Streda, 17. júl 2024

Stĺpček Telovýchovného vedúceho: Petra Vlhová na JOJ Šport? To je dobre pre všetkých

Foto: TASR/AP Photo/Alessandro Trovati

Tak sa prihodilo, že (niektoré) preteky svetového pohára v alpskom lyžovaní v sezóne 2021/22 boli v jednom balíku s televíznymi právami na vysielanie MS v ľadovom hokeji od roku 2024.

Prečo? Netuším, predaj televíznych práv nedáva vždy zmysel. Faktom ale je, že sa tým pádom ocitli v portfóliu najnovšieho športového programu na Slovensku – JOJ Šport.

Normálne vs nenormálne

Na jednej strane sa to typicky konzervatívnemu divákovi na Slovensku môže zdať nenormálne. Na strane druhej, máme demokraciu. To znamená, že vzácny televízny tovar si kúpi ten, kto ponúkne najviac peňazí. Priame prenosy populárnych športov a disciplín sú tovarom čoraz vzácnejším.

Nielen preto, že šport je stále šport. Najmä preto, že v ére streamov a videa on demand sa máločo “musí” pozerať práve vtedy, keď sa deje. Film aj seriál si môžete pozrieť kedykoľvek si nájdete čas. Televízne správy sú v čase vysielania často staré, predžuté internetom a sociálnymi sieťami. Petra Vlhová ale pôjde dole kopcom v nedeľu o 10:30 a v druhom kole o 13:30. Zaujímavé sú jej jazdy práve a len vtedy.

Dobré vs nedobré

Potom stačil prvý priamy prenos z Levi v sobotu a nový vysielateľ pocítil na vlastných sociálnych sieťach priazeň Slovákov. Voňala ako vitriol. Po slovensky kyselina sírová. Komentárové sekcie zahoreli hnevom ľudí, ktorí preteky buď nevideli, alebo videli na Eurosporte, alebo hejtovali to, čo videli na novom programe.

Na zmene – alebo, presnejšie – pridaní vysielateľa pretekov najlepšej svetovej lyžiarky minulej sezóny je niečo dobré, aj nedobré. Začnem dobrým. Demokracia znamená konkurenciu. Konkurencia, ako je dobre známe, robí každého z účastníkov lepším. Všetci sa musia snažiť, aby obstáli. Nedobré je, že to občas chvíľu trvá, kým nový vysielateľ nájde svoju cestu a presvedčí divákov, že stojí za to jeho program pozerať.

Dobré je aj porovnanie JOJ Šport s RTVS. Je to prirodzené a nemusíte sa za seba hanbiť, keď ste to v sebe riešili. Lyžovanie na RTVS má – podľa mňa – vysokú úroveň. Chémia medzi expertkou Veronikou Velez-Zuzulovou a Oľgou Konečnou je málo vídaná a vzácna. Prehliadku trate od Veroniky musia závidieť aj onakvejšie televízie. Reportér v mixzóne odchytí Petru aj ďalšie pretekárky hneď po dojazde, ešte aj encyklopedické vedomosti a historický prehľad Marcela Merčiaka pri komentovaní diváci ocenia, až keď ich nemajú. Azda aspoň teraz pár ľudí uzná, že šport v RTVS sa dá pozerať.

Na JOJ Šport je v štúdiu Slavo Jurko, jeden z najlepších športových moderátorov bez ohľadu na to, čo si o ňom myslíte. Hostí vybrali na prvý víkend zodpovedne – šéfka svetových pohárov v Jasnej a kondičný tréner Petry Vlhovej majú expertízu, ktorá ich výber rozhodne oprávňuje. Komentátor pretekov má v porovnaní s Merčiakom hendikep – asi o milión hodín priamych prenosov exponovaných športových udalostí menej.

Výsledkom je iný prenos, než na aký boli za posledné roky fanúšikovia úspechu lyžovania zvyknutí.

Čo je a čo nie je jedno divákovi

Divákovi samozrejme môže byť všetko jedno. Chce konzumovať dokonalý televízny produkt. V poriadku. Len by nemal zabudnúť, že verejnoprávnej televízii platí dlhé roky rovnaké koncesie. RTVS má v porovnaní s porovnávanými verejnoprávnymi vysielateľmi miniatúrny rozpočet a cena za športové práva stúpa podobne ako krivka nových prípadov v tretej vlne.

Nemal by ani zabudnúť, že JOJ Šport len začína. Nie na zelenej lúke, to rozhodne nie. Futbalové, palubovkové a “husté” skúsenosti na Kolibe majú. Nejaký čas potrvá, kým sa aj v ich vysielaní všetko vykryštalizuje. Prenos prvého víkendu Petry Vlhovej bude určite iný, ako prenos na konci sezóny, či v tej budúcej.

Z televíznej konkurencie sa treba tešiť. Nakoniec z nej vyťažíme všetci a športový program v televízore bude stále lepší. Verte mi, tak to bude.

A teraz ma ospravedlnite, blíži sa štart nedeľňajších pretekov.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera