Piatok, 12. apríl 2024

Najlepší golfový ľavák histórie prekonal v päťdesiatke ďalší rekord. Nikto starší doteraz nezískal takú dôležitú trofej

SITA/AP Photo/David J. Phillip

Cestou na posledný green musela v nedeľu podvečer ochranka uvoľňovať Philovi Mickelsonovi cestu davom nadšených fanúšikov, aby sa dostal na miesto a mohol zahrať posledné dva paty. „Bol to úžasný deň. Snažil som sa do poslednej chvíle nemyslieť na skóre a hrať ranu po rane,“ opísal pre ESPN najstarší golfový víťaz.

Najstarší víťaz

Americký golfista Phil Mickelson sa stal vo veku 50 rokov najstarším víťazom turnaja major, ktorý je golfovým ekvivalentom tenisového grandslamu. Triumfoval na podujatí PGA Championship na ihrisku Ocean course na ostrove Kiawah v štáte Južná Karolína. Dosiahol skóre 282/-6 a o dva údery zdolal Louisa Oosthuizena z JAR a ďalšieho Američana Brooksa Koepku.

Jeden z mála golfových ľavákov prekonal výkon Juliusa Borosa z roku 1968, ktorý sa stal šampiónom PGA vo veku 48 rokov. Stal sa ôsmym hráčom, ktorý vyhral na najlepšom golfovom okruhu PGA Tour po päťdesiatke. Naposledy to dokázal Davis Love III v roku 2015 na turnaji Wyndham Championship.

Legenda       

Mickelson získal šiestu trofej z podujatia major, druhú z PGA Championship. Šesť a viac majorových trofejí vyhralo aktuálne štrnásť golfisov. Mickelson sa so šiestimi vyrovnal Angličanovi Nickovi Faldovi a Leeovi Trevinovi z USA. Američan uviedol, že najnáročnejšie ako sa udržať medzi najlepšími je sústredenie sa počas celého týždňa, na každé zo štyroch kôl. „To je najväčšia výzva.“

Prvý titul získal pred tridsiatimi rokmi. “Je dosť možné, že toto bol môj posledný víťazný turnaj. Tiež je možné, že som mal trochu výhodu a dokázal som sa lepšie sústrediť v určitých momentoch. Neviem, pointa je v tom, že v budúcnosti môže uspieť aj niekto ešte starší ako ja. Chce to len viac práce,” uviedol Mickelson na webe PGA Tour.

Je tam láska. Je očividné, že on túto hru miluje a stále má dosť energie. Je to rekordné. Urobí to ešte niekto niekedy? Kto vie...,“ okomentoval jeho výkon o osemnásť rokov mladší golfista a pravidelný sparingpartner Rickie Fowler. Slovám spoluhráča a rivala zároveň pritakáva aj samotný víťaz: „Moja túžba hrať je rovnaká. Vždy ma motivovala vnútorná motivácia, pretože milujem súťažiť. Milujem túto hru. Viera, že dokážem vyhrať ma inšpirovala k tvrdej práci.“

Inšpirácia na kariérny grandslam

Triumf päťdesiatnika ocenil aj dlhoročný rival Tiger Woods, ktorý sa zotavuje po vážnom zranení počas februárovej autonehody. „Je to veľká inšpirácia vidieť Phila vyhrať znovu v päťdesiatich rokoch. Gratulujem,“ napísal Woods, päťnásobný víťaz majorových titulov.

Po návrate do víťaznej formy sa môže znovu hovoriť o Mickelsonovej šanci na skompletizovanie kariérneho Grandslamu. K tomu mu chýba iba US Open, na ktorom skončil šesťkrát druhý. Víťazstva sa môže dočkať už za mesiac. Turnaj navyše odohrajú na ihrisku Torrey Pines v Kalifornii, kde najlepší golfový ľavák všetkých čias vyrastal.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera