Streda, 31. júl 2024

Revolúcia Saudov môže zmeniť nielen golf. Sportswashing je drahý, ale peniaze nie sú prekážkou

FOTO: SITA/AP Photo/Alastair Grant

Golf nie je u nás práve najsledovanejším športom, no v týchto dňoch a týždňoch sa oplatí dávať pozor, čo sa v ňom deje. Vláda Saudskej Arábie sa pokúša zlepšiť si imidž ďalším kontroverzným spôsobom. Po futbale, kde ovládajú viaceré kluby v Európe, sa vrhli na golf. Pokúšajú sa doslova o revolúciu.

Golf doteraz

Vrcholový golf je v Amerike populárnejší, ako hokej. Ovláda ho asociácia golfových profesionálov, PGA. Organizuje počas sezóny turnaje PGA Tour, ktoré obrážajú najlepší golfisti sveta. Okrem peňazí v nich získavajú body do rebríčka, na základe toho zas majú právo štartovať na grandslamových turnajoch. Funguje to trochu podobne, ako tenis. Štyri hlavné major turnaje sú US Masters, PGA Championship, US Open a The Open (aka British Open). Na nich sa stretne svetová špička, víťazstvo zaručí podobnú nesmrteľnosť, ako Nadalovi s Federerom.

Najviac major turnajov vyhral Jack Nicklaus v minulom storočí – 18. Spomedzi aktívnych hráčov má Tiger Woods pätnásť takých trofejí. Ak sa nemýli wikipédia, zatiaľ sa odohralo 459 grandslamov, ktoré získalo 228 rôznych hráčov. Len 85 získalo viac, ako jeden titul.

Po Woodsovi ich má zo súčasných golfistov najviac Phil Mickelson, šiesty vyhral vlani na PGA Championship ako najstarší grandslamový víťaz v histórii. Mal 50 rokov. Spomedzi mladších sú na tom najlepšie Rory McIlroy a Brooks Koepka so štyrmi titulmi, Jordan Spieth má tri.

Bežný turnaj PGA Tour má rozpočet osem miliónov dolárov, víťaz berie 18, možno 20 percent zo sumy peňazí. Grandslamy idú po pätnástich miliónoch. Okrem doživotnej slávy si za jeden týždeň víťaz zarobí tak tri milióny USD. Na tieto čísla skúsme chvíľu nezabudnúť.

Štruktúry v Amerike a po svete

Pod hlavnou túrou pre golfových profesionálov – PGA Tour – je “druhá liga”. Volá sa KornFerry Tour a hrajú na nej mladší talentovaní hráči na ceste hore. Plus takí, ktorí sa chcú vrátiť medzi najlepších zhruba 150 – 200.

V Európe existuje euroverzia PGA túry, raz za rok sa zastaví aj v Čechách. Na našom kontinente sú tradične silnými golfovými národmi tie z britských ostrovov, Španieli, či Švédi. V posledných rokoch sa ale golfu darí dodávať Američanom, ktorí športu dlhodobo vládnu, konkurenciu aj z iných krajín. Z Talianska, Nórska, Rakúska, či Nemecka.

Aj v Ázii existuje odnož pre tamojších hráčov, Južná Kórea a Japonsko dodali už aj po jednom šampiónovi US Masters a PGA Championship. Najlepší Austrálčania a hráči z Južnej Afriky hrajú na americkej túre a jeden z nich má pri mene aj slovenskú vlajočku.

Rodák z JAR Rory Sabbatini, strieborný medailista z olympiády. Okrem nej je jeho kariérnym vrcholom druhé miesto na grandslame US Masters v roku 2007 a šesť titulov z PGA Tour.

LIV Golf

Doslova bombu do dnešnej golfovej hierarchie hodili Saudi. Ohlásili štart LIV Golf, konkurenčnej túry pre profesionálov. Najali Grega Normana, dvojnásobného víťaza The Open pôvodom z Austrálie, jedného z najlepších golfistov osemdesiatych rokov minulého storočia. Ten mal za úlohu presvedčiť čo najviac hráčov, aby zaplnili 48 miest pre svoj formát pokiaľ možno najväčšími menami. Na bežnom turnaji PGA Tour, resp. majoroch hrá 120-156 hráčov. LIV Golf má menej hráčov a skupinový formát, hráčov rozdelili do tímov a nebudú hrať len každý za seba.

Dnes sa pri Londýne začína prvý turnaj, len minulý týždeň ohlásil Norman svoje hlavné hviezdy. Sú nimi Phil Mickelson (6 titulov na grandslamoch), Dustin Johnson (2), Sergio Garcia (2), Louis Oosthuizen (1), Kevin Na, či tradiční zástupcovia Európy v prestížnom tímovom Ryder Cupe Ian Poulter, Lee Westwood, alebo Graeme McDowell.

Teraz tie ohromujúce peniaze: osem turnajov počas prvej sezóny rozdelí medzi hráčov 225 miliónov dolárov, priemerne teda takmer 30 miliónov na jeden turnaj. Okrem toho najväčšie hviezdy dostali “štartovné”, odmenu za presun z PGA na LIV golf. Mickelson údajne dvesto miliónov (!), Dustin Johnson 125 (!). Mickelson zarobil počas vyše tridsiatich rokov na PGA Tour necelých 95 miliónov, Johnson takmer 75 miliónov. Mladý Talor Gooch zarobil počas niekoľkoročnej kariéry 9 milión, od Saudov mal za účasť dostať dvadsať.

Do médií sa dostalo, že Norman oslovil aj Tigera Woodsa, podľa mnohých naväčšiu svetovú hviezdu golfu všetkých čias. Mal mu ponúknuť v mene svojich mecenášov takmer miliardu dolárov, aby prešiel k LIV Golf. Odmietol.

Prečo to je dôležité

PGA Tour vo štvrtok oznámila, že suspendovala hráčov, ktorí budú štartovať na turnajoch konkurenčnej túry. Dustin Johnson, alebo Kevin Na iniciatívne PGA Tour opustili z vlastnej vôle. Mickelson a ďalší, ktorí majú štartovať na podujatiach LIV Golf v USA (Američania Bryson DeChambeau, Patrick Reed), zatiaľ nie. Podľa všetkého sa obrátia na súd. Nie sú zamestnancami PGA Tour, budú namietať obmedzenie voľnej súťaže. Podľa viacerých nemajú šancu prehrať.

Štyri grandslamy sú samostatnými jednotkami, čo sa štartovej listiny týka. US Open sa hrá už o týždeň a organizátori oznámili, že umožnia hrať všetkým, ktorí sa kvalifikovali. Teda aj odídencom z PGA Tour. Čo bude na júlovom The Open zatiaľ nie je známe. Dá sa ale očakávať, že aj tam si zahrajú všetci. V budúcom roku je zrejmé, že odídenci sa nedostanú na PGA Championship, pokiaľ súdy neurčia inak.

Otázne bude, či a ako im bude umožnené získavať body do oficiálneho svetového rebríčka, ktorý slúži na pozývanie najlepších práve na major turnaje. LIV Golf nie je medzi ligami, v ktorých sa dajú získavať body. Zatiaľ.

V hre je viacero scenárov. Od toho, že grandslamy budú jedinými turnajmi, ktorých sa zúčastní celá svetová špička, cez podstatnú reformu PGA Tour, až po vytvorenie dvoch rovnocenných túr, ktoré budú mať porovnateľne silné zostavy a neporovnateľné finančné možnosti.

Prečo je to nebezpečné

LIV Tour sa ani netají, že je súčasťou PR kampane na nápravu zlého imidžu, ktorý majú Saudi vo svete. Ľudské práva im veľa nehovoria, v Amerike sú nepopulárni aj pre vraždu žurnalistu Washington Post, ktorého nechali popraviť a rozštvrtiť. Majú ale veľa, veľmi veľa peňazí a tými sa snažia naprávať si reputáciu. Volá sa to sportswashing.

Manchester City, Paris St. Germain, futbalové majstrovstvá sveta v Katare, teraz golf. Peniazmi zaplavujú šport, ktorý dominuje u fanúšikov a v médiách v Európe aj severnej Amerike. Novinári sa golfistov v Londýne pýtali, či im neprekáža, že za peniaze sa stanú tvárami kontroverzného režimu. Takmer nikto z hráčov neodpovedal tak, aby sa pritom nečervenal, nemal kyslý výraz, alebo nešiel prepadnúť od hanby. Za toľko peňazí im to ale zjavne stojí.

Na druhej strane, Saudi robia biznis s väčšinou, ak nie so všetkými, demokraciami na svete. Aj s americkou vládou, aj s európskymi. Aj v biznise ide o peniaze. Svet zjavne nie je taký čiernobiely, ako by sa mohlo zdať.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa bude dariť golfovému konkurentovi a či Saudi zostanú len pri ňom. Z dlhodobého hľadiska aj to, či sa o niečo podobné budú po vojne snažiť aj Rusi.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera