Pondelok, 22. apríl 2024

Na prvú zimnú medailu sme čakali dlho. Až v Turíne 2006 ju získal nečakaný reprezentant

TASR - Radovan Stoklasa

Prvý cenný kov na zimných olympijských hrách zavesili slovenskému reprezentantovi na krk až v Turíne 2006. Do Talianska Slovensko vyslalo 58 športovcov. Počet disciplín vzrástol na 84. Do programu pribudli biatlonové preteky s hromadným štartom alebo snoubordkros, ktorý pripravil pre Slovákov najväčšiu radosť.

Výprava spod Tatier dosiahla v metropole Piemontu dovtedy najlepšie výsledky na ZOH v histórii samostatnosti. V premiérovom olympijskom snoubordkrose sa vôbec o prvú slovenskú medailu na zimných hrách postaral Radoslav Židek.

Ťažká cesta za cenným kovom

Cesta Radoslava Žideka za cenným kovom bola, ako u väčšiny slovenských športovcov, tŕnistá. Tri roky vypomáhal v otcovej nábytkárskej firme, aby mohol pretekať vo Svetovom pohári. Na obdobie nerád spomína – bola to ťažká drina.

Rodák zo Žiliny sa napokon presadil pod vedením trénerky Jany Šeďovej, ktorá ako pretekárka patrila do absolútnej svetovej špičky. Rok pred zimnými hrami v Turíne sa Židek v disciplíne snoubordkros prepracoval do širšieho poľa favoritov. Celkovo dosiahol šesť umiestnení v najlepšej desiatke SP.

Jeho príprava na olympiádu však nebola ideálna, pri pádoch si dobil členok, lakeť aj rameno. Pri skúške olympijského svahu skončil až na chvoste, na 27. pozícii.

Historický úspech pre Slovensko

Jeho prvá jazda v olympijskej kvalifikácii tiež nedopadla dobre. Našťastie sa započítavala lepšia z dvoch jázd a v tej druhej slovenský reprezentant predviedol kvalitnejší výkon. V osemfinále a štvrťfinále prišiel do cieľa vždy prvý. Výborne zajazdil aj v semifinále a po prvýkrát sa prebojoval do veľkého finále.

Do najlepšej štvorice postúpili spolu so Židekom Seth Wescott z USA, Francúz Paul-Henri Delerue a Španiel Jordi Font. Aj vo finálovej jazde vypálil Slovák na svojej doske ako prvý a zhruba polovicu trate viedol. V jednej zo zákrut Židek chyboval, skúsenejší Američan to využil a predbehol ho.

Radoslav Židek získal pre Slovensko prvú striebornú medailu na zimných olympijských hrách v ére samostatnosti. K turínskym výsledkom sa už nikdy potom nepriblížil, ale jeho životný úspech vzbudil na Slovensku veľký ohlas. V roku 2006 ho slovenskí novinári zvolili za Športovca roka – ako prvého predstaviteľa individuálneho zimného športu v histórii.

Po Turíne absolvoval Židek už len jednu úspešnú pretekársku sezónu. V roku 2008 si vážne zranil pravé koleno a do vytúženej formy sa nedostal. Na ZOH 2010 v kanadskom Vancouvri sa obhajca striebra nekvalifikoval.

Biatlonová senzácia

Senzáciu mal na dosah aj slovenský biatlonista Marek Matiaško, ktorý vo vytrvalostných pretekoch na 20 km dokonca v druhej polovici viedol. Pódium si odpálil na poslednej streľbe, kde si k bežeckému času pripísal jednu minútu. V záverečnom okruhu sa prepadol na piate miesto.

Kráľovské preteky vyhral Nemec Michael Greis pred nórskou dvojicou Ole Einar Bjoerndalen a Halvard Hanevold. Greis sa stal najúspešnejším biatlonistom na zimných hrách. Okrem vytrvalostných pretekov si zlato pripísal aj v štafete a v novej olympijskej disciplíne – pretekoch s hromadným štartom na 15 km.

Hokejové maximum

Slovenský hokej dosiahol v Turíne svoj dovtedy najväčší olympijský úspech, keď piatym miesto o jednu priečku vylepšili historické maximum z premiéry v Lillehammeri 1994. Na rozdiel od Nagana 1998 a Salt Lake City 2002 sa hral iba jeden hlavný turnaj, počas ktorého prerušili NHL. V slovenskom tíme boli všetky esá zo zámorskej súťaže.

V základnej skupine zverenci Františka Hossu vyhrali všetky zápasy v skupine. Postupne zdolali Rusov, Lotyšov, USA a Švédov. Spanilú jazdu slovenských hokejistov zastavili vo štvrťfinále Česi.

Slovenskí hokejisti po nervóznych dvoch tretinách prehrávali 0:2. Záverečná snaha o obrat nestačila. Marián Gáborík síce znížil na rozdiel jedného gólu, ale v záverečnej power play Česi strelili gól do prázdnej brány. Prehrou 1:3 sa púť hokejistov pod piatimi kruhmi skončila a vďaka víťazstvu v skupine obsadili končené piate miesto.

Pútavé príbehy

Zimné olympijské hry v Turíne priniesli množstvo príbehov. Z usporiadateľskej krajiny sa blysol dvoma zlatými medailami bežec na lyžiach Giorgio DiCenta, na zjazdovkách vyhral svoje tretie olympijské super-G Nór Kjetil Andre Aamodt a štvrté zlato pre Chorvátsko získala lyžiarka Janica Kosteličová.

Pekný príbeh napísala aj Česka Kateřina Neumannová, ktorá vo veku 33 rokov vybojovala pre svoju krajinu jediné zlato. V behu na 30 k voľnou technikou s hromadným štartom úžasným finišom prešpurtovala svoje súperky. V cieli jej prvou gratulantkou bola jej dvapolročná dcéra Lucka.