Piatok, 24. máj 2024

Polámaná tvár aj duša. Silný príbeh Kevina Stevensa

Jakub Halák Jakub Halák 24.08.2021
TASR/AP

Niekedy môžete byť dobrý hokejista, ale vzhľadom na niektoré udalosti sa môžete dostať do veľmi podivných situácii.

Začiatok kariéry

Kevin sa dočkal vstupu do NHL prostredníctvom draftu v roku 1983. Išiel z miesta číslo 108 v šiestom kole a vybrali si ho Los Angeles Kings. 191 centimetrov vysoký mladík vtedy brázdil klziská USHS-MA ligy, čo je stredoškolská liga v Massachusetts. 9. Septembra rovnakého roku bol trejdovaný do Pittsbughu Penguins za Andersa Hakansona a nastupuje na Boston College, kde hrá univerzitnú ligu.

Debut v drese tučniakov zažíva v sezóne 1987/1988 vo veku 22 rokov, dáva 5 gólov v 16-tich zápasoch. Ďalšiu sezónu strieda farmu a prvý tím, opäť dáva 12 gólov v 24 zápasoch.  V playoff pridáva skvelých 10 bodov v 11-tich stretnutiach. Týmto pádom sa od budúcej sezóny stáva stabilnou súčasťou prvého tímu a v sezóne 1989/1990 zaznamenáva 70 bodov.

Veľké roky

O rok neskôr už zaznamenáva bodov 86, čo je 21. najvyššie číslo v lige. Čo je, ale oveľa dôležitejšie, v playoff strieľa 17 gólov, je najlepší strelec, zaznamenáva 33 bodov (tretí najlepší) a vyhráva Stanley Cup. Mimochodom tých 17 gólov je doteraz tretí najlepší výsledok v playoff vôbec a najlepší výsledok hráča Pens.

Sezóna 91/92 je podobné „kafíčko“ a Kevin končí druhý v kanadskom bodovaní celej NHL so 123 bodmi. V ére Gretzkeho a Lemieuxa a doteraz je jedným z dvoch hráčov, čo do roku 1992 dokázali v jednej sezóne nazbierať viac bodov ako Gretzky (od jeho vstupu do ligy). Opäť vydarené playoff a druhý Stanley Cup je na svete.

Stevens jednoznačne ťažil zo spolupráce s Mariom Lemieuxom a útočne nabitým kádrom Pittsburghu. Hrať v tíme s menami ako Recchi, Coffey, Jágr, Francis určite body prinieslo, ale hráč musí mať určitý level schopností, aby mu bolo dopriate hrať a presadzovať sa v takomto družstve.      

14. máj 1993

Ročník 1992/1993 zaznamenal bodov 111, zaznamenal druhýkrát po sebe cez 50 gólov a Pittsburgh si išiel po tretí pohár v rade.

Kevin Stevens so svojou výškou 191 cm a váhou niekde okolo 100 kg vždy patril k silovým útočníkom. V každej svojej doterajšej plnej sezóne v NHL nazbieral cez 100 trestným minút. Nikdy sa nebál ísť do stretu s protihráčmi. Tak sa stalo aj 14. mája 1993 v rozhodujúcom siedmom zápase druhého kola playoff proti Islanders. Stevens vráža pri klasickom bodyčeku do Pilona a dopadá už v bezvedomí tvárou na ľad.

Dôsledkom pre Kevina sú polámané kosti prakticky v celej tvárovej oblasti, kompletná tvárová rekonštrukcia a cez 100 štichov. Dôsledkom pre Penguins je vypadnutie z playoff, keďže zápas prehrali. Pokiaľ vypadne vo vyrovnanom zápase kľúčový hráč, ktorým Stevens bol špeciálne počas playoff, takáto strata môže byť rozhodujúca.  

Kevin sa dáva dokopy a sezóna 1993/1994 prináša mierny pokles produktivity, ale stále je to viac ako bod na zápas s konečným súčtom 88. V skrátenej sezóne je to síce iba 27 zápasov, avšak stále bod na zápas. Nikto však netuší aký boj sa odohráva v Stevensovom vnútri.

Regres

Pred sezónou 95/96 je vymenený do Bostonu spolu McEachernom a za Murraya, Smolinskeho a draft. V Bostone je menej výrazný a už počas sezóny putuje do LA za Ricka Toccheta. V LA to tiež nie je žiadna sláva, po roku a pol sa sťahuje to New Yorku za Luca Robitailla. Reštart v drese Rangers priniesol dve 40-bodové sezóny. V tej tretej, bavíme sa o rokoch 1999 a 2000 odohral iba 38 zápasov s 8-mi bodmi, upozornil na seba z iného pohľadu. Po zápase v St. Louis ho totižto chytili v moteli s prostitútkou a crackom. Okamžite nastúpil do asistenčného programu NHL.

Po absolvovaní liečenia sa odhodlal v ďalšom ročníku na krátku anabázu v drese Flyers. V polovici sezóny odchádza naspäť do Pittsburghu, kde jeho kariéra po 18-tich mesiacoch končí.

Dno

Tri roky po ohlásenom konci, prichádza na scénu ako skaut Pens. Tu pôsobí 7 rokov a pozíciu opúšťa, aby sa venoval rodine. Jeho dlhoročný priateľ a spoluhráč Mario Lemieux opísal jeho prácu ako „lepšie dni a horšie dni“. S Kevinom nebolo všetko v poriadku. Raz ho dokonca zavolali na zápas proti Bostonu a odtiaľ letel súkromným lietadlo priamo na liečebnú kliniku na Floridu, kde mu Lemieux už všetko zariadil.

Po liečení je to jazda na húsenkovej dráhe. Istý čas je „čistý“, potom má recidívu a takto sa to opakuje viackrát. Až bol v roku 2016 zadržaný FBI za držanie Oxykodonu za účelom ďalšej distribúcie. Oxykodon je semi-syntetický opioid, určený na tlmenie bolesti a je vysoko návykový. V istom zmysle slova díler drog.

Reštart

Stevensovi hrozilo väzenie a bol prinútený s tým niečo urobiť. V prvom rade prestal so svojou závislosťou a odvtedy je čistý. Súd mu dal podmienku, pokutu 10 000 USD a musel sa začať venovať komunitnej činnosti. Kevin chodí do podporných skupín a rozpráva o svojej závislosti, ktorá vznikla už v roku 1993 po jeho zranení počas zápasu s Islanders. Takisto vďaka závislosti prišiel o manželstvo a vzťah so svojimi dvoma synmi. Ten sa od roku 2017 snaží znovuzískať späť. Takisto pracuje ako skaut pre Pens, tiež od roku 2017. Aj keď vyzerá všetko lepšie, je pre nim dlhá cesta, aby nespadol naspäť do rovnakého bahna.

Jedinou otázkou zostáva, či by to Kevin bez problémov mimo ľadu dokázal dotiahnuť až do siene slávy NHL.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera