Pondelok, 26. február 2024

Skvelí Česi, sklamaní domáci a Slováci, ktorí potvrdili širšiu špičku. Florbalu stále dominujú Švédi

Martin Tóth Martin Tóth 14.11.2022
FOTO pre TASR - SZFB

Florbal sa dostáva do popredia, aspoň v krajinách, kde hrajú pravidelne o medaily. Jedná sa o štyri (slovom štyri) krajiny a tohtoročné majstrovstvá sa hrali práve v jednej z nich a to vo Švajčiarsku. Po minuloročných „odložených“ MS vo Fínsku, kde si hráči tímov mimo prvej štvorky sťažovali na zimu či ošarpaný štadión (hralo sa vo vedľajšej hale), sa tento rok hrali majstrovstvá v mestách Zürich a Winterthur.

Švajčiari to s organizáciou vedia a tak nebolo pochýb, že divácky rekord padne – a stalo sa. Na zápasy sa prišlo pozrieť priamo na štadión vyše 155 tisíc divákov a pri takom čísle zaplakali aj niektoré hokejové ligy naprieč Európou. IFF (florbalová federácia) po prvý krát nesprístupnila zápasy na internete zadarmo, ale za poplatok. Chaos s oficiálnou aplikáciou dobrému menu neprispel (ešte ani na začiatku turnaja ju nebolo možné stiahnuť), nakoniec bol ale turnaj skvelý. Hoci opäť bez výrazného prekvapenia v prvej štvorke.

Skupinová fáza

Naši chlapci išli na majstrovstvá s cieľom skončiť na piatom mieste. Naše miesto je v druhom slede, lebo ruku na srdce, na Finsko, Švédsko, Česko ani Švajčiarsko sme zatiaľ nedorástli. Slovákom zostáva boj medzi 5-8 miestom a každé iné umiestnenie by bolo sklamanie či zázrak. Ako ôsmy tím svetového rebríčka sme boli v lepšej časti majstrovstiev a v skupine A postupne narazili na Fínsko, Nórsko a domáce Švajčiarsko. V skupine B boli Švédi, Česi, Lotyšsko a Nemecko.

Našu skupinu vyhrali domáci, keď okrem úvodného zaváhania s Nórskom (remíza 4:4) porazili postupne Fínov 7:5 a našich 9:3. Druhí skončili Fíni (porazili nás 8:1) a Slovensko v priamom súboji s Nórskom uhralo tretie miesto. Vyhrali sme o gól, 7:6.

V B skupine išli do play off z prvého miesta vzhľadom na lepšie skóre Švédi, za nimi skončili Česi, tretie bolo Lotyšsko a štvrté Nemecko .

Play off

V prelínačke sme o štvrťfinále museli zabojovať s Poľskom, Nemci s Kanadou, Nórsko v severskom derby s Dánskom a Lotyšsko zas v pobaltskom derby s Estónskom. Naši v prstom v nose severných susedom poslali do…mov a vyhrali 9:1. Ďalej išli ešte Nórsko (7:6pp), Nemecko (21:3) a Lotyšsko( 5:2).

Štvrťfinále ale ukázalo, že rozdiel medzi prvou štvorkou a zvyškom sveta je stále výrazný. Narazili sme na susedov z Čiech a prehrali 4:9.

Súboje u umiestnenie

Semifinálové dvojice dopriali florbalovému svetu prekvapenie. Obyčajne finálový súboj Fínska so Švédskom sa konal už pred bránami finále. Škoda, lebo ten zápas mal všetko a po dramatických nájazdoch postúpili Tre kronor (4:3 psn). Druhé semifinále bolo prekvapujúco jednoznačné. Česi, ktorí aktuálne vládnu juniorským mužským kategóriám, rozbili domáce Švajčiarsko 11:3.

Súbežne so semifinále sa hrali aj súboje o umiestnenie. Naši narazili na Lotyšsko, s ktorým prehrali 5:8 a tak opäť po roku hrali “len” o 7. miesto. Doteraz najlepší výsledok na MS po roku obhájili, Nórsko porazili tentoraz jasne 10:5.

Ale poďme opäť k najlepším. Súboj o tretie miesto opäť nezvládli domáci a po prehre s Fínskom 3:5 zostali napriek očakávaniami sklamaní a bez medaily. Finále aj napriek tomu, že to mal byť vrchol šampionátu (v skupine Švédsko hralo s Českom 3:3) bolo pomerne jednoznačné. Švédi poľahky rozdrvili Čechov 9:3 a zaslúžene získali ďalší a ďalší a ďalší titul…..

Zlatú „tenisku“ pre najužitočnejšieho hráča turnaja získal švédsky útočník Alexander Galante-Carlström. Najlepším strelcom na celom šampionáte sa stal Galante-Carlström, v 6 zápasov strelil 12 gólov.

All-Star tím MS mužov 2022

BRANKÁR: #74 Lukáš Bauer (CZE)
OBRÁNCA: #17 Ondrej Nemeček (CZE)
OBRÁNCA: #22 Emil Johansson (SWE)
CENTRUM: #23 Hampus Ahren (SWE)
ÚTOČNÍK: #9 Alexander Galante-Carlström (SWE)
ÚTOČNÍK: #11 Marek Beneš (CZE)

Záverečné hodnotenie

Slováci vyrovnali svoje najlepšie umiestnenie, no výkonnostný cieľ zlepšiť ho nesplnili. Máme síce hráčov v zahraničných ligách, ale okrem skvelého Dudoviča nikto nie je v tímoch ťahúňom. Ak chceme rozšíriť skupinu najlepších krajín, potrebujeme aspoň štyroch, možno piatich takých Dudovičov.

Čechom začína dorastať generácia juniorských majstrov sveta, ktorú vyhrali dvakrát za sebou a je to vidieť. Zdá sa, že o dva roky budú veľkými favoritmi na titul a Severania možno zlato konečne nezískajú.

Celkové poradie

 1. Švédsko
 2. Česká republika
 3. Fínsko
 4. Švajčiarsko
 5. Lotyšsko
 6. Nemecko
 7. Slovensko
 8. Nórsko
 9. Estónsko
 10. Dánsko
 11. Poľsko
 12. Kanada
 13. Austrália
 14. Thajsko
 15. Filipíny
 16. Singapur
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera