Štvrtok, 23. máj 2024

Yankee, go home! Slováci vyhrali olympijské štvrťfinále po zápase, ktorý môžu vyučovať na vysokej škole hokeja

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Po desiatich rokoch je slovenská reprezentácia znova v hre o medaily na veľkom svetovom podujatí. Vo štvrťfinále olympijského hokejového turnaja porazilo Slovensko tím USA v zápase, ktorý môžu vyučovať na hokejových školách. Predmet: Hokejové momentum.

USA – Slovensko 2:3 po nájazdoch

Diskusia o tom, či je momentum výmyslom športových komentátorov alebo reálnym javom odohrávajúcim sa v rámci mikrokozmov jednotlivých zápasov, prebieha už dlho. Zápas o postup do semifinále hokejového turnaja na ZOH v Pekingu dáva jednoznačne za pravdu jeho obhajcom.

Definícia hovorí, že ide o meranie sily a rýchlosti trendu. Trendom v hokeji je prevaha jedného nad druhým, spoločná vygenerovaná sila zrážajúca v priebehu zápasu na pomyselné kolená. Američania na Slovákov skoro ráno nášho času vyleteli ako včely z úľa, keď po ňom niekto nervózne pobúchal.

Desať minút našich dusili a tak bol gól Juraja Slafkovského v protismere prúdu, ktorým sa zápas začal vyvíjať. Nebol ale náhodným, bol sebavedomým zakončením akcie po tom, čo sa hráči v bielych dresoch dostali spod tlaku a začali častejšie zjavovať pred Mannom v bránke USA. Ten gól bol naozaj parádny, mladík s košíkom zavesil puk ako skúsený veterán.

Zo strany na stranu

Potom bola chvíľu aktivtia (rozumej momentum) na našej strane. Prirodzene, lebo mladí Američania veľmi nepočítali so scenárom, žeby prehrávali. Síce sú mladí, no tesne pred prvým klaksónom sa im podarilo po preveľmi vydarenom brejku vyrovnať. Abruzzese zakončil parádnu kombináciu v útočnej tretine. Na to, ako málo z nášho pohľadu relevantných skúseností tí chlapi majú, hrali na turnaji výborný hokej. Majú ho v krvi, to bude tým.

Po prestávke boli aktívnejší naši, mali viac striel no americké brejky boli stále štipľavé. Po jednom z nich Hentges dostal druhý puk za Rybára a ťažisko sa presunulo na americkú stranu. Predsa len, na turnaji v skupine neprehrali, nemuseli hrať osemfinále a vo štvrťfinále otočili nepriaznivé skóre ešte pred jeho polovicou.

Navyše mali na konci druhej tretiny výhodu prvej presilovky.

Dôkaz prišiel na konci

Nevyužili ju, ale po štyroch minútach tretej časti hry dostali enormnú výhodu znova. Nielen, že Gernát sedel za podrazenie, rozhodcovia vylúčili Rybára za priľahnutie puku po krátkom výjazde pred bránkovisko. Čudné, ale asi podľa pravidiel.

Momentum sa nemusí zmeniť strelením gólu. Prevaha jedného sa môže skončiť napríklad aj nevyužitím presilovky o dvoch hráčov, prípadne tej päťminútovej. Nie nadarmo sa o takých momentoch hovorí, že sú zlomové. A že tí, ktorí ich nevyužijú, si nezaslúžia vyhrať. Bolo by ale príkre keby slová o nezaslúžení si mali vystihnúť zápas o postup medzi štyroch najlepších na ZOH v Pekingu.

Faktom ale je, že Slovensko prežilo jeden a pol minúty v trojici, zo žiadneho oslabenia nedostalo gól, hoci muselo zvládnuť ešte jedno štyri minúty pred koncom. Aj fakt, že USA nepridalo poistku ani počas Takáčovho vylúčenia, prispel k viere našich.

Zhmotnil ju kapitán Marek Hrivík. Čajkovského bomba v poslednej minúte pristála v bránkovisku za Mannom a pred jeho čepeľou. Vyrovnané! Kedy naposledy Slovensko v takom zápase vyrovnalo v power play?!

Odpoveď: Proti Taliansku na MS 2017, kde sa v tom zápase dotýkalo svojho dna.

Extra hokej zadarmo

O predĺžení sa hovorí, že je to extra hokej zadarmo. Pekingské štvrťfinálové bolo dlhé a infarktové. Šance mali obaja, najmä Libor Hudáček mohol rozhodnúť, bol tam predsa sám! Momentum bolo už asi unavené, obaja sa zamerali najmä na bránenie chybám a prečísleniam.

Nájazdy sú lotériou, Slováci to skúšali kľučkou do bekhendu, Čajkovský ruským blafákom. Cehlárik tiež v rýchlosti naznačil kľučku, razdva si presunul puk na forhend a zavesil ho za Manna ako rutinér, vo štvrtej sérii.

Rybár nepustil ani jeden puk, hoci sa cez jeho vyrážačku snažili pretlačiť ho skoro všetci Yankeeovia. Neuspel ani jeden a tak idú domov. A Slovensko mieri do semifinále hokejového turnaja na olympiáde. Po Vancouveri pred dvanástimi a Helsinkách pred desiatimi rokmi sa pred víkendom očakáva ďalší nájazd na predajne s televízormi.

Šťastie áno, náhoda v žiadnom prípade

Neviem, či ste si to stihli uvedomiť, no Slovensko hrá v Pekingu každý zápas lepšie, ako ten pred ním. Proti Fínom to nebolo nič svetoborné, proti Švédom prehru vybavilo dvojnásobné vylúčenie pred koncom prvej tretiny. Na Lytošoch získali hráči späť sebavedomie, proti Nemcom ho ukázali svetu. Štvrťfinále zvládli majstrovsky.

Mali zverenci trénera Ramsayho v zápase proti USA šťastie? Samozrejme áno.

Je ich postup do semifinále náhodný? V žiadnom prípade.

Posledný olympijský víkend bude krásny. Hokejový.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera