Utorok, 23. apríl 2024

Najprv rýchly proces a pred koncom zvýšený tlak, tri body proti Bielorusom na úvod majstrovstiev sveta sú skvelé

SITA/AP Photo/Roman Koksarov

Čakali sme všetko, ale že Slovensko za polovicu prvej tretiny v podstate vybaví Bielorusko v otváracom zápase v Rige asi málokto. Hoci bol koniec zápasu na nervy, tri body sú v tabuľke a to sa počíta.

Rýchly proces

V štvrtej minúte skúsene nabil mladý Nemec na modrej čiare Pospíšilovi a ten bombou strelil prvý gól Slovenska na MS 2021 v Rige a keď o šesť minút prišla dvojnásobná presilovka pre našich, stalo sa v nej niečo, na čo si nepamätá asi ani pani Zdena Studénková. Cehlárik a znovu Pospíšil využili výhodu na dva góly. Tri nula za dvanásť minút? To nemohol mať na tikete ani jeden tipér.

Trojgólový úvod tak vyviedol z miery pôvodného usporiadateľa, ktorý namiesto slávy pred Lukašenkom musí hrať v náhradnej hale v lotyšskej Rige, že im trvalo hlboko do druhej tretiny, kým prestali robit hlúposti a začali hrať hokej. Prehrávali vtedy stále o tri a Komarov bol po nechutnom dohraní benjamínka Nemca osprchovaný po vylúčení do konca zápasu.

V druhej tretine sa hra vyrovnala, Bielorusi tlačili, naši sa tlačiť občas nechali a trvalo to vlastne do 46. minúty, keď Hrivík skúsene potiahol do protipohybu Taylora a dal štvrtý gól. Až na konci dlhej presilovky o dvoch hokejistova šesť minút pred koncom poslednej tretiny prepašoval jeden puk Štefanovič za Konráda a dočkal sa aj súper. Hoci o minútu najlepší hráč Bielorusov kapitán Šarangovič využil hroznú chybu v rozohrávke na druhý gól, dráma sa (takmer) nekonala.

Najmä preto, že spoľahlivý Branislav Konrád v bráne chytil mladému kapitánovi Šarangovičovi trestné strieľanie minútu pred koncom. Cehlárik ešte dopravil kotúč do prázdnej bránky a bolo.

Samé pozitíva

Okrem využitej presilovky 2+2 a troch, možno nie úplne očakávaných, bodíkov do tabuľky potešilo viacero ďalších udalostí. Porazili sme napríklad video rozhodcu 2:0!

Najprv v druhej tretine počas náporu Bielorusov neuznal hlavný gól kvôli korčuliam útočníka v bránkovisku Konráda. Telefonát trval, ako keby volali na pevnú linku na opačný koniec sveta. Gól neplatí!

Potom čiaroví skúmali situáciu na modrej čiare pred štvrtým gólom Hrivíka. Lišiak Marek ale nechal pravú nohu za sebou ako rýchlokorčuliar v zákrute a špička mu na modrej zostala. Dva-nula pre Slovensko.

Dôležitým bol výkon Konráda v bránke. Dlho držal nulu a súpera na trojgólový dištanc. Dva zlepence hlboko v poslednej tretine dojem nepokazili, blysol sa po nich predsa zlikvidovanou penaltou toho šikovného kapitána. Patrí mu vďaka za pomoc tímu v náročných minútach druhej a tretej tretiny, keď Bielorusi verili, že gól ich vráti do hry.

Zápas ale rozhodla rýchlost našich hráčov. Stíhal s nimi len Šarangovič, mladý kapitán prestarnutého kolektívu matadorov a najatých legionárov s bieloruským pasom. Hráč New Jersey Devils bol našťastie osamotený v snahe korčuliarsky sa vyrovnať štyrom päťkám poctivo korčuľujúcich Slovákov.

Premiéru na majstrovstvách sveta zažili všetci traja tínedžeri, Šimon Nemec, Juraj Slafkovský aj Samuel Kňažko. Prvých dvoch menovaných bolo počas celého zápasu vidieť, ani tretí v obrane nesklamal. Skvelé!

Hoci v zápase mali Slováci aj slabšie chvíľky, dôležité sú práve všetky spomenuté pozitíva. Výborný vstup do turnaja, tri body a päť strelených gólov. Super.