Štvrtok, 23. máj 2024

Slovenský tenista patrí na Australian Open k veľkým favoritom. Uspeje s domácim partnerom, alebo v mixe s Belindou Benčičovou?

SITA/Dan Himbrechts/AAP Image via AP

Zo slovenských tenistov na Australian Open bude mať najvyššie ambície obhajca vlaňajšieho titulu deblistov Filip Polášek.

S novým partnerom Johnom Peersom z Austrálie bude mať grandslam pre najlepšieho slovenského tenistu minulého roka správny náboj. „Obaja máme za sebou veľa úspechov a určite by sme neboli spokojní s prvým či druhým kolom,“ uviedol v rozhovore pre denník Šport.

Dvojica vkročila do novej sezóny správnou nohou, keď vyhrala turnaj v Sydney.

Výmena partnera

V lete minulého roku slovenský tenista a jeho chorvátsky partner Ivan Dodig ukončili dvojročnú spoluprácu, ktorá bola mimoriadne úspešná. Deblisti spolu vyhrali dva veľké turnaje na hlavnom mužskom okruhu ATP v Pekingu 2019 a Cincinnati 2019. Čerešničkou v ich snažení bol triumf na grandslame Australian Open začiatkom minulej sezóny.

Okrem toho si spolu zahrali aj semifinále Wimbledonu 2019 a predstavili sa na majstrovskom turnaji ATP Finals v Londýne, kde štartuje osem najlepších svetových párov vo štvorhre.

Ďakujem Ti Ivan za spoluprácu a všetky úspechy, ktoré sme spolu dosiahli. Želám všetko dobré v ďalšej kariére vrátane zisku olympijskej zlatej medaily v Tokiu,” napísal Filip Polášek na svojom instagramovom profile. Chorvát sa v Japonsku tešil zo striebra. Bronzovú medailu v zmiešanej štvorhre vybojoval jeho nový partner John Peers s Ashleigh Bartyovou.  

Na úspechy dlho nečakali

Po olympiáde v Tokiu sa Polášek s Peersom predstavili na sérií turnajov na tvrdých povrchoch pred US Open. Pri ich spoločnej premiére na grandslamovom tunraji sa prebojovali až do semifinále, kde v tesnom zápase podľahli britsko-brazílskemu páru.

Tridsaťšesťročný Slovák a o tri roky mladší kolega dlho na spoločné úspechy nečakali. Dva mesiaci po začatí spolupráce vyhrali prvý turnaj – Indian Wells Masters. „Ako tím sme začali pomalšie, ale pred US Open sme na sebe zapracovali. Odvtedy je to zábava a radi spolu hráme. Posnažíme sa dosiahnuť takéto výsledky častejšie,” povedal Peers, pre ktorého to bol štvrtý titul ATP Masters 1000.

Super séria Peersa

Úvod do novej sezóny začal naozaj ukážkovo. Slovensko-austrálsky pár vyhral pred domácim publikom turnaj v Sydney. Spoločne od US Open vyhrali 19 z 23 zápasov, na ktoré spolu nastúpili. Peers predĺžil svoju sériu s aspoň jedným víťazným turnajom v sezóne na desať rokov. Na svojom konte má 26 víťazstiev, Polášek sa tešil zo 17. triumfu v kariére.

Všetky podujatia v Austrálii predstavujú pre neho väčšiu motiváciu, čo je prirodzené. Má veľmi dobrú bilanciu aj v Davisovom pohári, na začiatku januára mal dobré zápasy za reprezentačný tím v ATP Cupe. Domáce obecenstvo ho skôr motivuje, ako zväzuje. Verím, že nám to dodá vietor do plachiet a pomôže k naplneniu cieľov,” povedal o domácich zápasoch svojho kolegu rodák zo Zvolena.

Obhajoba titulu

Víťazstvo na turnaji v Sydney zdvihlo dvojici sebavedomie. Ako nasadený pár číslo 5 sa predstavia na turnaji prvýkrát v stredu.

Austrália mi je preto blízka a zvlášť teraz, keď budem hrať s domácim ‚parťákom’. Veľmi sa na to teším, ale samotnú obhajobu nevnímam. Skôr to beriem ako ďalší turnaj. Niečo už mám za sebou a viem, aké je to ísť ďaleko na grandslame, ale poznám aj pocit prehry v prvom či druhom kole. Vieme, čo potrebujeme urobiť, aby sme boli úspešní,” opatrne hľadal slová Polášek.

Nastúpi aj v mixe

Slovenský tenista nastúpi aj v zmiešanej štvorhre po boku Belindy Benčičovej, uradujúcej olympijskej víťazky v singli z Tokia. Švajčiarka so slovenskými koreňmi by mala s úspešným deblistom odohrať celú sezónu.

Ak sa nič nepredvídané nestane, budem hrať s Belindou Benčičovou. Predbežne sme sa dohodli na celý rok s tým, že pred každým turnajom si to ešte upresníme, ale mali by sme spolu odohrať všetky grandslamy,” prezradil Polášek.

Pätica singlistov

Okrem Filipa Poláška sa na Asutralian Open predstaví päť Slovákov. Pre Viktóriu Kužmovú a Annu Karolínu Schmiedlovú sa púť na podujatí skončila už v prvom kole.

Druhý hrací deň sa na austrálskych kurtoch predstaví trojica Kristína Kučová, Andrej Molčan a Nórbert Gombos.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera