Pondelok, 22. apríl 2024

Začiatok Premier League pri otvorenom prestupovom okne ukazuje, že peniaze vo futbale sú, aj nie sú všetko

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 30.08.2021
SITA/Photo/Jon Super, File

Keď nás niečo nudí, čas beží veľmi pomaly. Keď naopak niečo milujeme, časové plynutie nevnímame a ani sa niekedy nenazdáme a máme za sebou celý zápas, kolo, sezónu. Ako pri Premier League. Prvé tri jej kolá sa odohrávali pri otvorenom prestupovom okne, čo pritiahlo k štartu nového ročníka ešte viac fanúšikov.

Messiho prestupová bomba do City síce neprišla (čo by dal Pep za to, aby Grealishov príchod nebol potvrdený pred Messiho odchodom z Barcelony), no prišla v podobe návratu Ronalda do Manchestra. Dlho to vyzeralo tak, že CR7 síce do mesta príde, no bude si obliekať belasý dres. Len si to predstavte, CR7 v drese Slovana… teda, City. Fanúšikovia United by mu to nikdy neodpustili.

Na poslednú chvíľu však nastal obrat a dráma, na ktorú sa nechytá ani záver druhej série Sex Education či mexickej telenovely. Dajme tomu, Esmeraldy.

Peniaze nie sú všetko

Stop, stop! Moje, na prvý pohľad, protirečenie má svoje opodstatnenie a vysvetlenie. Peniaze sú vo futbale a PL nesmierne dôležité (druhé zistenie úvodu sezóny), no zároveň peniaze nie sú všetko (tretie zistenie). Vysvetlíme si to na príklade „Leicester vs. Arsenal“.

„Líšky“ majú majiteľov, ktorí sú verní klubovej i rodinnej tradícii zosnulého majiteľa Vichaia Srivaddhanaprabhu. Thajský majiteľ, ktorý tragický zahynul pri páde vrtuľníka pred troma rokmi, mal nie len zaujímavé priezvisko, ale aj veľké srdce. K fanúšikom tímu bol vždy úprimný a nemotal im medové motúzy popod nos. Aj vďaka tomu bol jeho vzťah s fanúšikmi až netradične blízky. Jeho syn a rodina pokračujú v tejto tradícii.

V úvode sezóny vedenie adresovalo potrebu posilnenia kádra expresne rýchlo. Za útočníka Daku a záložníka Soumarého dalo vedenie 53 miliónov eur. Prirátajme k ním obrancu Vestergaarda a sme na 70 miliónoch.

Smutný príbeh Arsenalu

Na druhej strane, londýnsky Arsenal dal za Tavaresa, Lokongu, Whita, Ramsdala a Odegaarda takmer 150 miliónov eur. Iste, sú to hráči všetko mladí a do budúcna majú veľký potenciál. Po troch krutých prehrách je však jasné, že Arsenal nutne potrebuje vyriešiť aj prítomnosť. To sa im, takmer určite, nepodarí.

V prípade pokračovania straty bodov im reálne hrozí boj o záchranu. Navyše, „Kanonieri“ defacto zahodili vyše 30 miliónov eur za stopéra Salibu, ktorého vláčia po hosťovaniach a Arteta dal do základu proti City aj Kolašinaca či Soaresa, ktorí v plánoch smerom do budúcna nie sú.

Arsenal nemíňa také peniaze ako Chelsea či City, pravidelný nákup veľkých posíl len talentom či odchovancami neoklamete. Okrem míňania peňazí sú dôležité aj iné aspekty – kto má na starosti prestupy, aké sú kvality vášho manažéra, aká je v klube atmosféra, aký máte vzťah s fanúšikmi či schopnosť udržania si kľúčových hráčov v tíme.

Tottenham má na viac

Málokto dával Tottenhamu pred sezónou šance na väčší úspech. Maximom bola predpoveď na víťazstvo v Európskej konferenčnej lige. Pri všetkej úcte k všetkým súťažiam, pre londýnsky celok EKL nemá dobré meno a platí to pre každé mužstvo, ktoré v Európe niečo znamená.

Tottenham síce nikdy Ligu Majstrov nevyhral a už dlhých trinásť rokov čaká vôbec na nejakú trofej (Audi Cup nerátame), sezóna 18/19 sa im navždy zapíše do klubovej histórie, keď sa postarali o neuveriteľný obrat v Amsterdame a následne neuspeli vo finále proti Liverpoolu. Za dva roky sa ale Tottenham po(zo)sunul z finále LM do skupinovej fázy EKL.

Po prvých troch kolách majú ale Kohúti plných deväť bodov v Premier League. Skóre 3:0 prezrádza tri výsledky 1:0. Tottenham nasilu udržal Kanea, no ten je odhodlaný byť profesionálom a v zápase EKL už stihol dať dva góly. Tottenham má, zdá sa, na viac, ako sme pred sezónou predpovedali.

Lukaku nepotrebuje čas na adaptáciu

Romelu Lukaku je jeden z najlepších útočníkov na svete. Svoju extratriedu potvrdzoval dve sezóny v Interi, predtým aj v rámci Premier League.

Počas pôsobenia v Manchestri United bol terčom posmeškov a „hrdinom“ mnohých memečiek. Jeho pôsobenie v červenej časti Manchestra ale nebolo vyslovene neúspešné. Jeho výkony neboli konzistentné a napríklad jeho prvý dotyk s loptou bol mnohonásobne horší ako dnes. Napriek tomu dal v dvoch ligových sezónach 28 gólov, v Lige Majstrov pridal ďalších sedem. To na „neúspešného“ hráča United nebolo vôbec zlé.

Proti Arsenalu v novom drese Chelsea ukázal, čo od neho môžeme očakávať. Romelu má 28 rokov a stále dostatok priestoru na to, aby bol ešte lepší a aby v novom klube získal najväčšie úspechy. Chelsea je spolu s ním výrazne silnejšia ako sezónu minulú a niet pochýb, že opäť bude cieliť na víťazstvo v Lige Majstrov aj Premier League.

„Kladivári“ môžu zopakovať TOP6, ale…

Všetky tri zápasy West Hamu boli veľmi atraktívne. Padlo v nich pätnásť gólov (presne päť gólov na zápas) a boli všetky viac, než pozerateľné. Ja sám sa považujem za „malého“ fanúšika West Hamu, víťazstvá im prajem. V úvodných kolách vyzerá mužstvo parádne.

Antonio, Benrahma, Souček, Coufal, Bowen, Cresswell či Fornals – všetci sú v skvelej forme, no je tu nejedno ale… Káder mužstva je úzky a na lavičke nie je dostatok hráčov, ktorí by mohli dlhodobo do zápasu priniesť niečo extra, prípadne kvalitne nahradiť unavených borcov zo základu. West Ham definitívne posilnil stopér Zouma, čo je krok dopredu. Mužstvo by nutne potrebovalo ešte dvoch až troch hráčov a to najmä vzhľadom na blížiacu sa Európsku Ligu.

Úvod je síce krásny, udržať si nasadené tempo bude nesmierne náročné. Tím si pýta posilu do útoku či jedného hráča do obrany/zálohy. West Ham dojednáva príchod 23-ročného chorvátskeho záložníka, Nikolu Vlašiča. V prípade jeho nepodpísania (prípadne ďalšieho hráča) pravdepodobne príde pár kríz, ktoré mužstvo z Londýna zrazia do stredu tabuľky.

Wolverhampton a 0 bodov? Žiadna tragédia!

Bodové konto vždy nehovorí celý príbeh, niekedy ani jeho väčšiu časť. Ukážkovým príkladom je Wolverhampton, ktorý má po troch kolách nulu a je tak medzi trojicou, ktorá ešte v novej sezóne nebodovala (+Norwich a Arsenal).

Vlci majú podobné skóre ako Tottenham. S tým rozdielom, že Tottenham všetky tri zápasy vyhral, Wolverhampton ich – 0:1 – prehral. Práve proti „Kohútom“ mali množstvo veľkých šancí, ešte viac sa za hlavu chytali fanúšikovia „oranžových“ v domácom zápase proti Man United. De Gea miestami čaroval a fanúšikom sa bude pár noci o zápase nepekne snívať. Mužstvo „nebetónuje“, hrá veľmi sympatický futbal a ich celkové skóre je klamlivé.

Vlci hrajú zatiaľ oveľa lepšie ako Arsenal, bodovo sú na tom na vlas rovnako. Po reprezentačnej prestávke majú skvelú šancu na nápravu, keď vycestujú na pôdu nováčika z Watfordu.

Newcastle bude bojovať o záchranu do samotného konca

Možno predčasný záver, uvidíme. Nie je veľa klubov, ktoré by na papieri boli horšie ako Newcastle.

Straky majú potenciál byť proaktívnejšie na prestupovom trhu, ich majiteľ Mike Ashley (CEO Sports Direct) má dosť peňazí na to, aby posunul tím zo severu Anglicka aspoň do bezpečného stredu tabuľky. Saudskoarabskí kráľovskí multimiliardári pred rokom dostali stopku pri možnom odkúpení tímu a Newcastlu silno hrozí vypadnutie. Aj taký Norwich je na prestupovom trhu aktívnejší a v prvých troch kolách sa naplno potvrdili obavy fanúšikov Strák.

Obrana nemá kvality súťaže, v ktorej hrá. Dostali už osem gólov, v poslednom zápase doma proti Southamptonu boli horším tímom. Ich súper dominoval na všetkých frontoch. Newcastle bude opäť pod tlakom, fanúšikovia si zaslúžia lepšie zaobchádzanie a opateru. 

Futbal s fanúšikmi na tribúnach je nenahraditeľný

Futbal bez divákov, len na televíznych obrazovkách, je lepší ako žiaden futbal. Futbal s fanúšikmi, ktorí vytvárajú tradičnú atmosféru, je nenahraditeľný.

Zimomriavkové momenty sme mnohí mali bez ohľadu na to, či sa hralo na štadióne Brightonu, Crystal Palace, Liverpoolu, Norwichu, či takého Tottenhamu. Fanúšikovia na tribúnach chýbali. Spolu s gólmi sú najdôležitejšou ingredienciou futbalu.

Zároveň nám ich prítomnosť na štadiónoch pripomína, že sme pandémiu aspoň na čas a z časti porazili. Je na každom z nás, ako zodpovedne sa budeme správať. Fanúšikovia ale na futbal patria, snáď futbal bez nich tak skoro nebude.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera