. Časopis Forbes v roku 2019 odhadol jeho majetok na viac ako 12 miliárd dolárov.

K Vladimírovi Putinovi má blízko. Jeho manželka, židovská trénerka ruských moderných gymnastiek, zoznámila prezidenta s olympijskou víťazkou v tomto športovom odvetví Alinou Kabajevovou, s ktorou údajne žil. Okrem iného patrí k jednému z podnikateľov, ktorých Putin poveril obsluhou finančných tokov.

Preto na neho dopadli sankcie, ktoré viedli k zmrazeniu majetku, zákazu poskytovania finančných prostriedkov a zákazu vstupu na územie EU. Usmanov vzápätí demonštratívne pozastavil výkon svojej funkcie prezidenta FIE. „Neujmem sa ho, dokiaľ nebude opäť obnovená spravodlivosť,“ hneval sa miliardár, ktorý chce na sankcie EU napadnúť súdnou cestou.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera