Piatok, 17. máj 2024

Sexuálny škandál, ktorý zanechá čiernu škvrnu na dynastii Chicaga Blackhawks

Jakub Halák Jakub Halák 02.11.2021
Foto: TASR/AP Photo/Matt Slocum

Národnou hokejovou ligou otriasa sexuálny škandál. Jedenásť rokov starý. Pri sexuálnom násilí, si väčšina ľudí predstaví muža znásilňujúceho ženu. Dogma je to skôr klasická, ale je 21. storočie a sexuálnymi násilníkmi môže byť v podstate hocikto. A takisto aj sexuálny predátor.

Kto je predátor?

Za sexuálneho predátora sa považuje osoba, ktorá sa pod rúškom dôvery, pomoci alebo milých slov snaží dosiahnuť svoj zámer. Zrejme najjednoduchší prípad sexuálneho predátora je popísaný v českom dokumente „V síti“ zachytávajúcom tri dievčatá (herečky prezlečené za neplnoleté), ktoré sú kontaktované mužmi prostredníctvom sociálnych sietí.

Čo na začiatku vyzerá ako nezáväzná konverzácia a postupne sa odhalí zámer viacerých starších pánov, pričom je im jasne oznámený vek „dievčat“. Za ďalší znak predátorského správania možno považovať vytváranie nátlaku pomocou psychického násilia.

Ako sa to stalo?

V roku 2010 mali Chicago Blackhawks perspektívny tím postavený tak, aby vyhrali pohár a ukončili viac ako 40- ročné čakanie veterného mesta. Mužstvo šliapalo ako hodinky, ale počas play-off sa niečo stalo. Jeden z mladých prospektov, Kyle Beach, bol sexuálne napadnutý video analytikom mužstva Bradom Aldrichom.

Opíšem to v skratke, detaily sú príliš hnusnej povahy. Beach trénuje s ostatnými mladíkmi v záložnom mužstve, Aldrich ho zavolá domov pozrieť si záznamy, sľubuje pomoc v ďalšej kariére a iné odrhovačky. Keď je s ním hráč na izbe, začne prepínať omylom na porno a potom pod hrozbou násilia vykoná na ňom svoje telesné potreby. 

Pre niekoho čudné, že mladý hráč by šiel s takým človekom na izbu. Ja si myslím, že samotný hokejista naozaj veril, že mu Brad Aldrich ponúka nezištnú pomoc.  

Čo nasledovalo?

Beach urobil to, čo by mala urobiť každá obeť – celú vec ohlásil. Manažment incidentu evidentne nevenuje dostatočnú pozornosť, ide predsa o pohár. To, že Chicago ho nakoniec vyhralo, zrejme nechtiac zakrylo všetko zlé čo sa stalo.

Beach zostáva v organizácii ešte viac ako dva roky, do NHL sa však nikdy nepozrie. Pendluje v Európe, najmä v EBEL a Nemecku. Skúsil aj Švedsko a v drese maďarského klubu aj Extraligu. Ako „John Doe“ (neznámy muž) podáva žalobu na americký súd. Ako každá obeť takéhoto činu, nesie si so sebou stigmu, ktorú utápa v alkohole a drogách. Mimochodom Kyle nie je homosexuál.

Aldrich po sezóne z organizácie Blackhawks odchádza. Ale skončil s prácou v hokeji? Už nasledujúcej nastupuje ako video analytik ženského hokejového družstva USA U18. Ďalší rok strávil na rovnakej pozícii v NCAA na University of Notre Dame. V sezóne 2012-2013 bol v rovnakej súťaži riaditeľom hokejových operácii na Miami University. Posledný rok zasa trénoval tím z Houston High v súťaži USHS-MI, čo je stredoškolská liga v Michigane.

Čiže človek, čo ma históriu sexuálneho predátora s vynútením homosexuálneho styku s hráčom na základe moci, pracuje s mladými hráčmi ešte minimálne 3-4 roky.

Dnes jedinou satisfakciou je, že chcú jeho meno vymazať zo Stanley Cupu. Celkom určite to bude len symbolická náprava krivdy.

Ako končia mocní?

Hráči vraj o napadnutí nevedeli. Vyjadrili sa tak aj Marián Hossa a Tomáš Kopecký, dvaja slovenskí hráči vtedy pôsobiaci v klube. Existujú však tri osoby z manažmentu, ktoré o tom vedeli.

Al MacIsaac – v tom čase riaditeľ hokejovej administratívy Chicaga. Teraz Senior viceprezident hokejových operácii rovnakého klubu. Do 26. októbra, kedy funkciu opustil.

Stan Bowman – v tom čase viceprezident hokejových operácii a generálny manažér klubu. Teraz prezident hokejových operácii, generálny manažér rovnakého klubu. Plus generálny manažér USA pre blížiacu sa olympiádu. Do 26. októbra, kedy všetky funkcie opustil.

Joel Quenneville – v tom čase hlavný tréner klubu. Teraz hlavný tréner Floridy Panthers. Do 28. októbra, kedy funkciu opustil.

Ani jeden z troch uvedených si zrejme v NHL už neškrtne. Zametať sexuálny škandál je niečo neodpustiteľné. Kauza Kylea Beacha zanechá čiernu škvrnu na modernej dynastii Chicaga.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera