Streda, 31. júl 2024

Ďalší kolektívny šport, ktorý môžeme Čechom závidieť. Basketbalisti zaslúžene postúpili na olympiádu do Tokia

SITA/Chad Hipolito/The Canadian Press via AP

Dvanásť najlepších mužských basketbalových tímov si zahrá onedlho o olympíjske medaily. Českí basketbalisti, na posledných MS šiesti, prekvapili favoritov na kvalifikácii v Kanade a zaslúžene smerujú do Tokia. Mužský basketbal je ďalšim zo športov, ktorý im môžeme v dobrom závidieť.

Kvalifikačné prekvapenia

Z kvalifikácie postúpili štyria víťazi skupín, hraných v štyroch roznych krajinách. V Kanade, Chorvátsku, Srbsku a Litve. Ani z jednej nepostúpila domáca reprezentácia, čo sa rozhodne nečakalo. Viaceré výbery mali vo svojom strede hráčov NBA, turnaje na domácich palubovkách im mali pomôcť k postupu medzi basketbalovú smotánku.

Olympíjske miestenky si namiesto toho zaobstarali tímy vedené skvelými lídrami. Luka Dončič z Dallasu Mavericks potiahol svojich Slovincov k prvej účasti na OH na úkor Litvy. Tomáš Satoranský z Chicaga Bulls zas po 41 rokoch pomohol Čechom k návratu na olympíjske palubovky. V semifinále turaja v Kanade porazil domácich víťazným košom o dosku na samom konci predĺženia, vo finále potom rozbehnutý národný tím nedal šancu Grékom a sfúkol ich o 25 bodov.

Neuspeli ani tímy nadväzujúce na tradíciu bývalej Juhoslávie. Chorváti doma prehrali s postúpivším Nemeckom už v semifinále, Srbi nestačili vo finále kvalifikácie na Talianov.

Skúsený líder, skúsený tím

Už na MS v Číne ukázali Česi, že zažívajú v mužskom basketbale parádne obdobie. Partia okolo lídra, rozohrávača hrajúceho NBA za Bulls, doplnená o bývalú šestku draftu Veselého, naturalizovaného Američana Schilba a vedená výborným trénerom Ginzburgom pred dvoma rokmi prekvapila. Šieste miesto im zabezpečilo postup do olympíjskej kvalifikácie, Američania skončili dokonca až za nimi na siedmom mieste.

Hoci Schilb aj Satoranský sa aj na kvalifikácii pre OH starali o úspešné výsledky, Balvín, Auda, či Boháčik viac, než len sekundovali ťahúňom. Kolektívne výkony, ohromný tímový duch, viera vo vlastné schopnosti a schopnosť dotiahnuť vyrovnané a dramatické zápasy do víťaznej koncovky boli odmenené zaslúženým postupom. Fanúšikovia síce majú po viacerých nočných zápasoch asi poriadne ohryzené nechty, celkom určite to stálo za to.

V Tokiu za odmenu proti Američanom

Na olympiáde dostali Česi navyše skupinu takpovediac za odmenu. Na konci mesiaca nastúpia postupne proti Iránu, Francúzsku a USA. Najmä zápas proti Amerike bude pre český basketbal pamätný.

Najsilnejšia krajina posiela do Japonska hviezdny výber, ktorý bude trénovať legendárny Gregg Popovich spolu s trénerom Golden State Warriors, Stevom Kerrom. Lídrom bude Kevin Durant, jeden z úplne najlepších hráčov súčasnosti, jeho spoluhráčmi budú napríklad Bradley Beal, Damian Lillard, Jason Tatum, či finalisti aktuálneho ročníka NBA Khris Middleton, Jrue Holiday alebo Devin Booker.

Mužský basketbal sa tak pridal k ďalším populárnym športom, ktorý môžeme v súčasnosti bývalým bratrancom zo spoločnej republiky v dobrom závidieť.

Športy, ktoré môžeme závidieť

Okrem futbalu, ľadového hokeja (kde ale neprežívajú ktovieako plodné obdobie), sú na oveľa vyššej úrovni napríklad v ženskom tenise. Tri z najpopulárnejších športov na našom územi robia Česi jednoducho lepšie.

Cesty mužských futbalových reprezentácií sa pretli pred necelými troma rokmi v Trnave. Slováci ešte pod vedením Jána Kozáka staršieho sršali optimizmom, Jaroslav Šilhavý mal svoju premiéru pri tíme, ktorý prevzal po neúspešnom predchodcovi. Česi sa v City Aréne chytili, našich porazili a zvyšok je ako sa hovorí história. Síce oba výbery hrali na EURO 2020, zanechali na turnaji ale oveľa iný dojem. Česi porazili v playoff Holandsko a odvážne bojovali do poslednej chvíle proti Dánom o semifinále. Slováci po zápasoch so Švédmi a najmä Španielmi zostanú v pamäti ako ustráchané mužstvo, ktoré ani nebolo na záver schopné brániť ako by sa na najvyššiu úroveň patrilo.

V ženskom tenise je rozdiel ešte viditeľnejší. Deväť hráčiek v najlepšej stovke a štyri v top 25 rebríčka WTA, plus nedávne víťazné grandslamy Petry Kvitovej z Wimbledonu a Barbory Krejčíkovej French Open sú obdivuhodné ukazovatele, ku ktorým sme sa nepriblížili ani v časoch najväčšej slávy Daniely Hantuchovej, či Dominiky Cibulkovej.

Športová rivalita s Čechmi je prirodzená, normálna a zdravá. Veľa Slovákov Čechom úspech dopraje a cíti ho takmer ako vlastný. Najlepšie by ale bolo, keby sme sa z neho dokázali poučiť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera