Ako možno viete Curtis McElhinney ukončil kariéru. Možno by na 38-ročnom brankárovi a jeho kariére nebolo nič zaujímavé, ale vyhral dva Stanley Cupy s Tampou Bay. Napriek tomu, že bol viac-menej v tieni Vasilevského, dva poháre ani dva prstene mu nikto nevezme.
V histórii ligy existujú viacerí hráči, ktoré majú dva poháre, no priemerný fanúšik zrejme ani netuší, že Stanley Cup vyhrali. Prípadne, že vôbec existujú a živili sa hokejom.
Bob Rouse
Obranca, ktorý sa zameriaval počas pôsobenia v lige hlavne na zbieranie trestných minút. To dokazuje aj fakt, že odohral v lige viac ako tisíc zápasov a dal 37 gólov. To, ale neznamená, že kluby takéhoto hráča nepotrebujú. Bob začal v 80-tych rokoch v Minnesote, a potom prešiel Washingtonom a Torontom. Až podpísal s Detroitom, kde získal v rokoch 1997 a 1998 Stanley Cup.
Neprekapivý fakt: počas týchto dvoch play-off nedal ani jeden gól. Jeho úlohy boli iné.
Rob Scuderi
Veľmi podobný prípad ako Rouse je Rob Scuderi. Ten čakal dokonca až do veku 25 rokov, aby sa vôbec do ligy pozrel. Napriek tomu sa mu podarilo vyhrať dva Stanley Cupy. S dvoma rôznymi tímami. V roku 2009, kedy dal jediný gól v play-off v kariére vyhral s Pittsburghom. Pripísal si aj takýto zákrok vo finále proti Detroitu.
Tešil sa potom ešte aj ako hráč Los Angeles Kings v roku 2012.
Colin Fraser
Pre zmenu útočník, ktorému na dva poháre stačilo 39 zápasov v play-off. S Chicagom vyhral v roku 2010, pričom v nadstavbe odohral len tri zápasy. Zachránilo ho 70 zápasov v základnej časti. Potom takisto ako Scuderi dostal prsteň za víťazstvo v „meste anjelov“ s číslom 2012.
Hokejovú púť ukončil ako 31-ročný v drese nemeckého Norimbergu.
Chris Dingman
Vysoké krídlo, ktoré sa zameriavalo na to, aby súper pocítil tvrdosť pastí, lakťov a ľadu. Z hitparády som vybral náhodne bitku s Bobom Probertom.
Prvý pohár vyhral v roku 2001 s Coloradom Avalanche, aby potom pomohol Tampe vyhrať prvýkrát v histórii v roku 2004. Osem sezón v lige stačilo.
Tim Taylor
Tim zažil celkom zaujímavú kariéru a má dokonca okrem dvoch víťazstiev v NHL, jeden zaujímavý dosiahnutý cieľ. Počas 14-tich rokov v lige zažil aj 20-gólovú sezónu v Bostone. Poháre však získal v roku 1997 v Detroite a 2004 v Tampe. Dokonca bol kapitánom Lightning v sezóne 2006/2007.
Dave Reid
V lige strávil dlhých 18 sezón. Začínal v Bostone ešte v ročníku 1983/1984 a na pohár čakal až do roku 1999, kedy bol súčasťou Dallasu Stars. O dva roky neskôr úspech zopakoval s Coloradom Avalanche a rovno ukončil kariéru. Čakať 15 sezón a potom vyhrať dvakrát s dvomi rôznymi tímami za posledné tri je celkom úspech.
Slovenská stopa: Tomáš Kopecký
V hokejovom svete možno menej, no Slovensku dobre známy dvojnásobný víťaz Stanley Cupu nehral prvé husle v tímoch s ktorými získal svoje prsteň. Špeciálne pri jeho prvej výhre. V sezóne 2007/08 odohral iba základnú časť. Zranenie ho pripravilo o play-off, kde červené krídla brali pohár. Nebola to jeho vina, v roku 2010 s Chicagom to už bolo sedemnásť zápasov a jeho meno je na pohári určite zaslúžene.
Bonus: Marty McSorley
Nakoniec prinášam hráča, ktorý si pohár nezaslúži a napriek tomu ich má dva. Na sto zo 108 gólov, ktoré v kariére dal, mu určite prihral Gretzky do prázdnej bránky (ozaj nemám chuť to pozerať). Najlepšiemu hokejistovi môže ďakovať aj za dve víťazstvá v playoff s Edmontonom v rokoch 1987 a 1988. Pri prvej jazde za pohárom dal dokonca najviac gólov ako obranca v play-off. Keby nemal také šťastie, bola by jeho kariéra kariérou narušeného bitkára.
Malé zamyslenie pre fajnšmekrov na záver: Keby nemal to nepovolené zakrivenie hokejky v roku 1993 vo finále SC, vyhrali by Kings pohár?
Komentáre