Štvrtok, 23. máj 2024

Päť čísel, podľa ktorých si zapamätáme sezónu NHL. Plus jedno bonusové, Slovenské

Jakub Halák Jakub Halák 03.05.2022
Foto: SITA/Jason Franson/The Canadian Press via AP)

Prinášame päť zaujímavých a tiež podstatných čísel pre práve skončenú sezónu NHL. Teda, pre práve skončenú základnú časť.

Niektoré sú jedinečné, iné by mohli predznamenať lepšiu budúcnosť. Veď uvidíte.

Osem

Osem hráčov dokázalo prekročiť hranicu 100 bodov v sezóne. McDavid, Huberdeau, Gaudreau, Draisaitl, Kaprizov, Matthews, Stamkos a Tkachuk. Je vidno, že sa jedná o elitu ligy. Pri plnej porcii zápasov by ich kľudne mohlo byť aj jedenásť (Miller, Marner, Panarin). To značí, že liga sa začína uberať k trendu zbierania väčšieho množstva bodov a mal by začať padať dostatok gólov. Toto chcem, toto chceš. 

Naposledy bolo v jednom ročníku osem a viac 100-bodových hráčov v sezóne 1995/96. 26 rokov! Napríklad sedem sa podarilo odvtedy iba dvakrát – 2005/06 a 2006/07, to sú roky Crosbyho, Thorntona, Ovechkina, Jágra a slovenskú stopu drží Marián Hossa. Vrátiac sa k ročníku 1995/96, čo znamenalo koniec epochy. V skutočnosti dalo osem a viac hráčov sto bodov v 17 sezónach, vrátane práve skončenej. Pätnásťkrát to však bolo medzi rokmi 1979 a 1996. Neuveriteľná epocha sa začala vstupom Gretzkeho do ligy. Po jej konci Wayne do troch rokov ukončil kariéru. Nie, že by to bolo ním, ale výrazne k tomu prispel.

Fun fact: najviac stobodových hráčov v jednej sezóne je 21 z ročníka 1992/93. Wayne Gretzky vtedy odohral iba 45 zápasov a 100 bodov nemal.

Jedenásť

Jedenásť je futbalistov v každom družstve pri výkope. 11. september je navždy zapísaný do histórie USA. Číslo 11 symbolizuje intuíciu, tarotová karta 11 je kartou spravodlivosti. Takú spravodlivosť dostávajú jedenástym rokom hráči Buffalo Sabres. Tak dlho sa im nepodarilo postúpiť do play-off. V jednom kuse. Bez prestávky. Nový rekord NHL.

Keď si človek predstaví, že Sabres dokázali poraziť desiatku Floridy medzi rokmi 1999 a 2012 a Edmontonu od 2005 do 2017, ide o dosť dobrý výkon. Stále na tom môžu byť horšie. Kedysi dávno existoval klub California Golden Seals, ktorý do play-off nikdy nepostúpil. Ani po preložení a premenovaní na Cleveland Barons. Dokopy to však prežil iba osem sezón.

Fun fact: Keď Buffalo naposledy postúpilo do play-off, Game of Thrones existovali iba ako knihy.  

Stodvadsaťtri

Toľko bodov získal v základnej čase Connor McDavid. Bol som naozaj prekvapený, ide o jeho osobné maximum. Pre hráča NHL vynikajúci výsledok. Pre Connora McDavida, by som povedal, že málo. Najmä s ohľadom na čísla z minulej sezóny. Čakal som skôr okolo 140-150 bodov. Nevadí, stále tu je budúci rok.

Jeho 123 bodov za sezónu je 74. najlepší výsledok hráča v histórii. Na druhej strane to však bola už piata sezóna, v ktorej nahral trojciferné čísla. Viac dosiahlo iba 15 ľudí, jediný aktívny hráč z tohto zoznamu je Sidney Crosby.

Fun fact: Jediný aktívny hráč v prvej 50. najlepších sezón je ešte stále Jaromír Jágr.

Dvestodeväťdesiatštyri

Dĺžka donosenia živého dieťaťa od počatia je 267 až 294 dní. Boris by dokázal za túto dobu vyrobiť detí päť. Očakávanie prírastku do rodiny býva šťastnou udalosťou. V Montreale sa z toho stala nočná mora. Za 294 dní sa podarilo dostať Montrealu Canadiens od finále Stanley Cupu až na úplné dno ligy. Vraj to je prvý raz, čo sa nejakým lumenom podaril taký husársky kúsok. Postihol akurát najúspešnejší klub NHL. To je scenár, čo píše sám život.

Fun fact: Montreal dokázal získať ako prvý tím vôbec 32. miesto v NHL. Gratulujeme.

Deväťstotridsaťpäť

Toto číslo predstavuje úspešnosť zásahov Igora Shesterkina v základnej časti. Momentálne je to siedme najlepšie číslo histórie. Ak však človek počíta iba brankárov s 50 a viac zápasmi, je Igor číslo tri. Pred ním sa to podarilo iba Timovi Thomasovi a Dominikovi Hašekovi. Ešte jedna podobná sezóna a bude legendárny.

Fun fact: Igor chytal v sezóne 2019/2020 v AHL. Lepšiu úspešnosť zákrokov mal iba Dan Vladař.

Slovenský bonus – Deväťdesiattri

Počet všetkých slovenských bodov v NHL za celú základnú časť je 93.

Not-so- much-fun fact: Viac má aj švajčiarsky obranca Roman Josi. Ešte raz: švajčiarsky. Ešte raz: obranca. Už nech príde ta nová generácia. Včera bolo neskoro.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera