Piatok, 17. máj 2024

Žijú dvojitý život a neskáču si do reči. Manželia Paulovci spôsobujú olympijský ošiaľ ešte pred úvodným ceremoniálom

SITA/AP Photo/Brynn Anderson

Česko má nový športový ošiaľ. Spôsobili ho manželia Zuzana a Tomáš Paulovci, vďaka ktorým sa český curling po prvýkrát predstavil pod piatimi kruhmi. V Pekingu majú za sebou už štyri súťažné zápasy s bilanciou dve výhry a dve prehry.

Amatéri, ktorí sa kvalifikovali na zimné olympijské hry sa netaja, že ich cieľom je postup zo skupiny.

Dva životy

Manželia Paulovci si žijú dva životy. Najprv si odpracujú osem hodín v banke a potom zamieria na tréning. Z jednej práce si chodia oddýchnuť do druhej. V počte hodín na tréningu, v posilňovni alebo na fyzioterapii sú za profesionálnymi hráčmi curlingu vždy pozadu.

Ešte donedávna si manželia z Prahy museli všetko vybavovať sami – dopravu, ubytovanie, prihlášky na turnaje. Teraz už majú dvoch trénerov. Ale snažiť sa venovať curlingu profesionálne a pracovať osem hodín v banke stojí veľa námahy.

O olympijské hry sa snažili už pred piatimi rokmi, ale kvalifikácia im nevyšla. Nakoniec sa rozhodli zabojovať a skúsiť šťastie ešte raz. Veľmi im pomohol aj športový psychológ, aby v zápase lepšie zvládali vypäté situácie.

Mladá disciplína

Zmiešané dvojice v curlingu sa prvýkrát objavili na zimných olympijských hrách v Pjongčangu. Vtedy Paulovci spoločne trénovali iba dva roky. Inak sa športu venujú od mládežníckych čias.

Mužský alebo ženský curling hrajú v jednom tíme štyria hráči, v zmiešanom tíme sú iba dvaja. Jedná sa o dynamickú disciplínu, času na rozhodovanie je menej. Komunikácia prebieha v skratkách, aby si pár predal čo najviac informácii. Manželia priznali, že museli trénovať, aby si neskákali do reči.

Tomáš ako bankový analytik rád premýšľa o všetkých možných scenároch, aj o štyri kamene vpred. Jeho manželka Zuzana hrá viac na pocity, vie, kedy a ako na súpera môže pritlačiť. Často sa stane, že prebije manželovo logické rozmýšľanie.

Prvý zápas pod piatimi kruhmi

Kvôli ceste do Pekingu si zobrali dva mesiace neplateného voľna. V plnej curlingovej príprave sú od 26. decembra. „Veľmi sa teším. Olympiáda je vyvrcholením nášho sna, prípravy a cesty. Chceli by sme skončiť na piatom až siedmom mieste. Všetky tímy poznáme, so všetkými sme hrali, všetky sme už niekedy porazili,“ prezradila pred cestou Zuzana Paulová.

V prvom zápase nastúpili proti nórskej dvojici. V úvodnom stretnutí bolo vidieť nervozitu, český pár väčšinu duelu prehrával, ale nakoniec obhajcov bronzových medailí porazil 7:6 v nastavení. Radosť v hľadisku s nimi zdieľala aj časť hokejistov. Manželia Paulovci emócie neprejavovali. Curleri sa snažia neradovať pri výhre, ktorá nastane chybou súpera.

Je super, že už máme zapísanú prvú výhru. Nie je lepší spôsob, ako začať olympijské hry. Pre mňa je to určite úľava,” povedala Paulová Radiožurnálu. “Zo mňa opadne tlak, pretože začať výhrou je dobrý vstup a určite nás to upokojí. Zápas bol dosť nervózny,” uviedol jej manžel.

Druhý hrací deň odohrali až dva zápasy. Najprv doobeda nestačili na Švédsko 4:7, z prehry sa otriasli a Austráliu zdolali jasne 8:2, predčasne už po siedmom ende. V piatok ráno nestačili na Talianov a prehrali vysoko 2:10. Po základnej časti postúpia štyri z desiatich párov do semifinále. Finále je na programe už v utorok 8. februára.

Program českej dvojice

Sobota 5. februára o 7:05 – Česko-Veľká Británia
Sobota 5 februára o 13:05 – Česko-Švajčiarsko
Nedeľa 6. februára o 7:05 – Česko-Kanada
Pondelok 7. februára o 2:05 – Česko-Čína

Pondelok 7. februára o 13:05 – semifinále
Utorok 8. februára o 7:05 – súboj o bronz
Utorok 8. februára o 13:05 – finále  

Ak budete mať čas určite si zápas českej dvojice pozrite. Stojí za to počúvať ich dohadovanie, ktorému budete vo väčšine, mimo curlingovej terminológie, rozumieť. A všimnite si, čím viac Zuzana kričí, tým viac Tomáš zametá.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera