Piatok, 24. máj 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Slovensko je konečne vo štvrťfinále. NechBože dal!

SITA/AP Photo/Oksana Dzadan

Osem dlhých rokov. Presne toľko nezažili fanúšikovia slovenského hokeja taký druhý štvrtok na majstrovstvách sveta, na aký boli vyše desaťročie zvyknutí. Štvrťfinále. Remíza Rusov so Švédmi v základnom čase v pondelok večer zabezpečila, že v roku 2021 sa konečne dočkali.

Šťastie, ktoré sme si zaslúžili

Slovenskí hokejisti mali na výborne rozohratom turnaji tri postupové mečboly. Prvý v nedeľu večer tesne nepremenili. Švédi museli získať tri body, našim stačil jeden a ako to v športe niekedy chodí, musieť bolo viac, ako chcieť. Silou vôle pretlačili tri korunky slovenský tím, ktorý napriek prehre ukázali ďalší sympatický výkon.

Druhý nemali vo svojich rukách, korčuliach a hokejkách. V pondelok mohli Dáni poraziť Čechov, alebo Rusi neprehrať po troch tretinách so zúfalými Švédmi, ktorí pokazili začiatok šampionátu ako snáď ešte nikdy nie. Dáni v poslednej tretine vyhrávali, no nakoniec sa kvalita na strane Českej reprezentácie presadila. Hoci v predĺžení, Česi nepadli.

Rusi potom večer odohrali so žlto-modrými Sverige infarktový zápas. Dve a pol tretiny sa nevedeli presadiť, doťahovali jednogólový náskok, ale dať gól brankárovi Reidebornovi sa aj pre nich ukazovalo ako nerealizovateľná úloha. Potom ale dva za dvanásť sekúnd prepasírovali za jeho chrbát a Oloffson päť minút pred koncom vyrovnal. Do poslednej sekundy sme tŕpli, ale v nej ktorýsi zo žltých tesne netrafil bránku Samonova.

Potom už bolo jedno, ako sa to skončí. Dvanásť bodov bude naisto stačiť. Slovensko postupuje do playoff. Tretí mečbol nie je potrebný. Perfektné!

Čo je prekvapujúce?

Prekvapujúce je, že vytúžený úspech, na ktorý sme tak dlho čakali, vlastne až taký prekvapujúci nie je. Prestavba, ktorú začal Miroslav Šatan s Craigom Ramsaym, pokračuje na seba nadväzujúcimi krokmi. Tie dávajú zmysel. V Dánsku 2018 začalo Slovensko dobiehať zameškaný vlak, o tri roky neskôr môžeme smelo napísať, že sme späť vo svetovom hokeji.

V Košiciach bol postup zo skupiny veľmi blízko, už sa k tomu nemusíme vracať. V Rige od prvého zápasu ako keby Slováci s kanadským trénerom priamo nadviazali na skvelé zápasy proti USA, Kanade či Nemecku v Steel Aréne. Po dvoch rokoch ale potrebné zápasy – štyri z prvých šiestich – vyhrali. Dvanásť bodov je súčet, na ktorý môže byť najmladší tím, aký sme kedy poslali na turnaj majstrovstiev sveta, právom pyšný.

Až na blbý duel proti Švajčiarom v ostatných reprezentanti hokejovej republiky hrali hokej svetovej úrovne. Rýchly, obetavý, poctivý. Vedení skvelým prvým útokom, podporení spoľahlivými brankármi hrali jeden za druhého, bez nárokov na kanadské body alebo čas na ľade.

Je krásne pozerať sa ako moderne hráči v bielo-modrých dresoch hrajú.

Prekvapujúce je možno akurát to, že Craiga Ramsayho, odkedy prišiel, laická ani odborná verejnosť nespochybňuje. Neviem, či sme takú osobnosť v tridsaťročnej histórii najpopulárnejšieho športu zažili. Autorita, ktorá z neho vyžaruje, má nemalý podiel na úspechu.

NechBože dal!

Nech Bože dá, nech Bože dá, veď my na to máme, spieva sa v notorickej hokejovej odrhovačke. Áno, s načasovaním postupu pomohli Rusi, ale dvanásť bodov je dvanásť bodov. Tie, ako správne povedal Pavol Gašpar, získali slovenskí hokejisti na ľade. Keby tentokrát nestačili, bolo by to vskutku nespravodlivé.

NechBože dal a predpoveď, že o všetkom sa bude rozhodovať v poslednom zápase základnej skupiny proti Česku, sa nepotvrdila. Bude to nudný zápas, povinná jazda. Chvalabohu.

Tešíme sa na štvrtok. Bude to hokejový sviatok, ako už dávno nie.

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera