Utorok, 27. február 2024

Angličania cestou do finále EURO 2020 postrácali sympatie. Tu sú štyri dôvody, prečo zvyšok Európy bude fandiť Taliansku

SITA/Laurence Griffiths/Pool Photo via AP

Nedeľňajším finále EURO 2020 vyvrcholí šampionát na starom kontinente. Bude to naozaj súboj Anglicka proti Taliansku alebo skôr Anglicka proti zvyšku Európy?

Football’s coming home

Angličania sa majstrami Európy ešte nestali, najbližšie tomu mali v roku 1996 na domácom turnaji. Veľký turnaj sa vtedy vrátil na Ostrovy po tridsiatich rokoch a domáci dúfali, že zopakujú úspech zo zlatých MS 1966. Pomôcť im k tomu mala aj propagácia. Veľmi populárnou sprievodnou piesňou turnaja sa stal hit od Three Lions s názvom Football‘s Coming Home, ktorý môžeme z hľadiska počuť dodnes.

Pred bránami finále ich však zastavili neskorší víťazi z Nemecka. O postupujúcom rozhodli až pokutové kopy. Jedným z nešťastných aktérov bol súčasný tréner Albionu Gareth Southgate.

Rovnako v semifinále skončili aj v roku 1968, keď nestačili na Juhosláviu. V boji o tretie miesto porazili výber zo Sovietskeho zväzu 2:0.

Stratili sympatie

Angličania na prebiehajúcom šampionáte nepoznali chuť prehry. Bod stratili v skupine za remízu so Škótskom. Brankár Jordan Pickford udržal čisté konto dlhých 480 minút. Jeho sieť rozvlnil až v semifinále Dán Mikkel Damsgaard krásnou strelou z priameho kopu.

Zverenci Garetha Southgata na ceste do svojho prvého finále na majstrovstvách Európy postrácali sympatie. Prečo? Uvádzame štyri hlavné dôvody.

1. Angličania hrali zo šiestich zápasov až päťkrát doma

Výhoda, ktorá nie je fér voči ostatným účastníkom turnaja. Najviac sa nacestovali Švajčiari – dvakrát odohrali zápasy v Baku a jedenkrát v Ríme, Bukurešti a Petrohrade. Celkom nalietali cez 10 000 kilometrov. Pre porovnanie Angličania si na štvrťfinále s Ukrajinou odskočili iba do Ríma.

2. Z tribún Wembley sa počas hymny súpera nesie nedôstojný piskot

Hanba. UEFA okrem neprístojného správania anglických fanúšikov bude vyšetrovať aj odpaľovanie ohňostroja počas semifinálového zápasu s Dánskom.

3. Dánskeho brankára Kaspera Schmeichela ktosi oslňoval zeleným laserovým svetlom

Na Gólmana mieril niekto z fanúšikov počas rozhodujúceho pokutového kopu v predlžení, po ktorom Harry Kane rozhodol o postupe Angličanov do finále.

4. Kontroverzná penalta v predĺžení semifinále

Penalta, ktorá sa kopať nemala. Aspoň tak to cíti väčšina, stačí si prečítať diskusie, názory expertov alebo príspevky na sociálnych sieťach. Holandský rozhodca Makkelie naletel na ochotný pád anglického rýchlika Sterlinga. A naviac, na ihrisku boli v tom čase dve lopty.

Lepší tím vyhral. Anglicko bolo fantastické a zaslúžene postúpilo. O tom niet pochýb. Ale pre mňa toto nie je nikdy penalta. Hlavne na takej úrovni, v semifinále Eura, naozaj nerozumiem tomuto verdiktu. Neverím, že rozhodca bude dobre spať,“ uviedol portugalský tréner José Mourinho pre rozhlasovú stanicu talkSport.

Cítil by som sa oveľa lepšie, keby Angličania premenili jednu z mnohých šancí, ktoré si vytvorili. Ale bohužiaľ rozhodca hrozne chyboval,“ vyjadril svoj názor majster Európy z roku 1992 a otec dánskeho brankára Peter Schmeichel pre Bein SPORTS.

Celé EURO sa rozhodcovia snažia nezasahovať do zápasu viac, ako by bolo nutné. Mekkelie sa od tohto trendu odklonil. Možno dobre nevidel, možno sa iba splietol, ale na to má moderný futbal VAR. To by bolo pokutových kopov, keby sa podobne postupovalo aj v predchádzajúcich zápasoch.

Angličania si za penaltou stoja

Iný názor na spornú penaltu majú Angličania. Gary Lineker, bývalý úspešný futbalista Albionu na svojom účte Twitter napísal: „Nechápem ten rozruch. To by mohli byť aj dve penalty naraz!“

Ďalší bývalý kanonier Michael Owen výsmešne dodáva: „Ideme ďalej!!! Nie som si istý, či to bola penalta, ale komu na tom záleží?

Finále EURO 2020 je na programe v nedeľu 11. júla o 21. 00.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera