Štvrtok, 23. máj 2024

Čože je to päťdesiatka? Oslavuje najzábavnejší rozhodca NHL

Jakub Halák Jakub Halák 15.01.2022
Foto: SITA/Fred Greenslade/The Canadian Press via AP

Pred pár dňami 11. januára 2022 oslávil svoje 50. narodeniny Wesley McCauley. Rodák z kanadského Georgetownu v Ontariu, ktorý od malička k hokeju inklinoval. Do NHL sa dostal svojou cestou a dodnes sa podieľa na jej aktívnom fungovaní priamo na ľade.

Vo veku 50 rokov? Ako je to možné? Veď sa nevolá Jágr, Howe ani Chelios. Ani nie je rolbár. Je to rozhodca! A berie si svoju pozornosť spôsobom sebe vlastným. Veď posúďte sami. 

Začiatky

Ako spomíname vyššie, hokej trénoval v mladosti. V Kanade, ktorá je kolískou hokeja, sa to dá považovať za normálne detstvo. Čudný je skôr ten, čo hokej nikdy nehral. Neprekvapilo by, keby pri nasledujúcej zmene šátnej zástavy pribudla k javorovému listu hokejka, puk alebo fotka Gretzkého s Howeom.

Späť k mladému Wesleymu, ktorý bol draftovaný Detroitom v roku 1990 v 8 kole. Ako hráč (obranca) to do NHL nedotiahol, maximom bola IHL. Šťastie skúsil nakoniec na jednu sezónu v Taliansku, kde hral v Miláne.

V roku 1997 uzatvára hráčsku kariéru kvôli zranieniam. Rozhoduje sa nasledovať v otcových šľapajach a vydáva sa na dráhu rozhodcu. Po pár rokoch v lokálnych súťažiach v provincii Ontario, sa presúva do ECHL. V roku 2001 sa stáva rozhodcom v AHL. Počas úradovania v AHL si odkrútil premiéru v NHL. 20. januára 2003 pískal zápas medzi Columbusom a Chicagom. Od sezóny 2005/2006 sa stáva oficiálnym rozhodcom NHL. Rok na to už píska prvý zápas v play-off – Buffalo (áno, vtedy postúpili do finále konferencie) – New York Islanders. Svoje prvé finále pískal v roku 2013 a odvtedy rozhodoval aj finále 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 a 2020.

Špička v odbore.     

Takto sa hlási bitka

Nielen to ale prispelo k jeho popualarite. Wes k rozhodnutiam pridáva show a napätie. Prispelo k tomu nasadenie mikrofónov rozhodcom pri ohlasovaní rozhodnutí. Napríklad pri bitkách. A McCauley sa toho chopil vskutku originálne.

Keď hrajú Boston a Montreal, muži sa bijú roky rokúce.

V zápase San Jose vs. Detroit zopakoval to isté. Ide skôr o to, ako použil gestá a intonáciu.

Bol, nebol?

Wes je zrejme jediný rozhodca, ktorý si v pohode spraví video review počas All-stars. Gól neuznal, čo ma na začiatku prekvapilo. Avšak potom som si všimol to striedanie.

Eichel následne oslavoval mierne kontroverzným spôsobom. Na exhibícii mu bolo odpustené.

Ďalším jeho typickým správaním sú nádychy počas oznamovania výsledkov „goal reviews“. Celá hala s napätím očakáva, či to bol gól alebo nie a Wes sa počas to dva až trikrát nadýchne. Majster drámy.

Los Angeles vs. San José.

New York Rangers vs. Anaheim. Čakal, kým skončí komerčná prestávka.

Washington vs. Ottawa.

Nefunguje mikrofón?

Čo spraví Wes, keď mu nejde mikrofón? Oznámi to predsa celej hale.

Philadelphia vs. New York Islanders.

New York Rangers vs. New York Islanders.

Napojte ho na mikrofón

Pískal tiež Svetový pohár v hokeji v roku 2016. Zachoval sa záznam, kde vysvetľuje Ovechkinovi herné situácie, Komarovovi, čo je bránkovisko alebo má small talk s Raskom. Sekvencia sa začína vo videu od 3:10.

Len tak ďalej Wes, želáme veľa šťastných rozhodnutí a ešte aspoň päť-desať rokov zábavy s tebou.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera