Štvrtok, 23. máj 2024

Vlastné góly nového prezidenta. IIHF v Kanade spackala, čo mohla

Foto: SITA/Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP

Zrušené majstrovstvá sveta juniorov v ľadovom hokeji sa prinajmenšom v krajinách hokejom žijúcich stihnú zapísať medzi najväčšie blamáže v roku, ktorý sa práve končí.

Nový prezident IIHF Francúz Luc Tardif nezačal svoje pôsobenie v najvyššej hokejovej funkcii vôbec šťastne. Rodený Kanaďan nie je vo funkcii ani sto dní a už musí hasiť niekoľko silných požiarov.

Šokujúca organizácia

O troch kontumáciách, pozitívnych testoch a náhlom zrušení turnaja sme už asi čítali všetko. Rozčarovanie a frustrácia hokejistov, trénerov, funkcionárov aj fanúšikov je úplne pochopiteľná. Kanaďania zvládli takto pred rokom šampionát v bubline, teraz podľahli koronavírusu za pár dní. Hetriku variantu Omikron sa pritom dalo predísť. Prezident Tardif musel vedieť ako, pre IIHF dozoroval vlaňajší turnaj.

Nielen slovenskí účastníci podujatia hovorili o tom, ako je zle zorganizovaný, keď sa v hoteli s hráčmi stretávali bežní ľudia zvonku a chystala sa svadba. Fínsky tréner Antti Pennanen doslova povedal, že je nahnevaný, pretože to nie je problém covidu, ale organizácie turnaja Podľa neho mal byť použitý protokol z NHL, keď do karantény smeruje len pozitívne testovaný hráč a nie celé družstvo. Pred rokom takto Nemci hrali bez viacerých hráčov, no nemuseli kontumovať ani jeden zápas.

Veľa to hovorí o stave, v akom je IIHF. Som sklamaný,” dodal Fín.

Prekvapivý rozhovor

Fiasko v Red Deer a Edmontone pritom nebolo jediným problémom, ktorý IIHF aktuálne rieši. Počas turnaja federácia oznámila, že ruší šesť plánovaných januárových podujatí. Informácia vyvolala pobúrenie v komunite ženského hokeja. Plánované zrušenie podujatia kategórie U18 druhý rok po sebe nahnevalo ľudí najmä v USA. Ženy zrušia a muži môžu?, pýtali sa hokejistky na sociálnych sieťach, kde hľadali podporu.

Prezident Tardif bol v Kanade hosťom podcastu Raya Ferrara s názvom Ray and Dregs. V ňom prekvapujúco otvorene vysvetli, ako funguje organizácia turnajov medzinárodnej hokejovej federácie. Peniaze, ktoré IIHF získa z troch kľúčových turnajov – MS U20, Zimnej olympiády a Majstrovstiev sveta – slúžia na financovanie približne štyroch desiatok ostatných turnajov nižších kategórií a vekových skupín.

Príjem z OH v Pekingu sa dramaticky zníži po odrieknutí účasti hráčov NHL, v Kanade ešte pred štartom MS U20 museli znížiť divácku kapacitu na polovicu. Náklady na usporiadanie šampionátu počas koronakrízy sú pritom neporovnateľne vyššie oproti obdobiu pred ňou. Tisíce testov, špeciálne bezpečnostné podmienky v bublinách a výpadok príjmov pre divácke obmedzenia sú problémom pre usporiadateľské krajiny, ktoré ich musia znášať.

Krízový manažment

Septembrový prezidentský súboj bol v Petrohrade nakoniec bitkou Francúza, ktorého podporovali USA s Kanadou proti Nemcovi, za ktorým stálo najmä Rusko. Nástupca Reného Fasela, ktorého program vo voľbách obsahoval nepolitické vedenie IIHF, boj proti dopingu a rasizmu musí skraja svojho pôsobenia riešiť oveľa akútnejšie problémy.

Tardif na tlačovke povedal, že približne do mesiaca sa pokúsia nájsť spôsob, aby turnaj MS U20 v roku 2022 zopakovali. Aj s hráčmi, pre ktorých by bol práve zrušený turnaj z vekových dôvodov posledným. Na jar, alebo v lete, znova v Kanade. Sľúbil aj, že sa pokúsia o usporiadanie ženského a ostatných zrušených turnajov.

Niektorí na sociálnych sieťach špekulovali, že by bolo fajn poslať mladíkov na olympiádu, tá prebehne už vo februári. Na ZOH však bude hrať dvanásť tímov a ani nie tých istých desať, ktoré práve cestujú domov z Kanady. Nápad to bol ale sympatický. A zároveň zrejme nerealizovateľný.

Hokejová federácia sa musí z katastrofy, ktorú spôsobila, čo najskôr spamätať. Medzi tými, ktorí na zrušenie turnaja doplatili najviac, sú aj talentovaní slovenskí mladíci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera