Pondelok, 15. apríl 2024

Káder silný, ako dávno nie. Čo čakať od Slovákov na MS juniorov?

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Kým väčšina ľudí si vianočné sviatky spája neodmysliteľne so sledovaním Mrázika, Perinbaby, Popolušky či samotára Kevina, hokejoví fanúšikovia si toto obdobie spájajú so sledovaním juniorských MS v hokeji.

Podobne ako minulý rok, aj tentoraz nás čakajú nočné zápasy a dilema, či ísť spať pred zápasom alebo až po ňom, hlavne keď sa hrá o 3:30. Šanca na nedostatok spánku je vysoká, aká je však šanca našich hokejistov na medailu?

Talentu na zlatý buzzer

Padajú kurzy, niečo si praj! Kým ešte pár dní dozadu sa pohyboval kurz na zlato Slovenska okolo 150, teraz je len 60. Prudké pády kurzov na stávky týkajúce sa zápasov a umiestnenia našich hokejistov majú súvis s tým, že veľa tipérov vo svojich tiketoch verí našim. Veľkú úlohu v tomto zrejme zohráva strieborný úspech osemnástky na Hlinka Gretzky Cupe a skutočnosť, že viacero hokejistov nášho výberu má skúsenosti so seniorským hokejom, dokonca aj na reprezentačnej úrovni.

Nejeden hráč v slovenskej šatni ukrýva toľko talentu, že by Jaro Slávik bez váhania stlačil zlatý buzzer.

Kto sleduje podrobnejšie mládežnícky hokej vie, že takto kvalitný výber sme na MS neposlali minimálne desaťročie. Ani bronzový káder z MSJ 2015 neoplýval takými silnými individualitami a na naše pomery nevídanou hĺbkou kádra, štvrtý útok tentoraz určite nebude len do počtu. Znie to skvele a nejeden by si myslel, že si naozaj ideme minimálne po medailu.

Má to však jeden háčik a tým je kvalita súperov.  

Hráči z NHL či Ovečkinov nástupca

Môžeme sa pochváliť triom hráčov, ktorí majú skúsenosti zo seniorských MS, konkrétne sú to Samuel Kňažko, Šimon Nemec a Juraj Slafkovský. V tíme máme troch draftovaných hráčov do NHL (Kňažko, Chromiak a Demek), dokonca troch kandidátov na prvé kolo najbližšieho draftu (Nemec, Slafkovský a Mešár), ale aj dvoch pre draft v roku 2023 (Dvorský a Štrbák). Pozrime sa však na zúbky našim protivníkom.

Na kanadskej súpiske nájdeme troch hráčov, ktorí majú za sebou pár zápasov v NHL (McTavish, Neighbours a Perfetti). Všetci hráči v poli sú draftovaní (z toho jedenásti v 1. kole) s výnimkou Wrighta a Bedarda, jeden je očakávanou jednotkou draftu v roku 2022 a druhý v roku 2023. 

Súpiska USA za kanadskou príliš nezaostáva, obsahuje 21 draftovaných hráčov na čele s dvojkou minuloročného draftu Matthewom Beniersom, ktorý si v máji zahral medzi mužmi na MS v Rige. Aj švédska súpiska sa môže pochváliť 21 draftovanými hráčmi, vyčnievať by mali najmä William Eklund a Alexander Holtz, ktorí túto sezónu naskočili do kolotoča NHL.

Na ruskej súpiske nájdeme 22 hráčov, ktorí majú za sebou aspoň jeden zápas v KHL a spolu ich majú na konte odohratých už 479. Draftom do NHL prešlo 12 z nich, generačným talentom je len 17-ročný Matvej Mičkov, ktorý sa nedávno stal najmladším strelcom ruskej seniorskej reprezentácie, keď obral o rekord legendárneho Alexandra Ovečkina. Práve on bol najlepším strelcom posledných MS 18-ročných a aj nedávneho Hlinka Gretzky Cupu.

Vysokú kvalitu majú aj fínska a česká súpiska, no našťastie sa nebude rozhodovať na základe papierových predpokladov, ale podľa výkonov na ľade. Nemáme toľko silných individualít ako naši súperi, no stále môžeme mať jeden z najlepších tímov. Stále však platí, že každá výhra proti týmto súperom bude mať cenu zlata.

Tím budúcnosti sa bude pokúšať o zázrak

Šimon Nemec, Juraj Slafkovský, Filip Mešár či Dalibor Dvorský neraz presvedčili, že sú rozdieloví hráči. Máme však najmladší tím na turnaji a menovaní hráči sú vekom stále dorastenci, preto netreba mať veľké oči a očakávať, že s mladučkým kádrom vyklepeme napríklad Kanaďanov, ktorí majú tri posily so skúsenosťami z NHL a takmer polovicu kádra draftovanú v 1. kole.

Nášmu tímu patrí budúcnosť, nájdeme v ňom na naše pomery nevídane veľa talentu a s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude prezentovať aktívnou hrou, ktorú bude radosť sledovať. Keby sme mali pred sebou šampionát 18-ročných naozaj by sa o nás dalo hovoriť ako o kandidátoch na medailu, na juniorských MS môžeme len prekvapiť. Šancu zdolať najsilnejšie tímy máme vzhľadom na kvalitu kádra väčšiu ako po iné rok. Môže sa nám to pri šťastnej konštelácii hviezd podariť, no favoriti určite nebudeme.

Aj na turnaji na prelome rokov 2021/22 platí, že úspechom bude štvrťfinále. Aj keď by nemuselo byť konečnou zastávkou. Títo chalani majú na to dokázať zázraky a tak verme, že nám jeden vo vianočný čas pripravia. Naposledy sme si užili v roku 2015, neboli by sme proti ani teraz.

Chalani, do toho! Držíme prsty.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera