Utorok, 27. február 2024
F1

Všetko najdôležitejšie, čo potrebujete vedieť pred Veľkou Cenou Monaka

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 20.05.2021
SITA/Gabriel Bouys/Pool via AP

Máme za sebou kvarteto Veľkých cien sezóny 2021. Fanúšikovia už majú akú-takú predstavu o tom, ako sú rozložené sily tímov a jazdcov. Pred nami je ale stále devätnásť pretekov, ktoré prinesú ešte veľké množstvo zvratov. Pár z nich už možno uvidíme tento víkend.

Čaká nás najviac sledovaná VC v roku, preteky v Monaku. Mestský úzky okruh v Monte Carlo je už pripravený, poďme sa pozrieť na to najdôležitejšie, čo pred Monakom potrebujeme vedieť.

Zmena v kalendári – namiesto Turecka uvidíme „double“ v Rakúsku

Prvá infoška nesúvisí priamo s Monakom, no súvisí s Formulou 1. Medzi pretekmi v Barcelone a v Monte Carlo sa vedenie pretekov rozhodlo pre zmenu v kalendári. V Turecku je situácia s pandémiou stále dosť zlá a tak prídeme o preteky v Istanbule, ktoré minulý rok priniesli veľa kvapiek vody a ruka v ruke s tým aj nervydrásajúce vyvrcholenia s prekvapivým pódiom pre Péreza a Vettela.

Na strane druhej, po roku uvidíme opäť dvoje preteky v susednom Rakúsku. Minulý rok práve Rakúsko prinieslo fantastický úvod do „pandemickej“ sezóny. Ich bin so aufgeregt!

Tréningy netradične už vo štvrtok

Prvé dva tréningy uvidíme už dnes, vo štvrtok. Monako je z viacerých dôvodov unikátne, program víkendu nevynímajúc. Prvý dôvod štvrtkových tréningov je historický. V minulosti pravidelne kresťanský sviatok Nanebovstúpenia Pána pripadal na štvrtok. V Monaku sa to rozhodli využiť vo svoj peňažný prospech. Finančné inštitúcie sú zatvorené, dvere do F1 otvorené! Dnes to má význam podobný, no nesúvisí s náboženstvom.

Monaku viac vyhovuje, keď sa v piatok hotely a podnikatelia môžu pripraviť na víkendový nápor fanúšikov a tak je piatok voľný.

Návrat po dvoch rokoch aj s fanúšikmi

Mapa slovenského „Covid automatu“ je čoraz svetlejšia a čoraz svetlejšie zajtrajšky ukazujú aj štadióny vo viacerých krajinách. V Premier League si už mohli užiť reálnu atmosféru a nie „fake“ umelé zvuky, ktoré atmosféru nahrádzali. Monako hlási podobný návrat.

V minulom roku bolo všetko provizórne a Monako sa v kalendári neobjavilo. Tento rok o krásne pohľady na „hriešne“ bohaté mesto neprídeme. Priamo na tribúnach si ho užije aj 7 500 divákov, 40% z celkovej kapacity.

„Horúco“ okolo McLarenov

McLaren sa nám v posledných dňoch postaral o množstvo titulkov. Najprv oznámili, že počas VC v Monaku uvidíme špeciálne retro lakovanie venované dlhoročnému motoristickému sponzorovi, ropnej spoločnosti Gulf. Toto lakovanie je podobné, aké mal Ford GT40 v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Drvivá väčšina fanúšikov sa zhodla, že monoposty vyzerajú parádne a niektorým by sa páčilo, ak by si McLaren ponechal historické farby počas celej sezóny.

Veľkou novinkou je aj nová zmluva pre Landa Norrisa. Zmluvu mal len do konca roka, tá nová je dlhoročná až za horizont budúceho roka. Detaily prezradené neboli, no britský tím si chce ponechať dvojicu Ricciardo/Norris.

Kto je v Monaku favoritom?

Pár týždňov dozadu sme ešte dôvodne dúfali v napätý majstrovský súboj medzi Hamiltonom a Verstappenom. Po Barcelone to vyzerá opäť na jasnú dominanciu Mercedesov. Toto Wolff, šéf Mercedesu, opäť favorizuje Red Bull. To je už ale tradičný Toto a „mind games“ majstrovského tímu.

Na strane druhej, Red Bull by mal byť v Monaku konkurencieschopný. Má o niečo kratší monopost ako Mercedes a to by malo byť na mestskej úzkej trati výhodou. Samozrejme, kľúčové budú výkon/rýchlosť a kvalifikačná forma.

Práve kvalifikácia je v Monaku extrémne dôležitá. 

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera