Pondelok, 22. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Hyballov vylúhovaný Pigi čaj

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Pohárové ťaženie pokračuje. O Spartaku a DAC môžeme po prvom zápase hovoriť ako o takmer istých postupujúcich, Slovan heroicky zvládol zápas v Budapešti a prehĺbil tak komplex Maďarov o ďalšie tri podzemné podlažia. Pena, ktorú mali hráči a fanúšikovia počas celého zápasu okolo úst im padla ako v lete na čapovanom pive a teraz už môžu len dúfať, že si nezačne na svoje bývalé územia nárokovať nejaká tá Franská ríša tak, ako to vidno na štadióne v Budapešti vždy, keď tam zavíta slovenské mužstvo. Ružomberok tak trochu tušil, že Riga nie je Senica, ale 0:3 doma by nepredpokladali ani v Tescu pri pečive. Vonku budú Liptáci potrebovať úplne iný výkon, zázrak, alebo jemný odklon od prestupovej politiky, ktorá stačí na našu ligu, ale v Európe je to málo.

ViOn Zlaté Moravce – MFK Skalica 2:2, 856 divákov

Tak druhý zápas a hneď prvý bod pre obidve mužstvá. ViOnu k nemu dopomohla už aj nová posila, brazílsky obranca z Táborska, českého Ria de Janeira. A vhod padla aj červená karta pre Romana Hašu. V tomto zatiaľ Skalica vedie ligu bezkonkurenčne. Dva zápasy, dve červené. Tomáš Řepka to volá zlatý júl. Trénera Jarábka okrem návratu na štadión, na ktorom kedysi pôsobil, určite potešilo, že jeden z jeho bývalých klubov ponúka za odvoz Milosza Kozaka.

Skalicu v zápase potiahli dvaja šikovní ľaváci. Najprv Jano Vlasko vykrútil polovičnú Zidanovku a poslal Yaa do pozície, z ktorej aj on dokázal skórovať. Domáci vyrovnali z penalty po ruke, o ktorej Hollý ráno ani nevedel, že si ju na zápas berie. Fábry potom z rohu našiel presne nohu Rudzana a bolo 1:2. Roman Haša aj dal gól na 1:3, čím by zápas zatvoril ako Billu v Rakúsku v nedeľu, ale VAR odhalil centrimetrový ofsajd. Haša sa nakoniec stal hrdinom domácich, keď si za šlapáčik zaslúžil druhú žltú a presilofku využil na vyrovnávajúci gól Karol Mondek. Kiež by bola každá remíza takto zábavná.

ŠK Slovan Bratislava – AS Trenčín 4:0, 5338 divákov

Belasí, znovu v jemnom šetriacom režime pred odvetou proti Fradi a už bez svojho šéfa bezpečnosti, ktorý pochopil Ivanove pokyny lietať po lajne po svojom, zmietli AS Trenčín ako prievan dva komáre v obývačke. Aj keď sa Ďuriška v pozápasovom rozhovore vyjadril, že si nemôžu hostia nič vyčítať, pretože bojovali a doplatili v princípe len na to, že až veľmi otvorili obranu. Good vibes only. Hyballa už bol trochu konkrétnejší a pravdepodobne si bude musieť zvyknúť na to, že žiadne veľké posily tento rok čakať nemôže. Hlavne po tom, ako je Rybníček jemne nahnevaný po predaji Kadáka do Luzernu a nie do Gentu, ktorý by mu mohol na netrasparentný účet poslať dvojnásobok sumy.

Napriek výhre 4:0 bol Vlado nespokojný s hrou obidvoch stredných útočníkov. Ramirez so Šaponjičom sa zatiaľ prekonávajú v tom, kto zahodí väčšiu tutovku. Do ďalšieho zápasu by mal Vlado na hrot postaviť Jana Švehlíka, ktorý by premenil minimálne polovicu šancí Erica Ramireza. Belasí si inak zápas užívali, Trenčania pôsobili ako tréningové kužele s jednou obrovskou výhodou. Nemusel ich nikto nosiť, presúvali sa sami, aj keď s jemným oneskorením. Dvakrát sa tešil Hrnčár, raz Kucka s Greenom a ďalšie šance domáci zahodili. Vyzdvihnúť treba Aďa Chovana, ktorý minulý ročník zatiaľ hodil za hlavu a chytá ako z veľkej knihy. Jedinou nevýhodou zápasu je, že takto odovzdaný súper v stredu na Tehelné pole určite nepríde.

MŠK Žilina – DAC Dunajská Streda 1:1, 2158 divákov

V Dunajskej Strede sa s vidinou ďalšieho dvojzápasu Konferenčnej ligy posilnili o Ammara Ramadana, ktorý ešte pred dvoma mesiacmi hrával za Spartak Trnava. Bezpochyby šikovný futbalista, ale do kabíny vhodný asi ako Savo do hovädzieho vývaru. Na Žitnom ostrove majú na takéto typy očividne slabosť a šancu dostal aj v Žiline, keď potreboval DAC vyrovnať.

Káčerovi s Guardiguľom ich návrat domov nevyšiel podľa predstáv. Žilina hrala agresívne a v obojstranne výbornom prvom polčase sa aj presadila. To keď Kaprálik pri šprinte urobil z Ciganiksa Obelixa a naservíroval to Myslovičovi, ktorý poslal raketu zem-vinkel. V druhom polčase hostia zapli, Krstovičovi zobral gól neexistujúci ofsajd, čo rozhodca vykompenzoval tým, že Ciganiksovi po faule na Kaprálikove koleno odpustil druhú žltú. Krstovič si chuť napravil takými nožničkami, ktoré dostať v každom dobrom papiernictve. Čo ušetril Kružliak na Ciganiksovi, to dal Gidimu po faule, ktorý asi ani nebol. Žilina ale mohla nakoniec brať všetky body. Iľko sa geniálne vykrútil okolo dvoch obrancov, ale Kopas kopol penaltu ako stopér.

FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2, 2698 divákov

Spartaku sa v týždni podarili dve veľké veci. Na krídlo dotiahol Erika Daniela, z čoho sa asi najmenej potešil Milosz Kozak, ktorý si môže hľadať nový klub a vo štvrtok v peknom zápase porazil NewTown AFC. Novú posilu by chcela ohlásiť aj Dukla. Na jej tréningoch sa totiž objavuje Mišo Ďuriš, ale sám hráč preferuje zahraničie a vrátiť sa chce až pred šesťdesiatkou. Tento zápas dostal pomenovanie ako Zápas mesiaca. To preto, že Michal Ščasný trénoval proti jednému z mála klubov, ktoré mu nedlhujú peniaze

Druhý Michal, Gašparík, postavil do základnej zostavy už aj Kuba Paura, na lavičke mu sedel Daniel. Spartak začal tlakom a šancami, ale na rozdiel od štvrtkového zápasu mu nič nepadlo. Až raz prešiel Polievka stredom ihriska okolo šiestich obrancov Trnavy, Bystrica viedla a zrazu prestala pôsobiť, akoby prišla do Trnavy iba skontrolovať, či ešte stojí mestská veža. V prestávke Spartak poslal do hry Koštrnu, Ivána a Savvidisa a stačili dve minúty na Bukatov gól, ale hostia to znovu šikovne zavreli a keď prepadol Depetris cez Takáčovu nohu, pískala sa ďalšia penalta v tomto kole. David sa nemýlil a odišiel rovno striedať. Spartak mal platonický tlak, veľa nepresností, nervozity a náznak penalty pred koncom zápasu. Ale niekde VAR dá, niekde nedá. Štyri góly do polčasu by akékoľvek polemiky a debaty zrušili, ale ako hovorí Milan Ristovski, nedám, dostaneš. Bude toto zápas, ktorý vráti do zostavy Kóšu a s ním aj rozohrávku, ktorá nekončí v bufete medzi čipsami a Fantou?

MFK Ružomberok – FK Železiarne Podbrezová 2:2, 1152 divákov

Ak by niekto Vladimírovi Sotákovi v júni povedal, že Podbrezová bude mať po prvých dvoch zápasoch so Slovanom a v Ružomberku štyri body, od radosti by sfúkol celú bublaninu aj s plechom. Nováčik zatiaľ krásne využíva los a náladu svojich súperov. Ružomberok sa potreboval otriasť zo zápasu s Rigou, ale na odvetu sa príliš dobre nenaladil.

A znovu mali domáci kopec šancí, ale až po akcií Kováčik – Kuzma – Pavúk sa tešili hostia. Madleňák ale o tri minúty v druhom ligovom zápase po sebe vyrobil penaltu, ktorú Maslo premenil. V druhom polčase si Grendel zarobil červenú a keď Regáli premenil šancu na 2:1, začali Ružomberčania lietať do prečíslení, z ktorých mohli a mali zápas uzavrieť. Lenže Breznaník si vypýtal veľmi zaujímavú penaltu a Kováčik vyrovnal na 2:2.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Zemplín Michalovce 1:1, 550 divákov

Mikuláš predviedol v prvom kole pekný výkon v Dunajskej Strede. V týždni síce prišiel o Krčíka, ale získal posilu do útoku v podobe Erika Jendrišeka. V zápase proti Michalovciam ale môže byť rád aj za ten jeden získaný bod. Ak sa duo zahadzovačov šancí Marcin – Adler  začne zastreľovať, môžu byť východniari naozaj nepríjemným súperom.

V úvode zápasu ešte domáci stíhali sekundovať a vytvárať si šance. Václavík dokonca otvoril skóre z najhoršie kopnutej penalty, akú som za posledné roky videl, ale už o tri minúty Jánošík radšej prihral niekomu inému, ako dvojici Marcin – Adler a Ranko vyrovnal. Druhý polčas už bol festivalom šancí hráčov Michaloviec, ktoré zapadnú navždy prachom.