Futbalové ligové sezóny vrcholia a anglická Premier League nie je výnimkou. Vo svete sa už objavili najlepšie jedenástky práve skončenej sezóny a tak sme sa rozhodli, že jednu ponúkneme aj my.
Na výber sme mali desiatky skvelých futbalistov, ktorí by si svoje miesto zaslúžili a my by sme ich zaradenie aj obhájili. Miest je ale len jedenásť.
Brankár – Emi Martinez
Pamätáte si ešte na hrozivý stret Neala Maupaya a Bernda Lena? Fanúšikovia Arsenalu ho majú stále v živej pamäti. V minulej sezóne tak trpezlivý brankár z Argentíny dostal väčší priestor v bráne The Gunners a okamžite patril k oporám svojho tímu. Po sezóne tak bolo jasné, že obaja brankári spokojní nebudú a jeden z nich pravdepodobne odíde. Mnohí fanúšikovia klubu zo severu Londýna dodnes ľutujú, že o Martineza prišli. Ten je v tejto sezóne fantastický.
V drese Aston Villy si v 37 ligových zápasoch pripísal 15 čistých kont a 136 zákrokov. Mnohokrát bol mužom zápasu, útočiacich hráčov privádzal do zúfalstva (vrátane tých z Londýna) a vo Fantasy je z brankárov so 183 bodmi suverénne prvý. Druhý Meslier má 154, tretí Ederson 148 bodov.
Ľavá obrana – Luke Shaw
Anglický reprezentant bol v minulosti terčom posmeškov. Je pravda, že na dovolenke si vždy pozor na váhu nedáva, je ale profesionál a rozhodne by sa v TOP forme v tejto sezóne v drese veľkoklubu inak neudržal. Kebaby a poldecáky šli stranou. Luke Shaw v tejto sezóne patril medzi opory tímu, ktorý si aj po prehre nad Liverpoolom drží pozíciu vicemajstra Anglicka. Ešte dva mesiace dozadu mal najviac vytvorených šancí zo všetkých hráčov PL, dokonca viac ako Bruno Fernandes. Veľkých šancí už bolo o niečo menej (oficiálne štatistiky PL nám ponúkajú len túto štatistiku). So siedmimi šancami je až za Vladom Coufalom (9), prvý je aj napriek horšej sezóne TAA (14).
Stopéri – John Stones a Rúben Dias
Veľa zápasov sezóny ovplyvnili skvelé výkony mužov vzadu. Jednoznačne TOP posilou leta bol v Anglicku Rúben Dias. Portugalský stopér stál Cityzens takmer 70 miliónov eur a klub arabských šejkov si od neho sľuboval podobný prínos, ako Liverpool od van Dijka. 24-ročný stopér očakávania najprísnejšieho charakteru naplnil do bodky.
Spolu s Johnom Stonesom vytvoril skalopevnú stopérsku dvojku, ktorá urobila počas celej sezóny minimum chýb. Ich veľký prínos sa ukázal najmä v zápasoch, keď sa nedarilo hviezdnej ofenzíve. City až šesťkrát vyhralo 1:0. V sezóne pred tým sa tak stalo len dvakrát. Pep síce zostavu často rotoval a Stones odohral len 21 zápasov, no v nich pridal štyri góly. Viac (5) majú z obrancov v tejto sezóne len Zouma a Dunk.
Btw, pred troma rokmi mal o portugalského mladého stopéra záujem Arsenal, s ponukou 35 miliónov libier ale neuspel.
Pravá obrana – Vladimír Coufal
Veľmi náročné a napokon z časti neobjektívne „bias” rozhodnutie. Na pravej strane obrany máme Cancela, Walkera, Wan-Bissaku či Reeca Jamesa. My sme zvolili ďalšiu veľkú českú posilu. Vlado Coufal dáva do každého súboja 100%. V 33 zápasoch si pripísal šesť asistencií, najviac zo všetkých hráčov vôbec ich má Cresswell (8), ktorý si takisto zaslúži našu pochvalu. Problémy robil súperiacim hráčom na druhej strane obrany „Kladivárov“.
Defenzívny záložník – Tomáš Souček
Medzi tými, ktorým sa miesto neušlo spomenieme aj Ilkaya Gundogana, ktorý dal v tejto sezóne úctyhodných trinásť gólov. Pravdepodobne by sme ho pred Tomášom uprednostnil, no pre lepší balans tímu doň radíme dosť pravdepodobne druhý najlepší prestup celej sezóny po Rúbenovi Diasovi, ktorého sme vychválili vyššie. 26-ročný záložník z Havlíčkůvho Brodu sa veľmi rýchlo stal absolútnym miláčikom fanúšikov Kladivárov. 225 vyhraných vzdušných súbojov (o 20 viac ako druhý Benteke) a k tomu desať gólov z neho urobilo spolu s Antoniom TOP strelcov West Hamu. S takými skvelými štatistikami zatienil aj Declana Rica. Len ťažko budete hľadať nebezpečnejšieho hlavičkára pri štandardkách.
Strední záložníci – Bruno Fernandes a Kevin De Bruyne
Famóznu sezónu má (takmer) za sebou Bruno Fernandes. Ten svoje extra kvality ukazoval už po zime v minulej sezóne, keď zo Sportingu prestúpil do červenej časti Manchestru. V štrnástich zápasoch dal vtedy osem gólov. V tejto sezóne má odohraných všetkých 37 ligových zápasov, dal v nich osemnásť gólov, čím je suverénne najlepším strelcom z pozície stredného záložníka. Pridal aj dvanásť asistencií. Hej, bolo tam aj veľa (deväť) penált, je ale nezodpovedné zužovať to len na kopy z jedenástich metrov. Bruno má v tejto sezóne najviac vytvorených veľkých šancí (20) či úspešných prihrávok pomedzi obranu/“through balls“ (12 – delí sa tu o prvenstvo práve s KDB).
De Bruyne je potom jeho „parťákom“ do TOP jedenástky tejto sezóny. Belgický záložník je druhý v počte vytvorených veľkých šancí (17). V tejto sezóne zasiahol „len“ do 24 zápasov, no stihol v nich pridať päť gólov a jedenásť asistencií. Vo väčšine zápasov bol jednou z hlavných opôr svojho tímu. Solídnu formu sa bude snažiť preniesť na letný európsky šampionát, kde bude Belgicko patriť medzi favoritov turnaja.
Ľavé krídlo – Heung-Min Son
Tottenham má v našej zostave hneď dvoch hráčov a to napriek tomu, že jedno kolo pred koncom je až na siedmom mieste. Problém „Kohútov“ je ten, že vpredu má viaceré hviezdy, no vzadu je kvalita nižšia a veľmi nekonzistentná. Juhokórejský reprezentant si ale miesto v najlepšej zostave zaslúži. Spolu s Kaneom predvádzali najmä v zime neskutočné veci. So sedemnástimi gólmi je štvrtý najlepší strelec a k tomu pridal aj rovných desať asistencií.
Tottenham bude mať čo robiť, aby svoje hviezdne duo udržal.
Pravé krídlo – Mohamed Salah
Premier League vie byť bláznivá a nepredvídateľná. Superliga „ľahla popolom“ a nečudo, že jej dozvuky cítime dodnes. Mnohí ukazujú prstom na „vyvolených“, ktorí sa po jednej sezóne prepadli a dnes sú mimo pozícii zaručujúce postup do Ligy Majstrov. Pri Liverpoole ale nemôžeme opomenúť početné zranenia počas sezóny, kľúčovou stratou je Virgil van Dijk. Jeden z najlepších (ak nie najlepší) stopérov na svete sa lusknutím prsta nahradiť nedá. O to väčší rešpekt budí aktuálne 22 gólov Mo Salaha. Je to jednoducho ten typ hráča, ktorý sa trápi maximálne pár zápasov po sebe, no potom nešťastnému súperovi uštedrí hattrick a zavrie pusu hejterom. „Egyptský faraón“ má dva roky do tridsiatky a v Liverpoole ešte posledné slovo nepovedal.
Hrotový útočník – Harry Kane
Zaradiť do najlepšej jedenástky tejto sezóny Sona aj Kana je odvážne a kontroverzné. Sezónu si ale predstavme ako celok, nie len to, kto je v akej forme v na jej konci. Pri ofenzívnych hviezdach Tottenhamu ale nie je ani tá vôbec zlá. Harry Kane dal v tejto sezóne v 34 ligových dueloch 22 gólov a k tomu deväťkrát trafil konštrukciu brány – najviac zo všetkých hráčov. Rovnaký počet gólov má aj Salah. Angličan pridal trinásť asistencií, Egypťan o deväť menej. Na útočníka je to úctyhodná štatistika, hanbiť by sa za ňu nemuseli ani viacerí hráči NHL.
Harry je v 27 rokoch žijúcou legendou večného rivala Arsenalu. Niet sezóny, v ktorej by nedoručil aspoň uspokojivý počet gólov. Je v pozícii, kedy mu väčšina fanúšikov Tottenhamu nebude mať za zlé ani prípadný prestup k jednému z anglických rivalov.
Komentáre