Piatok, 28. jún 2024

Úpadok, alebo zmena k lepšiemu? Čo sa stane s klubom NHL, keď umrie majiteľ?

Jakub Halák Jakub Halák 05.04.2022
Foto: SITA/AP Photo/Paul Sancya

Keď svet zasiahla správa o úmrtí vlastníka klubu Ottawa Senators, začal som rozmýšľať ako sa taká udalosť podpíše na výkonoch klubov. Našiel som tri prípady, kedy sa taký jav udial.

Štvrtým klubom bude Ottawa, pokúsim sa vyveštiť, čo sa s nimi asi stane.

Detroit Red Wings

Mike Ilitch, potomok macedónskych imigrantov, je pre fanúšikov Red Wings akousi modlou. Potom, čo získal majetok podnikaním v rýchlom občerstvení zvanom Little Ceasars Pizza, sa rozhodol rozšíriť impérium aj na športové odvetvie. Najprv to bol futbal, potom softball, až nakoniec hokej. Klub získal v roku 1982 za 8 miliónov, v ére, ktorá sa nazýva „Death Wings“ (mŕtve krídla).

Mike zmenil koncepciu, hneď rok na to Wings draftovali Steva Yzermana. Z panákov vybudoval špičkový klub. Zrejme najpokrokovejší ťah bola implementácia ruských hráčov v časoch rúcajúceho sa establishmentu Sovietského Zväzu. O všetkých mazaných trikoch sa píše v knihe „Ruská päťka“ od Keitha Gavea (kto nečítal, stojí to za to).

Red Wings počas jeho éry postúpili 25-krát po sebe do play-off. Mike zomrel vo februári 2017. Odvtedy Red Wings nepostúpili do play-off. Skončila sa éra a Detroit začal prakticky odznova.

Dokonca v novej aréne, ktorá sa volá Little Ceasars Palace. Dokonalá poézia.  

Philadelphia Flyers

Ed Snider je v podstate otec športu vo Philadelphii. Potom, čo mal úspešnú nahrávaciu spoločnosť Egde, presídlil do oblasti športu. Začalo to v roku 1964 podielom v Eagles (NFL – americký futbal), pokračovalo plánmi na vybudovanie haly Spektrum pre 76-ers (NBA) až sa dostal k franšíze na klub NHL pri rozširovaní v roku 1967. A tak priniesol do Philadelphie Flyers.

Vlastnil ho od úplného začiatku a tím prešiel rôznymi obdobiami. Cez obávaných Broad Street Bulies, ktorí vyhrali dvakrát Stanley Cup, po ďalších šesť finálových prehier. Zažil aj päťročnicu nepostupov do play-off medzi rokmi 1989 až 1994. Medzitým však tím ťahal dve série postupov, najprv 17 sezón, potom jedenásť.

Po jeho smrti v Apríli 2016 Flyers vypadli v prvom kole s Capitals. Nasledujúce ročníky boli ako na hojdačke, raz play-off bolo, raz nie. Výraznejšia sezóna bola iba tá skrátená 2019-20, kedy konečne vyhrali jednu sériu. Teraz to bude už druhý rok bez nadstavby, čo si Flyers pamätajú iba raz (vyššie spomínaných päť rokov).     

Columbus Blue Jackets

John H. McConnell je zakladateľ Worthington Industries, čo je konzorcium na výrobu opracovávaných oceľových produktov, tlakových valcov a kovových rámovaní. Spoločnosť vznikla v Columbuse v Ohiu. Preto, keď prišla príležitosť na expanziu NHL do Ohia, nezaváhal, orodoval a založil miestnych Blue Jackets.

Majiteľom bol od roku 1997 (kedy začali vznikať prvé plány na klub) až do svojej smrti v 25. apríla 2008. Za toto obdobie sa Blue Jackets nepodarilo postúpiť do play-off ani raz. Tím prebral jeho syn John P. McConnel a hneď v nasledujúcej sezóne Columbus postúpil, aby nevyhral ani jeden zápas. Po štyroch ďalších neúspechoch prišiel postup znova, tentokrát už s dvoma víťazstvami. To sa písal rok 2014. Bolo nutné čakať ďalšie dva roky, no play-off po nich prišlo štyri roky po sebe.

Najzaujímavejšie bolo to z roku 2019, ktoré znamenalo vygumovanie dominantnej Tampy 4:0. Rok nato v kvalifikácii zmarili tradične nerealistické nádeje Toronta.      

Ottawa Senators

Eugene (čítaj Júdžín) Melnyk zarobil najprv na publikovaní medicínskych materiálov (Trimel Corporation) a potom mal farmafirmu, ktorá sa špecializovala na prepadnuté patenty na lieky, aby vedela dodať dané lieky lacnejšie (Biovail). Neskôr vstúpil do kozmetického biznisu (Clean Beauty Collective) alebo založil firmu na dodávku špecializovaných zariadení pre diagnostiku neurologických ochorení (Neurolgin Technologies). Keďže Melnyk je Kanaďan, investície do športu išli do hokeja. Najprv to bol tím OHL St. Michael´s Majors, ktorý úspešne relokoval do mesta Mississauga. Tím pomenoval IceDogs.

V Auguste 2003 kúpil krachujúci klub NHL, Ottawa Senators. Pod jeho vedením vyskladal silné mužstvo, ktoré hralo finále Stanley Cupu 2007. Za to, že poslal Hossu bezodnej jamy menom Atlanta, ho Ottawa prehrala vlastným gólom (Stále to mám v žalúdku).

Napriek tomu, že v play-off začala Ottawa po tomto úspechu hrávať sporadickejšie, dokázala sa v sezóne 2016/17 dostať do finále konferencie. Melnyk dokázal zobrať krachujúci klub a pozviechať ho, ale nie premeniť na hodnotnú značku.

Záver  

V prípade Detroitu sa jednalo o mimoriadne plodné obdobie, okorenené úspechmi. Čo sa stalo po Ilitchovi, bolo viac-menej vyústením dlhodobejšieho trendu a potreby prestavby klubu. Philadelphia prišla o svojho jediného majiteľa a náhrada bude dlhší čas hľadať správnu trajektóriu pre klub. Columbus naopak vyzerá, že mu „zmena majiteľa“ prospela, išlo však proces, ktorý nastolil už predošlý majiteľ.

Čo sa týka Ottawy, ich dlhodobá vízia sa zdá byť dosť nejasná. V poslednom čase každý dobrý prospekt Ottawy skôr odchádza, ako ostáva (Karlsson, Stone, Pageau…) V prípade, že nový majiteľ vystuží obranu, získa brankára, ktorý nebude mať výpadky ako Murray a udrží prospekty ako Stutzle, Norris a Bathesson, mohol by vybudovať poriadny a úspešný klub.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera