Piatok, 12. apríl 2024

IIHF konečne zjednotila pravidlá hokeja. Čo všetko sa zmení?

SITA/AP Photo/Sergei Grits

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) schválila na Výročnom kongrese Oficiálnu knihu pravidiel pre ročník 2021/2022, ktorá zjednocuje hokejové predpisy. Na tvorbe sa podieľala špeciálna skupina odborníkov z IIHF a európskych profesionálnych líg za konzultácie  špecialistov v NHL.

Sme jediná medzinárodná federácia, ktorá nemala zadefinované jednotné herné pravidlá. Myslím, že to bol cieľ dlhé roky,“ uviedol v prezenčnom videu k novej knihe prezident IIHF René Fasel.

Iný kraj, iný mrav

Pre severnú Ameriku platia iné pravidlá ako pre Európu a preto je dobré, že rozhodcovia si hru môžu poriadne naštudovať. Problém mali aj samotní hráči. V KHL pôsobí veľa cudzincov, ktorí si na pravidlá často zvykli až uprostred sezóny.

Teraz sa pravidlá zjednotili. Už žiadne rozdielne pravidlá v ligách a na turnajoch. „Myslím, že je to dobré pre fanúšikov, hráčov aj rozhodcov, že sme pravidlá zjednotili. Hokej by sa mal hrať podľa jednotných pravidiel,“ pokračuje Fasel.

Nové pravidlá vznikli kombináciou oficiálnych pravidiel IIHF, NHL, KHL a rôznych európskych líg. „Ak bude treba, pravidlá zmeníme každý rok. Svet sa mení rýchlo a musíme sa aj my,“ hovorí Bob Nicholson, viceprezident IIHF. „Bude jednoduchšie rozumieť svetu hokeja,“ pochvaľuje si rozhodca Tobias Bjork.

Novinky

Kniha obsahuje niekoľko významných zmien:

  • Hra sa zatraktívni v obmedzenom priestore pri rozohrávke brankára, tzv. lichobežník, ktorí poznajú hráči v NHL a KHL.
  • Trénerová výzva bude podporovaná vo všetkých ligách.
  • Niektoré fyzické fauly budú hodnotené prísnejšie.
  • Pri vstupe do útočného pásma sa modrá čiara považuje za trojrozmernú a korčuľa útočiaceho hráča vo vzduchu nad čiarou sa považuje za ofsajd (pravidlo sa uplatňuje vo Švédsku, NHL a KHL).
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera