Sobota, 18. máj 2024

Napínavejšie, ako penaltový rozstrel. Zlaté finále streľby bola krásna dráma

TASR - Martin Baumann

Koniec medailovým suchotám! Zuzana Rehák Štefečeková získala na odloženej olympiáde zlatú medailu v streľbe. Finálový rozstrel v trape s Američankou Kayle Browningovou bol napínavejší, ako penaltový rozstrel nedávneho finále futbalových majstrovstiev Európy.

Svetový rekord a svetové finále

Nitrančanka patrila pred súťažou k jej favoritkám. Bola jednou z členiek slovenskej výpravy, do ktorej fanúšikovia vkladali najviac medailových nádejí. Predsa len, dvojnásobná strieborná z predchádzajúcich olympiád je aj v 37 rokoch členkou svetovej streleckej elity.

Príslušnosť k nej potvrdila v už kvalifikácii v Tokiu. Podarilo sa jej trafiť všetkých 125 ružových terčov, takzvaných holubov. Perfektný nástrel sa doteraz nikdy nikomu nepodarilo. Nový svetový rekord je zároveň aj olympijským – a neprekonateľným.

Finálová päťdesiatka výstrelov bola dychberúcim, napínavým športovým divadlom. Zo šestice finalistiek postupne odpadávali jedna po druhej súperky Slovenky, ktorá po polovici finále figurovala na najlepšej pozícii. Začínala každú sériu strieľať ako prvá a aj keď je finále náročnejšie ako kvalifikácia, lebo namiesto dvoch rán musí holub padnúť po jedinej, darilo sa jej držať si súperky za chrbtom.

Posledná desiatka potom pripomínala futbalové penalty. Rehák Štefečeková aj Browningová mali rovnaký počet bodov, po 34. Ktorá z nich lepšie zvládne desať pokusov, bude zlatá. Američanka urobila chybu hneď v prvom výstrele a nevyužila po piatej rane ani výnimočnú chybu Slovenky. Strieľala až po nej a namiesto toho, aby vyrovnala skóre a dostala našu reprezentantku pod tlak, nechala holuba uletieť.

Skvelá Zuzana už záver zvládla a po poslednom výstrele vedela, že to dokázala.

Zaslúžené emócie

Po Pekingu 2008 a Londýne 2012, keď bol olympijský trón tak blízko, sa dočkala v Tokiu o deväť rokov po doteraz poslednej medaile z LOH. Ako povedala v rozhovore pre RTVS, dnes je dospelejšia, vyzretejšia, vydatá a má dve krásne deti. Pri úprimných odpovediach bolo vidieť dojatie, ktoré ju v okamihoch po poslednej streleckej položke premohlo.

Za typickými veľkými, červenými okuliarmi sa skrývali oči, do ktorých sa tisli slzy, zlatá puška dostala od olympijskej víťazky nežný bozk vďaky. Celkom určite boli dojatí nielen jej najbližší, ale aj veľa divákov, ktorí vo štvrtok ráno priamy prenos z Japonska pozerali.

Slovensko sa teda po skvelom výkone Zuzany Rehák Štefečekovej konečne zapísalo do medailovej tabuľky tokijských hier. Nikto nemôže pochybovať o tom, že sa o to postarala športovkyňa, ktorá si zlatú medailu naozaj zaslúžila.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera