Sobota, 18. máj 2024

Vek je len číslo: Paul Coffey, jeden z najlepších obrancov NHL, má šesťdesiat

Jakub Halák Jakub Halák 01.06.2021
TASR - Martin Baumann

Dnes, konkrétne 1. júna, sa dožíva okrúhleho jubilea Paul Coffey. Šesťdesiat rokov je skutočne krásny vek, ešte krajšie sa pozerá na jeho hru, úspechy a štatistiky. Paul je prototypom ofenzívneho útočníka obrancu a učebnicovým príkladom top 5 obrancov, ktorí kedy hrali v NHL.

Člen olejárskej dynastie

Edmonton si v drafte roku 1980 vyberal zo šiesteho miesta. Po menách ako Dave Babych, Denis Savard a Larry Murphy prišiel rad na Paula Coffeyho, obrancu, ktorý mal viac ako bod na zápas už v juniorských súťažiach. Edmonton si vedel v prvých rokoch draftov vytiahnúť skutočné klenoty – mená ako Messier, Lowe, Anderson, Kurri, Moog, Fuhr. Coffey nebol výnimkou.

Po prvej sezóne, kedy sa mladý muž zastreľoval, prišli extrémne plodné roky. Ďalších šesť sezón s viac ako bodom na zápas. Tri z nich boli 100-bodové, dve dokonca 40-gólové. Ešte raz, Coffey bol obranca. Dodnes drží rekord v počte gólov obrancu v jednej sezóne NHL – 48. Dnes nemysliteľné čísla. Počas svojej anabázy v Edmontone samozrejme pridal aj tri Stanley Cupy.

Áno, v 80. rokoch padalo veľa gólov a aj iné rekordy. Ale Paul bol v sezónach, keď dosiahol 100 bodov, vždy v prvej päťke kanadského bodovania celej ligy. Vždy pred hráčmi ako Goulet, Šťastný alebo Bossy. Suma sumárum Edmontonis: 532 zápasov a 669 bodov.   

Pittsburghská dohoda

Kvôli črtajúcim sa finančným problémom v Edmontone, sa Oilers rozhodli okresať káder. Ako prvý prišiel na ranu Paul Coffey pred sezónou 1987-1988. Cieľovou destináciou sa stal klub Pittsburgh Penguins. Coffey si zmenil číslo zo 7 na 77, číslo 7 totižto nosil Rod Buskas. Ambiciózny klub s nadaným mladým talentom menom Mario Lemieux Paulovi sadol. Za 4,5 sezóny v Pensylvánii zapísal ďalšie dve 100-bodové sezóny.

Celkovo odohral za Pens 331 zápasov a pripísal si 440 bodov. V roku 1990 si pripisuje 1000. bod v kariére, v 770 zápase. To je stále 14. najrýchlejšie dosiahnutie tisícky v histórii ligy a najrýchlejšie pre obrancu. Pre porovnanie, Crosby to dosiahol o 14 zápasov skôr. V roku 1991 si pripisuje aj štvrtý a posledný Stanley Cup. Počas nasledujúcej sezóny je vymenený do Los Angeles. Pittsbugh aj napriek jeho odchodu vyhráva ďalší Stanley Cup.

Návrat k Waynovi a červený dres

Prestup do Los Angeles Kings bol akýsi návrat ku koreňom starej dynastie Oilers. Stretol sa tu totižto s Jarim Kurrim a Waynom Gretzkym. Coffey sa však už počas nasledujúcej sezóny sťahuje do Detroitu, po ďalšej výmene. LA v ten rok dokráčalo až do finále playoff a pohár by bralo, nebyť hokejky Martyho McSorleyho. Nebolo to poslednýkrát, čo po Coffeyho odchode mužstvo dosiahlo svoj vrchol.

Tri a pol sezóny v meste motorov možno považovať za úspešné. Bodovo sa mu darilo, tímu dodal potrebnú hĺbku. V roku 1996 dokonca utvorili rekord ligy v počte bodov v základnej časti. Lenže v nadstavbe si Detroit vylámal zuby na Colorade. Coffey bol po sezóne vymenený do Hartfordu. Súčasťou výmeny bol aj Brendan Shanahan. Netreba hovoriť, že o rok Detroit oslavoval Stanley Cup.

Hľadanie domova

V Hartforde strávil pol sezóny aby bol opäť počas sezóny vymenený do Philadelphie. Tam zakúsil svoje posledné finále, ktoré Flyers prehrali s vyššie spomínanými Red Wings. Vo Phile to vydržal ešte jeden rok.

Pred sezónou 1998/1999 bol vymenený do Chicaga. V decembri toho istého roku putoval z tímu Blackhawks do Hartfordu, ktorý však v tom čase už hral ako Carolina Hurricanes. Tam vydržal až do roku 2000.

Bostonská derniéra

V lete 2000 podpísal svoj posledný kontrakt v Bostone Bruins. Z Bostonu pred sezónou odišiel dlhoročný kapitán Ray Bourque. Coffey vzdáva úctu svojmu pomyslenému sokovi v počte bodov obrancu v histórii a oblieka si číslo 74. Odohral 18 zápasov a končí kariéru.

Ray Bourque je prvý v počte gólov (410), asistencií (1169) a bodov (1579) obrancu v lige. Odohral však o 203 zápasov viac ako Coffey, pričom Paul stráca iba 14 gólov, 34 asistencií a 48 bodov. Iba osem obrancov získalo viac ako tisíc bodov, 1500 pozbierali iba dva vyššie menovaní.

100-bodovú sezónu zažilo dokopy 5 obrancov. Podarilo sa to iba 14-krát a Coffey ich zaznamenal 5. Je druhý po 6-tich Bobbyho Orra. Že je legenou NHL sa netreba hádať. V sieni slávy je od roku 2014, čo bol prvý možný termín pre jeho vstup. Číslo 7 je vyradené v Edmontone Oilers.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera