Nedeľňajším finále EURO 2020 vyvrcholí šampionát na starom kontinente. Bude to naozaj súboj Anglicka proti Taliansku alebo skôr Anglicka proti zvyšku Európy?
Football’s coming home
Angličania sa majstrami Európy ešte nestali, najbližšie tomu mali v roku 1996 na domácom turnaji. Veľký turnaj sa vtedy vrátil na Ostrovy po tridsiatich rokoch a domáci dúfali, že zopakujú úspech zo zlatých MS 1966. Pomôcť im k tomu mala aj propagácia. Veľmi populárnou sprievodnou piesňou turnaja sa stal hit od Three Lions s názvom Football‘s Coming Home, ktorý môžeme z hľadiska počuť dodnes.
Pred bránami finále ich však zastavili neskorší víťazi z Nemecka. O postupujúcom rozhodli až pokutové kopy. Jedným z nešťastných aktérov bol súčasný tréner Albionu Gareth Southgate.
Rovnako v semifinále skončili aj v roku 1968, keď nestačili na Juhosláviu. V boji o tretie miesto porazili výber zo Sovietskeho zväzu 2:0.
Stratili sympatie
Angličania na prebiehajúcom šampionáte nepoznali chuť prehry. Bod stratili v skupine za remízu so Škótskom. Brankár Jordan Pickford udržal čisté konto dlhých 480 minút. Jeho sieť rozvlnil až v semifinále Dán Mikkel Damsgaard krásnou strelou z priameho kopu.
Zverenci Garetha Southgata na ceste do svojho prvého finále na majstrovstvách Európy postrácali sympatie. Prečo? Uvádzame štyri hlavné dôvody.
1. Angličania hrali zo šiestich zápasov až päťkrát doma
Výhoda, ktorá nie je fér voči ostatným účastníkom turnaja. Najviac sa nacestovali Švajčiari – dvakrát odohrali zápasy v Baku a jedenkrát v Ríme, Bukurešti a Petrohrade. Celkom nalietali cez 10 000 kilometrov. Pre porovnanie Angličania si na štvrťfinále s Ukrajinou odskočili iba do Ríma.
2. Z tribún Wembley sa počas hymny súpera nesie nedôstojný piskot
Hanba. UEFA okrem neprístojného správania anglických fanúšikov bude vyšetrovať aj odpaľovanie ohňostroja počas semifinálového zápasu s Dánskom.
3. Dánskeho brankára Kaspera Schmeichela ktosi oslňoval zeleným laserovým svetlom
Na Gólmana mieril niekto z fanúšikov počas rozhodujúceho pokutového kopu v predlžení, po ktorom Harry Kane rozhodol o postupe Angličanov do finále.
4. Kontroverzná penalta v predĺžení semifinále
Penalta, ktorá sa kopať nemala. Aspoň tak to cíti väčšina, stačí si prečítať diskusie, názory expertov alebo príspevky na sociálnych sieťach. Holandský rozhodca Makkelie naletel na ochotný pád anglického rýchlika Sterlinga. A naviac, na ihrisku boli v tom čase dve lopty.
„Lepší tím vyhral. Anglicko bolo fantastické a zaslúžene postúpilo. O tom niet pochýb. Ale pre mňa toto nie je nikdy penalta. Hlavne na takej úrovni, v semifinále Eura, naozaj nerozumiem tomuto verdiktu. Neverím, že rozhodca bude dobre spať,“ uviedol portugalský tréner José Mourinho pre rozhlasovú stanicu talkSport.
„Cítil by som sa oveľa lepšie, keby Angličania premenili jednu z mnohých šancí, ktoré si vytvorili. Ale bohužiaľ rozhodca hrozne chyboval,“ vyjadril svoj názor majster Európy z roku 1992 a otec dánskeho brankára Peter Schmeichel pre Bein SPORTS.
Celé EURO sa rozhodcovia snažia nezasahovať do zápasu viac, ako by bolo nutné. Mekkelie sa od tohto trendu odklonil. Možno dobre nevidel, možno sa iba splietol, ale na to má moderný futbal VAR. To by bolo pokutových kopov, keby sa podobne postupovalo aj v predchádzajúcich zápasoch.
Angličania si za penaltou stoja
Iný názor na spornú penaltu majú Angličania. Gary Lineker, bývalý úspešný futbalista Albionu na svojom účte Twitter napísal: „Nechápem ten rozruch. To by mohli byť aj dve penalty naraz!“
Ďalší bývalý kanonier Michael Owen výsmešne dodáva: „Ideme ďalej!!! Nie som si istý, či to bola penalta, ale komu na tom záleží?“
Finále EURO 2020 je na programe v nedeľu 11. júla o 21. 00.
Komentáre