Piatok, 17. máj 2024

Ako mi obľúbený slabý tím pomáha lepšie tráviť prvé výsledky mladých hokejistov na MS U20

Foto: SITA/Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP

Dlhšie som rozmýšľal, ako opísať pocity po prvých dvoch zápasoch mladých Slovákov na hokejových MS U20.

Videl som totiž niekoľko ľudí, ktorí pod vlastným menom tak trochu lámu palicu po dvoch prehrách proti Američanom a Švédom a nehanbia sa za to. Priznám sa, trochu ma nahnevali.

Manažovanie očakávaní

Nečudujem sa fanúšikom úspechu slovenského hokeja, že sú netrpezliví. Každý túži po víťazstvách a nových skvelých hokejových zážitkoch. Lebo tie najkrajšie lovíme čoraz ťažšie z pamäti. Frustrácia je azda aj pochopiteľná, najmä u ľudí, ktorí prežili posledných päť-desať rokov v bdelej kóme. Keby dávali pozor, čítali s porozumením a častejšie pred príchodom do diskusií používali studenú sprchu, nemuseli mať také horúce hlavy. Jedovaté sliny spod ich prstov by tak nekazili virtuálny priestor na normálnu diskusiu.

Po rokoch ľadového pôstu hovoríme konečne o novej generácii hokejových talentov. Viacero mladíkov, ktorých evidujeme posledné dve sezóny smeruje na vysoké pozície v najbližších dvoch draftoch NHL. Tvoria zároveň základ tímu trénera Feneša na MS v Kanade. Kňažko, Nemec aj Slafkovský už hrali na šampionáte mužov pod trénerom Ramsaym. Potiaľ super.

Z nejakého dôvodu ale niektorí slovenskí fanúšikovia čakajú, že najmladší tím na tohtoročnom turnaji ním prejde pomaly bez prehry. Že keď už máme toľko borcov, po ktorých siahnu kluby NHL na najbližšom drafte ako po údenom, vyprášime USA, alebo aspoň Švédov. Najmä, keď ich celý zápas tlačíme a ich obrana nevie, kam skôr skočiť.

Keď sa ale vyhrať ani bodovať nepodarilo stále platí, že náš hokej treba kritizovať? Naozaj?

Čo s tým majú NY Jets?

Odbočím k jednému z mojich obľúbených tímov v inom športe. New York Jets hrajú NFL a sú otrasní. Čitatelia nedeľnej rubriky Euríčko na NFL na tomto webe vedia. Jets sú jednoducho tragickí. Takto pred rokom znova potiahli na drafte z druhej pozície kľúčového hráča budúcnosti. Quarterback sa volá Zack Wilson a má v najbližších desiatich rokoch pretransformovať lúzrov na víťazov.

V prvej sezóne sa mu ale nedarí. Klub prehral z 15 zápasov jedenásť a mladík sa trápi. Fanúšikovia aj tamojší novinári majú podobne rýchle prsty ako naši, hokejoví. Kritizujú pod čiernu zem, zalamujú rukami a spochybňujú voľbu generálneho manažéra.

Našťastie, nie všetci. Sú aj takí, ktorí sa zápas po zápase pozerajú na progres tímu a mladého hráča. Napíšu, čo bolo dobré a aj kde boli chyby. Tím trpí na nedostatok talentu na viacerých pozíciách, v NFL sa málokedy podarí vyriešiť všetko jedným draftovým ročníkom. Navyše minuloročný draft sa GM celkom podaril. Wilson robí síce pokroky len slepačími krokmi, viacero kolegov nováčikov sa darí zapracovať do tímu možno ešte lepšie ako jeho.

Preto nad prehrami netrúchlim. Jasné, mrzí každá. Potešili ale všetky štyri výhry a aj keď už žiadnu nepridajú verím, že to nebol stratený rok. Mladíci získajú skúsenosti a o rok bude celý klub lepší. Potrvá ale určite ešte dve-tri sezóny, kým budú reálne pomýšľať na playoff. Ak budú pokračovať v dobrom výbere mladých hráčov, dopĺňaní veteránmi, ktorí budú voľnými agentami a samozrejme správnym kaučingom. Veríme.

Ako sa vyrovnať so šampionátom?

Na mladých Slovákov sa na tohtoročnom turnaji juniorov pozerám podobnou optikou. Každá výhra bude skvelá. Verím, že prídu aspoň dve. Aj bez nich je ale zmena k lepšiemu viditeľná voľným okom a o tej treba hovoriť.

Obhajcov titulu mladíci trápili do poslednej chvíle a pri troche šťastia mohli remizovať. Zápas so Švédmi bol opačný, ako takmer všetky doterajšie za posledných desať rokov. Herný obraz a pomer striel Slováci úplne otočili.

Spočítal som to, v ôsmich zápasoch pred včerajším vystrelili Severania o 177 striel viac, ako Slováci. Ak ma kalkulačka neklame. Priemerne teda v každom zápase o vyše 20 viac. V hale v Red Deer to bolo naopak. Z brankára Wallstedta urobili naši hokejisti hrdinu, ktorého po shutoute prirovnali k Lundqvistovi.

Švédi pritom z posledných zhruba 60 zápasov na turnaji juniorov v základnej skupine prehrali možno dva. Sériu 54 výhier vlani prerušili Rusi v predlžení. Je jedno, koho na MS U20 pošlú, vždy patria k top favoritom na finále. USA detto. S týmito sme po rokoch dokázali hrať na ich úrovni. To naozaj nie je málo.

Preto sa na rozdiel od nedočkavých priaznivcov nepúšťam do bezhlavej kritiky na základe výsledkov. Tie prídu, rovnako ako prídu aj góly. Ak nie na turnaji v roku 2021 v Edmontone, možno na olympiáde, MS vo Fínsku, alebo o rok. Naozaj nestresujem.

Veľmi sa ale teším napríklad na dnešný večerný hokej proti Rusom. Ten určite neprespím.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera