Štvrtok, 23. máj 2024

Mike Babcock: Terorista na striedačke

Gabriel Vass Gabriel Vass 19.01.2022
Foto: Tom Gromak - Flickr

Je zatiaľ jediným trénerom, ktorý sa môže pýšiť tým, že patri do Tripple Gold Clubu. Ako tréner vyhral Stanley Cup s Detroitom v roku 2008, Majstrovstvá sveta s Kanadou v roku 2004 a Olympiádu tiež s Kanadou vo Vancouvri 2010. Je považovaný za jedného z najlepších trénerov za posledných 20 rokov. Dával dôraz na techniku a držanie puku, čo býva nezvyčajné vo väčšinou fyzicky založenej NHL. Je tu však aj odvrátená strana mince. Je jedným z najnenávidenejších postáv aké kedy trénovali v hokeji.

Úspechy, ktoré dosiahol so svojimi zverencami sa mu nedajú uprieť, ale zákernosť, verbálne útoky a ponižovanie hráčov zatienili väčšinu pozitívnych vecí, ktoré sa spájajú s jeho osobou. V tomto článku vám priblížime najväčšie excesy jeho trénerskej kariéry. 

Babcock vs. Mike Commodore

Niektorí pamätníci si možno budú pamätať na vysokého a robustného obrancu, ktorý odohral v NHL 11 sezón a pripísal si na konto takmer 500 zápasov. Všetko to začalo v roku 2002, keď ho ako mladého hráča po dvoch v sezónach v New Jersey vytrejdovali do Anaheimu. V tom čase tím prebral tréner Mike Babcock, ktorý práve u Káčerov odštartoval svoju trénerskú kariéru v NHL.

Commodorovi vyšiel predsezónny kemp, prežil postupné rezy kádra a cítil, že si vybojoval miesto v prvom tíme. Babcock si však našiel iného obľúbenca a na poslednú chvílu vyškrtol Commodora zo zoznamu a poslal ho na farmu s odôvodnením, ževraj je príliš tučný. Čo bola samozrejme hlúposť, lebo Commodore nemal výraznejšiu nadváhu.

Počas sezóny ale predsa nastala chvíľa, kedy ho povolali do prvého tímu. V zápase v ktorom ani nebol na súpiske, tréner Babcock nariadil kustódovi aby dal skontrolovať množstvo tuku v jeho tele. Robí sa to takým štipcom a je to vysoko subjektívny test, pretože každý má inak elastickú kožu a stavbu tela. Commodore vedel, že jeho hodnoty sa pohybujú okolo 10-11% tuku v tele. Test však vyšiel na 22%, čo logicky nebolo reálne. Čo je však horšie, Babcock priniesol výsledok testu do šatne a pred všetkými verejne ponížil Commodora. Obranca sa však nedal, povedal trénerovi nech mu dá spraviť riadny test a niekoľkokrát ho dôrazne poslal do teplých krajín. To bol koniec Commodora v Anaheime a hneď na to bol vytrejdovaný do Calgary. Ich spoločný príbeh ale ešte neskončil.

O desať rokov dostal Commodore ponuku na podpis zmluvy s Detroitom, kde v tom čase trénoval Babcock. Aby predišiel nedorozumeniam, radšej vopred zavolal trénerovi, spýtal sa ho na svoju pozíciu v tíme a keď ho Babcock uistil, že má pre neho pripravené miesto v obrane vedľa Lidströma, Commodore podpísal zmluvu. Nešťastne sa však v kempe zranil a po vyliečení už veľa šancí nedostal. Tréner sa na ňom vyvršoval a používal na to svoje typické metódy. Nechával ho zdravého sedieť na tribúne alebo na tréningoch pravideľne ukončoval cvičenia vždy vtedy, keď mal puk a snažil sa trénerovi dokázať, že patrí do tímu. Nakoniec odohral len 17 zápasov za Red Wings a bol vytrejdovaný.

Kauza Johan Franzén

Tohto švédskeho hokejistu nemusíme predstavovať. Celú svoju kariéru strávil v Detroite. Debutoval v sezóne 2005-06, rovnako ako kouč Mike Babcock. Práve na základe skúseností s Franzénom sa dostali na svetlo sveta čudné praktiky trénera Babcocka.

Najpamätnejším ostáva situácia z play-off v roku 2012, kedy Detroit čelil Nashvillu. K tomuto prípadu sa vyjadril Chris Chelios, keď tlmočil, že na striedačke Babcock neskutočne nechutným spôsobom nadával Franzénovi, ktorý sa po tomto incidente psychicky zrútil v šatni po zápase.

Franzén sa vyjadril, že vďaka trénerovej neustálej šikane sa zhruba od roku 2011 bál chodiť na štadión a nemohol poriadne spávať. V jednom rozhovore pre švédsku televíziu sa priamo pred kamerami rozplakal, keď spomínal na situácie, ktorým čelil od Babcocka.

Mike Modano a jeho posledná sezóna v NHL   

Mnohí sa pamätajú na Američana, člena siene slávy NHL a legendu Dallasu Stars. Na sklonku svojej kariéry zatúžil ešte raz zdvihnúť Stanley Cup a tak pred sezónou 2010-11 podpísal ročnú zmluvu s Detroitom, jeho rodným mestom. Žiaľ, v tej sezóne sa dlho trápil so zraneným zápästím a zhruba polovicu základnej časti musel kvôli tomu vynechať. Pár týždňov pred play-off sa však Modano uzdravil a bol pripravený hrať. Blížil sa aj veľký míľnik v jeho kariére – 1500 odohraných zápasov v základnej časti NHL. Pred ním to dosiahlo len 21 hráčov. Odohral po zranení pár zápasov ale keď už sa blížil k danej méte, Babcock ho posadil na tribúnu a do konca základnej časti si už nezahral. Počítadlo sa zastavilo na čísle 1499.

Modano sa po rokoch vyjadril, že nechcel robiť v šatni cirkus, ostal ticho, ale predsa len to bola pre neho horká pilulka. Spoluhráči ako Lidstöm a Draper dokonca išli za GM Kenom Hollandom, ale nezmohli nič.

V play-off potom ešte odohral dva zápasy. Hoci bol zdravý a cítil sa byť naozaj vo forme, Babcock mu viac zápasov v NHL nedoprial. Po sezóne sa Modanova bohatá kariéra, ovenčená jedným Stanley Cupom, nadobro skončila.

Chris Chelios a Winter Classic

Nechutné metódy Mika Babcocka pocítil aj ďalší člen Siene slávy. Bolo to v roku 2009, keď sa uskutočnil zápas pod holým nebom na Wrigley Field na predmestí Chicaga. Hádajte kto odtiaľ pochádzal? Presne tak, nikto iný ako Chris Chelios, v tom čase hráč Detroitu. Súperom Red Wings bolo Chicago, čiže tím v ktorom Chelios pár rokov predtým tiež napísal kus histórie.

„Snažil sa ma v tom zápase skrečnúť a posadiť na tribúnu, pretože vedel, že je to moje rodné mesto a ešte k tomu proti domácemu tímu. A to len preto aby mi ukázal, kto je tu šéf“ vyjadril sa raz Chelios v jednom podcaste.

To ale nechceli dopustiť manažéri klubu a prinútili Babcocka aby Cheliosa zaradil do zostavy. Lenže tréner to aj tak vyriešil po svojom. Nechal Cheliosa odohrať jedno striedanie a potom ho po zvyšok zápasu posadil na koniec striedačky. Tréner do tohto zápasu nechal obliecť 7 obrancov a 11 útočníkov. Každý si už asi vie spočítať, že čo to predznamenalo. Posadil legendu Cheliosa a celý zápas odohral s nekompletnými štyrmi útokmi.

Lenže ani Chelios mu nič nedaroval. Zhruba v polovici druhej tretiny začali Cheliosovi synovia z tribúny kývať otcovi a na diaľku sa pýtali, že čo sa deje. Otec im len gestom naznačil, nech mu prinesú pivo. A tak si Chelios po zvyšok zápasu vychutnával jedno pivo za druhým. Bola ešte šanca aby nastúpil na oslabenie, ale trénerom jednoznačne odkázal, nech na to zabudnú a nech ho nevyrušujú pri pozeraní hokeja. O rok neskôr Chris Chelios ukončil kariéru v drese Atlanty.

V Toronte nič nové. Kauza Marner

V roku 2015 sa Babcock sťahoval do Toronta Maple Leafs. Jeho praktiky a ponižovania však nemali konca kraja. Presvedčili sa o tom v tom čase mladík Mitch Marner a veterán Jason Spezza.

Mitcha Marnera si vybralo Toronto ako štvorku draftu v lete 2015. Ešte jednu sezónu sa vyhral v kanadskej juniorke s vyše dvoma bodmi na zápas, aby sa o rok neskôr pripojil k Maple Leafs. A práve vo svojej nováčikovskej sezóne zažil veľku nepríjemnosť so svojráznym trénerom.

V januári 2017 si Babcock zavolal Marnera do kancelárie a dal mu za úlohu spísať zoznam spoluhráčov a aby ich zoradil od najpracovitejšieho po najlenivejšieho. Hoci nechápal prečo, mladík Marner teda spísal zoznam a seba zaradil na úplný koniec, uvedomujúc si svoje medzery v práci bez puku. Na počudovanie sa, Babcock s tým zoznamom išiel za dvoma hráčmi, ktorých Marner zapísal na koniec zoznamu tesne nad neho. Boli to Kadri a Bozak. Obaja hráči boli nahnevaní, ale hnevali sa na trénera, nie na spoluhráča.

Podobná situácia sa vraj stala aj v Detroite pár rokov predtým, avšak vtedy Babcock predstúpil pred celú kabínu a prečítal zoznam nahlas.

Neušetril ani Spezzu

Ďalšou obeťou Babcockových komplexov bol veterán a bývalá hviezda Ottawy Senators Spezza. Po štyroch sezónach v Dallase sa starnúci, ale stále celkom produktívny Spezza rozhodol na sklonku svojej kariéry obliecť dres Toronta, svojho rodného mesta. A hoci by si zaslúžil lepší plat, poznajúc tesnú situáciu Maple Leafs pod platovým stropom, ochotne podpísal zmluvu za minimálnu mzdu 700 tisíc dolárov. Podľa pravidiel NHL žiadny hráč nemôže dostať nižšiu sumu ako túto.

Lenže tréner Babcock nebol veľmi nadšený z jeho podpisu. Už pred ním sa vyjadril na adresu Spezzu, že „snaží sa prísť na to, či je to pre neho zaujímavé, a tak isto sa k tomu staviame aj my“. Bola to samozrejme hlúposť, pretože Spezza chcel hrať za Toronto. Prečo inak by hral za minimálku, keď mu inde mohli dať viac? Manžment ho bral všetkými desiatimi. Toronto malo podpísané drahé hviezdy ako Mathews, Tavares, Marner, Nylander a neostávalo im veľa peňazí pod platovým stropom. Lacný ale stále dobre hrajúci Spezza sa im perfektne hodil do situácie. Nie však Babcockovi.

Ani nebolo treba dlho čakať, kým Spezza ochutnal z trénerovej medicíny. Blížil sa otvárací zápas sezóny 2019-2020. Toronto hostilo doma nikoho iného ako Ottawu Senators. Tím, kde Spezza strávil drvivú väčšinu svojej kariéry a kde ho vnímajú ako klubovú ikonu. Spezza teda nakúpil asi 150 lístkov, pozval svoju rodinu a najbližších priateľov do Toronta na zápas, ktorý mal mať sentimentálnu hodnotu. A aj mal. V zlom zmysle slova. Spezzu tréner pár hodín pred zápasom vyradil zo zostavy a posadil na tribúnu.

Spravil by toto normálny a duševne vyrovnaný človek?

Terorista na striedačke

Sme na konci stručného výpisu Babcockovych najväčších prešľapov. Našťastie, Babckocka pre nepresvedčivé výkony v tej sezóne z Toronta vyhodili. A takmer okamžite na to, sa aktéri z článku začali ozývať a vymenúvať krivdy, ktoré mali jedného spoločného menovateľa. Bol ním nezabudnuteľný terorista na striedačke, Mike Babcock.   

Babcock od mája minulého roku trénuje na kanadskej univerzite v Saskatchewane. Jeho dni v NHL sú snáď na dobro spočítané.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera