Štvrtok, 23. máj 2024

Ako Kilde pomohol Shiffrinovej znovuobjaviť vášeň pre lyžovanie

SITA/AP Photo/Alessandro Trovati

Americká reprezentantka v alpskom lyžovaní Mikaela Shiffrinová predviedla v záverečnom zjazde finále Svetového pohára vo francúzskom Courcheveli fantastickú jazdu. S vyšším štartovým číslo 21 potvrdila svoju formu z tréningu a pripísala si tretie víťazstvo v kariére v zjazde.

Slovenska Petra Vlhová, ktoré na prvenstvo v priebežnom hodnotení strácala pred pretekmi 56 bodov, nedokázala obsadiť bodované priečky a skončila 16. Na najlepšiu pätnástku stratila tri stotiny. Náskok Shiffrinovej pred záverečnými troma súťažami je 156 bodov.

O držiteľke veľkého krištáľového glóbusu sa môže rozhodnúť už zajtra. Na programe je superobrovský slalom a Američanka má v rýchlostných disciplínach vynikajúcu formu. V posledných pretekoch super-G skončila na druhom mieste. Ak by sa jej opäť podarilo umiestniť na pódiu a Petra Vlhová by nebodovala, bodovú stratu by už Slovenka nemala ako dohnať ani v jej silnejších technických disciplínach.

Partnerské double

V priebehu lyžiarskej sezóny sa nestáva často, že sa muži a ženy stretnú v jednom stredisku. Výnimkou je finále Svetového pohára, kde sa na rovnakej zjazdovke predstavia obe pohlavia. Prominentný lyžiarsky pár Aleksander Aamodt Kilde a Mikaela Shiffrinová dokázali zo vzájomnej podpory vyťažiť maximum.

Najprv sa nórskemu velikánovi podarilo získať malý krištáľový glóbus v zjazde. V priamom súboji prerušil štvorročnú hegemóniu švajčiarskeho konkurenta Beata Feuza. Po premiérovom celkovom víťazstve za zjazd prišiel podporiť svoju priateľku do cieľovej rovinky.

Američanka šla fantasticky, svoju jazdu stupňovala a do cieľa prišla v zelených číslach. Kilde neskrýval radosť nad výkonom svojej partnerky a v cieli si padli obaja do náručia. Naviac, Shiffrinovej najväčšia konkurentka v boji o celkové prvenstvo nebodovala. „Prežila som perfektný deň. Nebol to plán, ale som rada, že mám taký veľký náskok na čele celkového poradia. Ešte však nie je o ničom rozhodnuté,” uviedla víťazka.

Ja som s ňou bola hneď a pogratulovala som jej. Vyhrať zjazd nie je jednoduché a zvlášť, keď sa koncentruje na iné disciplíny. Ale podala úžasný výkon a právom jej to patrí,” komentovala jazdu svojej súperky Vlhová.

Shiffrinová znovuobjavila vášeň

Vo francúzskom stredisku panujú vysoké teploty. Na obed sa teploty vyšplhali až na trinásť stupňov. S jarným snehom vedia mať pretekári problémy, sneh postupne mäkne a silové jazdenie je nevýhodou. Mikaela Shiffrinová predviedla výborný cit pre lyže. „Dobrá práca. Skvelý deň,“ komentoval jej výkon Kilde.

Partneri spoločne analyzovali zjazdovku. Nór čerpal z jemného citu Američanky a vzájomne sa podporovali. Po nešťastnej smrti otca našla Shiffrinová opäť lásku k lyžovaniu. Aj napriek nevydareným zimným olympijským hrám v Pekingu z nej sála optimizmus a opäť sa smeje. „Aleks má v sebe veľkú vášeň pre lyžovanie. Pripomenulo mi to, že aj ja ju musím znovu objaviť,“ nechala sa počuť Američanka.  

Shiffrinová sledovala mužský zjazd a pred začiatkom žien mali partneri malú chvíľu pre seba, aby si vymenili potrebné informácie. Američanku veľmi povzbudil fakt, že jej priateľ získal malý krištáľový glóbus za zjazd. „Môže sa dostať na vrchol kedykoľvek bude chcieť. Je pre mňa veľmi inšpirujúca. Stále bojuje a všetko je pre ňu možné,“ tešil sa z jej víťazstva v zjazde Kilde. „Sme výborný tím a budeme pokračovať v spolupráci aj naďalej,“ zhodla sa prominentná dvojica.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera