Streda, 31. júl 2024

Najprv zistila, že má cukrovku. Teraz vyhrala tréningovú jazdu najväčšej olympijskej šialenosti a zabojuje o medailu

SITA/AP Photo/Pavel Golovkin

Tesne pred zimnými olympijskými hrami sa musela česká skeletonistka Anna Fernstädtová vyrovnať s nepríjemnou a nečakanou zdravotnou komplikáciou. Nebolo to ochorenie covid-19, ktoré kosí rad za radom vrcholových športovcov.

Dvadsaťpäťročná reprezentantka sa pri vyšetrení po pretekoch Svetového pohára vo St. Moritzi dozvedela, že má cukrovku. Napriek náhlej diagnóze sa rozhodla do Číny cestovať. Konkrétne ciele si za daných okolností ale nedávala.

Nečakaná správa

V polovici januára bola Fernstädová veľmi unavená, telo ju neposlúchalo a schudla tri kilá za týždeň. Češka začala zaostávať v tréningoch. Preto sa rozhodli ísť na rozbor krvi, aby mohli upraviť tréningový postup pred hrami v Pekingu. „Rozbor krvi ukázal cukrovku. Nebudem klamať, to som vôbec nečakala,“ uviedla vo vyjadrení pre média.

Zrazu začalo všetko zapadať. Počas sezóny mala rôzne výkyvy, kedy sa jej nedarilo podľa predstáv. „Nechcem hovoriť, že to malo vplyv na úplne všetko, ale pravdepodobne na veľa vecí áno,“ dodala skeletonistka.

Po zistení ochorenie strávila štyri dni v nemocnici a potom začala trénovať. Prípravu nemala ideálnu, ale keď stabilizovala hladinu cukru v krvi, fyzicky sa na tréningoch začala cítiť lepšie. Tím Fernstädovej začal okamžite riešiť s antidopingovým úradom výnimku na inzulín a povolenie na prevoz injekčných striekačiek do Pekingu.

Zmena národného dresu

Cukrovku prvého typu mal aj jej otec, ktorý sa vrcholovo venoval gymnastike. O vplyve ochorenia na športovú kariéru niečo vie. Fernstädtová šla spočiatku v šľapajach nemeckého otca a venovala sa gymnastike, ale od štrnástich rokov presedlala na skeleton.

Na svoju prvú jazdu hlavou dolu nikdy nezabudne. „Bolo to strašné! Najskôr som im povedala, že hlavou dole v živote nepôjdem. Radšej som chcela vyskúšať sane alebo boby. Nakoniec som sa nechala prehovoriť. Po prvej jazde som bola presvedčená, že to bola moja posledná. Na konci som šla rýchlosťou 80 a 90 kilometrov za hodinu a vážne som mala strach,“ opísala prvé dojmy zo skeletonu.

Na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018 reprezentovala Nemecko. V pretekoch obsadila šieste miesto. Po ZOH v Južnej Kórei prežívala psychickú krízu a premýšľala, že so športom skončí. Nemecko už nechcela reprezentovať a nezhody v tíme vyriešila prestupom. Jej česká matka prejavila záujem vrátiť sa do rodnej vlastni a Fernstädtová oslovila český zväz.

Skeletonistka zmenila národné farby. Prišla o postavenie vo svetovom rebríčku a sezónu 2018/2019 súťažila v nižšom pohári, ktorý vyhrala. Vo februári 2019 obhájila prvenstvo na juniorských majstrovstvách sveta. Od jesene toho roku začala pretekať ako česká reprezentantka vo Svetovom pohári a na začiatku roka 2020 opäť obhájila juniorský titul majsterky sveta.

Medailová nádej

České média ju pred diagnózou označovali ako medailovú nádej. „Určite do Pekingu nejdem odovzdaná a iba sa zúčastniť. Ale pravdou je, že mi to trochu uberá na silách. Uvidíme, ako budem reagovať, keď sa k tomu pridajú aj nervy,“ uviedla pred odchodom do Číny.

Pochybnosti o tom v akej forme bude Fernstädtová nastupovať umlčala v poslednej tréningovej jazde. Češka ju vyhrala a výborne sa naladila na piatkovú súťaž. V ľadovom koryte Jen-čchingu dosiahla najrýchlejšiu rýchlosť 129,17 km/h.

Trať je podľa nej veľmi náročná. „Sú tam dve tri zákruty, v ktorých sa oplatí ísť dobre. V pretekoch pôjde o to vybrať dobrý materiál a hlavne odjazdiť štyri konštantné jazdy,“ zhodnotila. V piatok pôjde prvú a druhú jazdu. Tretie a finálové kolo je na pláne v sobotu.

Najväčšia šialenosť

Pre fanúšikov patrí skeleton medzi najväčšie šialenosti zimných olympijských hier. Súťažiaci sa rútia dolu hlavou ľadovým korytom rýchlosťou okolo 130 km/h.

Skeleton sa predstavil na ZOH v rokoch 1928 a 1948. Zmena nastala až v Salt Lake City 2002, keď sa dočkal svojej obnovenej premiéry pod piatimi kruhmi a stal sa trvalou súčasťou olympijského programu.

Pred Fernstädtovou reprezentoval Česko Josef Chuchla na zimných olympijských hrách v Salt Lake City 2002, kde skončil 24. Slovensko pod piatimi kruhmi nemalo v tejto športovej disciplíne zastúpenie.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera