Štvrtok, 23. máj 2024

Matthewsove gólové hody. Toronto takého strelca ešte nevidelo

Jakub Halák Jakub Halák 09.04.2022
Foto: SITA/AP Photo/Jason Behnken

Auston Matthews opäť udivuje divákov. Má na dosah niečo, čo sa podarilo len veľmi málo hokejistom. Presne povedané žiadnemu momentálne hrajúcemu NHL, alebo českú ligu (nikto na teba nezabúda Jaromír).

Američania tomu hovoria 50in50, i keď neoficiálne. Tento rekord je veľmi unikátny. Začneme historickými náhľadmi.

50in50

Fifty in fifty znamená, že hráč dosiahne 50 gólov v 50-tich zápasoch. Alebo skôr. Tento nástrel má však unikátne pravidlá. Nie je úplne jednoduché ho dosiahnuť. Ide o to, že do päťdesiatky zápasov sa ráta počet odohratých zápasov klubu v sezóne. Nie hráča. To znamená, že akékoľvek zranenie alebo suspendácia znižujú šance na míľnik.

Doteraz sa to podarilo piatim hráčom za viac ako 100 rokov. Čo meno, to pojem. Ako prvý strelil 50 gólov v presne 50-tich zápasoch Maurice Richard v roku 1945. Bol vôbec prvým, ktorý dal 50 gólov za sezónu v NHL. Právom je po ňom pomenovaná trofej pre najlepšieho strelca NHL udeľovaná každý rok.

Druhý v poradí sa dočkal o 36 rokov (!!!) Mike Bossy, hrač Islanders, pričom mu to trvalo takisto presne 50 zápasov. O rok na to prišiel Gretzky, ktorý ako jediný dokázal pokoriť túto hranicu trikrát (1982, 1984, 1985). V roku 1982 mu na to stačilo 39 zápasov. Iná doba, iný svet. Štvrtým do partie je samozrejme Mario Lemieux, ktorému sa to podarilo raz, v roku 1989, za 46 zápasov.

Aj Super Mario, podľa mnohých najlepší strelec všetkých čias, dosiahol na túto métu iba raz. Aj to hovorí o tom, že taký rekord sa nedosahuje každý rok. Posledným do partie je Brett Hull, ktorý dosiahol rekord v rokoch 1991 aj 1992.   

Neoficiálne rekordy

Okrem officiálneho 50in50 existuje aj neoficiálny rekord. Funguje tak, že hráč strelí 50 gólov do- alebo presne v 50-tom zápase sezóny, ktorý hrá. To sa podarilo štyrom borcom. Jari Kurri v roku 1985 ho strelil gól vo svojom 50. zápase sezóny, bol to ale zápas číslo 53 pre Edmonton. Alexander Mogilny v drese Buffala Sabres v roku 1993 dal päťdesiatku už v 46-tom zápase, ale opäť to bol až 53. zápas klubu. Mario Lemieux dvakrát, v 1993 v 50., a v 1996 v 48. zápase, pričom sezónu skončil so 69 gólmi v šesťdesiatich zápasoch. Cam Neely v 1994 dokonca už vo svojom 44. zápase ale zároveň až 66. zápase Bostonu Bruins.

Matthews sa o tento rekord nemôže uchádzať, keďže 50 zápasov v sezóne už odohral.

Almost

Potom sú tu hráči, ktorým rekord ušiel iba o chlp. Bobby Hull (Chicago) v zápase číslo 52, Charlie Simmer (Los Angeles) v zápase číslo 51, Mario Lemieux (Pittsburgh) v zápase číslo 51, Bernie Nicholls (Los Angeles) v zápase číslo 51 a Joe Malone, ktorému sa skončila sezóna po dvadsiatich zápasoch (bol rok 1918 a borec nastrieľal 44 gólov).

Čo sa týka 50 gólov počas posledných 50 zápasov, to sa naposledy podarilo práve Camovi Neelymu. Dvakrát bol veľmi blízko Alexander Ovechkin v rokoch 2013 a 2014 však zhodne dosiahol 47 gólov.

Ako sa tam Matthews dostal?

Matthews sa dostáva k méte, ktorá je minimálne 25 rokov iba teoretická.  Za posledných 49 zápasov napríklad Leon Draisaitl skoróval 30 gólov a Chris Kreider 31. Tak, ako mal McDavid sériu, v ktorej sa pohyboval na číslach zaručujúcich 150-bodovú sezónu, sa dnes pohybuje Matthews vo forme, kedy môže zaznamenať 50 gólov v päťdesiatich zápasoch.

Jediný ďalší, koho som našiel a mal podobnú fazónu, bol Teemu Selänne počas svojej nováčikovskej sezóny 1992/1993. Vtedy dokázal dať 51 gólov v 50. zápasoch. Ostatní strelci niečo podobné nedokázali, či už Stamkos, Bure alebo legenda Záhrebu Jonathan Cheecco. Niet sa čo čudovať, od roku 2000 zaznamenalo 50-gólovú sezónu (za 82 zápasov taký míľnik ani netreba spomínať) iba 13 rôznych hráčov. Teraz sa však NHL stáva ofenzívnejšia, padá viac gólov. To vždy nahráva strelcom.

Celá táto séria sa začala 24. novembra 2021 v zápase proti Los Angeles Kings. Auston skóroval a v nasledujúcich šiestich zápasoch pridal deväť gólov, pričom vždy skóroval v každom jednom z nich. Zaujímavé je, že počas posledných 49 zápasov nedal gól až v pätnástich. Dvadsaťtrikrát bol jednogólový, sedemkrát dvojgólový a pridal štyri hetriky. Najviac gólov dal Coloradu – päť. Najdlhšie nedal gól v štyroch zápasoch po sebe.  

Rozhodne sa v ScotiaBank Arena

Už v nedeľu 10. apríla okolo 03:00 SEČ (hrá sa od 01:00 SEČ) bude jasné, či Auston na pomyselný piedestál vystúpi alebo bude len v kolonke Takmer sa to podarilo. Toronto hrá doma a ScotiaBank Arena bude celý čas sledovať súboj s históriou s napätím.

Zo štatistického hľadiska sa mu proti Canadiens doma darí. Za osem zápasov v základnej časti proti nim skóroval osemkrát, pričom iba trikrát vyšiel gólovo naprázdno. Treba však povedať, že posledný gól dal Montrealu v základnej časti 5. októbra 2019, lebo proti nim nastúpil odvtedy iba dva razy. Stále je to 62,5 percentná pravdepodobnosť gólu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera