fbpx
štvrtok, 25. februára 2021
Pavel Klhufek
TASR - Milan Kapusta
HokejTipos Extraliga

Pardavý, Gáborík, či Marcel Haščák. Klub päťkárov má nového člena

Viete, aký je rozdiel medzi hokejovým štadiónom a školou? V škole sa päťka neoslavuje. Streliť päť gólov na najvyššej úrovni je mimoriadny počin, preto bude dnešný článok o Tipos extralige venovaný aj výnimočnému počinu, ktorý sa stáva podozrivo často hráčom v košickom drese.

Vyrovnaný ligový rekord

Hoci 6. december je dávno preč, v nedeľu sme na Liptove videli bohatú mikulášsku nádielku. Spolu desať gólov, z toho deväť dali hráči Košíc a päť z nich dal Pavel Klhůfek.

Tým sa stal ôsmym hráčom v histórii extraligy, ktorý strelil v jednom zápase päť gólov. Čech v košickom drese vyrovnal ligový rekord, lebo šesť gólov v jednom zápase zatiaľ nedal nikto.

Jediný gól Liptákov strelil Andreas Štrauch. V trápiacom sa tíme sa presadil už v treťom zápase po sebe a strelil päť z posledných desiatich gólov svojich.

Kompletný zoznam päťgólových strelcov

  • Ján Pardavý (Dukla Trenčín) pri výhre 11:3 nad Dubnicou (1994/95)
  • Marián Gáborík (Dukla Trenčín) pri výhre 7:1 nad Skalicou (1999/00)
  • Miroslav Ihnačák (HC Košice) pri výhre 10:3 nad Nitrou (2001/02)
  • Miroslav Zálešák (HK 36 Skalica) pri výhre 7:1 nad Nitrou (2004/05)
  • Jaroslav Kristek (HC Košice) pri výhre 7:4 nad Zvolenom (2011/12)
  • Marcel Haščák (HC Košice) pri výhre 6:3 nad Skalicou (2012/13)
  • Kamil Brabenec (HKM Zvolen) pri výhre 7:3 nad Popradom (2012/13)
  • Pavel Klhůfek (HC Košice) pri výhre 9:1 nad Liptovským Mikulášom (2020/21)

Na päť gólov sú najlepšie košické hokejky

Keď sa na päťgólových strelcov pozrieme z hľadiska klubovej príslušnosti zistíme, že polovica z nich v čase svojho rekordného zápasu nastupovala v drese HC Košice. Dvaja hrali za Duklu Trenčín a jedného zástupcu má HK 36 Skalica a HKM Zvolen.

Medzi ôsmimi strelcami nájdeme aj troch legionárov, všetci pochádzajú z Českej republiky.

Pohľad (nielen) do tabuľky

Na čele tabuľky je HK Poprad s jednobodovým náskokom pred HKM Zvolen. Na opačnom konci tabuľky sa nachádza Liptovský Mikuláš, ktorý zrejme myslí na pandemické opatrenia a kvôli tomu si udržuje bezpečný 18-bodový odstup od Miškovca.

Herný útlm majú hráči Slovana, ktorí s novým trénerským štábom prehrali už tri zápasy v rade. Všetky na domácom ľade a dva z nich na nulu.

Najlepšiu formu majú Michalovčania, ktorí ťahajú deväťzápasovú víťaznú šnúru a z posledných 20 zápasov nebodovali len raz. 

Z hráčov stále ťahá najzaujímavejšiu sériu trenčiansky obranca Carl Ackered, ktorý bodoval už 15 zápasov po sebe.

Dvaja góloví debutanti

Minulý týždeň až dvaja mladíci strelili svoj prvý gól medzi mužmi. V utorok sa to podarilo obrancovi Dávidovi Mudrákovi, ktorého gól bol dokonca víťazný.

V piatok sa zas svojho premiérového zásahu dočkal útočník Andrej Kiss a to hneď v prvom zápase, ktorý odohral za Liptákov po príchode z Košíc. 

Downing si odkľačal gól

Útočník Detvy Grayson Downing cez víkend proti Trenčínu skóroval z nevídanej situácie. Po seknutí súpera padol na kolená otočený chrbtom k bráne, no keď periférne uvidel puk, nekompromisne ho zavesil do brány. Originálny kúsok!

Zaujímavosť týždňa – Debut bývalého brankára NHL

S bývalými brankármi NHL sa v extralige asi roztrhlo vrece. V predminulom týždni debutoval za Slovan Kristers Gudlevskis a v tom uplynulom zas za Nitru Matt O´Connor.

Ex-brankár Ottawa Senators sa stal v nedeľu historicky trinástym bývalým brankárom NHL, ktorý si zachytal v extralige. Svojmu tímu vychytal výhru a dokonca vykúzlil zákrok, ktorý bude horúcim ašpirantom na zákrok sezóny.

Hráč týždňa – Pavel ,,gólostroj“ Klhůfek

Začiatkom februára vytvoril nový ligový rekord, keď predĺženie ukončil už v 6. sekunde. Počas minulého týždňa opäť na seba výrazne strhol pozornosť. V troch zápasoch strelil sedem gólov, ku ktorým pridal asistenciu.

V piatkovom stretnutí zaujal strelou z polovice ihriska, na ktorú mu stačila jedna ruka.

Ako bolo už spomenuté, najviac zažiaril v nedeľu, keď sa presne trafil päťkrát. Práve počas zápasu si symbolicky pripísal svoj piaty extraligový hetrik. Stal sa tak prvým legionárom a celkovo 23. hráčom v histórii ligy, ktorý dosiahol na métu päť hetrikov. 

Moment týždňa – Keď sa za chyby platí

Prenesme sa na chvíľu do zámorskej NHL. Pamätáte si, keď kedysi Patrik Štefan nedal gól do prázdnej brány a jeho tím dostal následne z protiútoku gól? Podobné predstavenie sa zohralo v nedeľu vo Zvolene, keď domáci útočník Nuutinen netrafil prázdnu bránu a po niekoľkých sekundách Nové Zámky vyrovnali a vynútili si predĺženie.

Ako to napokon skončilo? Zvolenčania síce prišli o bod, no v predĺžení si výhru už nenechali zobrať.

To je na dnes všetko, najbližšie sa čítame budúci utorok.

TakUrčitee Newsletter