Utorok, 21. máj 2024

Na štadión skočil zo strechy, von odchádzal v putách. Protest Greenpeace narušil zápas Francúzsko – Nemecko

SITA/AP Photo/Matthias Schrader, Pool

Štart utorkového šlágra futbalových majstrovstiev Európy medzi Francúzskom a Nemeckom narušil protestujúci parašutista. Na padáku mal nápis ekologickej organizácie Greenpeace a heslo Kick out oil.

Akcia, ktorá nevyšla

Parašutista sa pokúšal sa pristáť na trávniku, kde už stáli hráči pripravení na úvodný hvizd. Nad Allianz Arénou sa vznášal v lúčoch zapadajúceho slnka.

Pristávanie, ktoré plánoval na trávniku, však bolo mimoriadne dramatické. Muž sa zamotal do káblov televíznej kamery a takmer skončil na tribúne medzi divákmi. Našťastie sa dokázal znova dostať do vzduchu a dopadnúť relatívne bezpečne na trávnik. Organizátori ho následne vyviedli zo štadióna.

Podľa denníka Bild technika, ktorú zasiahol 38-ročný parašutista pri pristávaní, zranila dvoch ľudí. Oboch previezli do nemocnice, kde im ošetrili poranenie hlavy. „Vyšetrujeme niekoľko priestupkov. Mníchovské policajné riaditeľstvo nemá pochopenie pre politické kroky, ktoré ohrozujú ľudský život,“ uviedol pre nemecké média policajný hovorca.

Protest proti automobilke

Akciu odsúdil na twitteri aj nemecký politik za stranu zelených Konstamtin von Notz: „Dôležitá téma, ale očividne hlúpa a nezodpovedná činnosť.“ Organizácia Greenpeace sa za čin ospravedlnila: „Tento protest nikdy nemal za cieľ narušiť hru a ublížiť ľudom. Dúfame, že sú všetci v poriadku a nikto nebol vážne zranení. Akcie Greenpeace sú vždy pokojné a nenásilné. Bohužiaľ, nešlo všetko podľa plánu.“

Zámerom bolo, aby na ihrisko spadla veľká latexová lopta a parašutista pomocou motora odišiel. Greenpeace týmto spôsobom chceli protestovať proti automobilke Volkswagen.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera