Pondelok, 22. apríl 2024

Pondelkové tréneroviny: V derby hrialo všetko okrem futbalu

Ján Janočko Ján Janočko 19.09.2022
FOTO TASR - LukṚ Grinaj

Blíži sa zima a treba šetriť, aj preto sa v ostatnom kole Fortuna ligy odohral o zápas menej. Mínus jeden zápas by zrejme radi vložili do futbalovej kalkulačky aj fanúšikovia Slovana. Výkon ich tímu v Jerevane by najradšej vymazali z pamäti tak, ako Ivan Kmotrík vymazal Richarda Trutza z vedenia klubu.

V jedenástom kole Fortuna ligy sa hralo najslávnejšie slovenské derby, Žilinčania si nemuseli polámať nohy pri úteku z práce na futbal, lebo miesto piatku sa po dlhom čase hralo v sobotu, Trenčania išli skúsiť, či má zmysel sa v najbližších rokoch prihlásiť do 30-tisícovej strely a v Banskej Bystrici zasa zisťovali, ako ďaleko veda pokročila a či divák zvládne byť na dvoch miestach naraz – na futbale aj na hokeji.

Tento pondelok sa vám výnimočne neprihovára Richard Hanzlík, pre jeho časové vyťaženie robíme toto hosťovanie bez opcie na trvalý prestup.

MFK Dukla Bystrica – Skalica 0:0, 1352 hokej nevidiacich divákov

Banská Bystrica sa v piatok stala slovenským centrom expresívneho umenia, lebo dať začiatok hokeja a futbalu v rovnakom čase, to je fakt umenie! Piatkový zápas na Štiavničkách sa musel páčiť najmä atletickému náčiniu vedľa ihriska, lebo aspoň to zažilo aké-také vzrušenie pri nepresných strelách z oboch strán. Stretli sa starí známi, dva čierne kone ligy a jedna strelecká impotencia.

Zo zaujímavých momentov sa dá vybrať strela Willwebera, vďaka ktorej pripomenul, že Banská Bystrica je v zápase a tiež, že to nie je celé nemecké meno, iba slovenské priezvisko. Fábry ešte nechal domácim na pamiatku pečiatku na tyčke, do ktorej mohli diváci hromadne búchať po zápase hlavou. Kým tu nepadol ani jeden gól, na hokeji ich bolo až 11. Najúspešnejší strelecký pokus v pokutovom území mal napokon domáci Záhumenský v 83. minúte. Vtedy trafil do hlavy Kousala z tímu hostí. V čom spočíval úspech tohto streleckého pokusu? V tom, že si to VAR nevšimol, a tak stretnutie skončilo bez gólov.

MŠK Žilina – Tatran Liptovský Mikuláš 4:2, 1112 gólovo uspokojených divákov

Dlhšie ako čakanie na sobotný hrací čas pre MŠK trvala už len neefektivita  ̶n̶a̶j̶z̶n̶á̶m̶e̶j̶š̶i̶e̶h̶o̶ ̶f̶u̶t̶b̶a̶l̶o̶v̶é̶h̶o̶ ̶t̶i̶k̶t̶o̶k̶e̶r̶a̶ legendárneho reprezentačného strelca Erika Jendriška. Ako sa hovorí v Seredi, všetko raz skončí, okrem čakania na vlastný štadión, a platilo to aj v sobotu. V zápase s Liptovským Mikulášom sa bolo na čo pozerať. V prvom polčase pridali futbalisti okrem pekného vizuálu aj zaujímavé audio, to keď hráči Mikuláša napálili trikrát do Belkových tyčí a vyrobili zvonkohru pod Dubňom.

Kto sa zdržal na Ľavobrežnej, ten zmeškal prvý gól Gidiho v 7. minúte, kto nevidel luxusný Kaprálikov lob v 22. minúte, ten by si mal za trest postáť pred tunelom Višňové kým ho neotvoria, a kto videl Jendriškov gól, ten určite neveril (ale doprial). Jamborova aj Ďurišova strela olízala umelú trávu predtým, než skončila v sieti a za zdecimovaných Liptákov ešte znížil exŽilinčan Václavík. Ak by sa efektivita hostí v percentách rovnala počtu percent rýb v žilinskej treske, mohol sa z troch bodov tešiť aj Mikuláš. Rybacími pánmi však ostávajú Šošoni.

ViOn Zlaté Moravce – MFK Zemplín Míchalovce 0:1, 756 pre trénera hostí futbal nevidiacich divákov

Po vynútenej covidovej pauze sa do ligového kolotoča vrátili Michalovčania a to rovno v Zlatých Moravciach. Súboj Calex vs. Karička vychádzal od začiatku lepšie hosťom. Najprv Marcin čapol svoj pokus do žrde a o pár chvíľ neskôr už Jeřábek presne vedel, kam po rohu strčiť hlavu. Čo sa týka hlavy, tú by mohol mať tréner hostí Hrnčár chladnejšiu. Po maródke ukázal, že je späť vo forme a po pokuse zapojiť sa priamo z lavičky do hry a rozhodovania, bol vykázaný na tribúnu. Prevesený na zábradlí dokoučoval svoje mužstvo, no čo je horšie, viacerým divákom bránil vo výhľade – aj taký Maroš Červenka musel pre Voyo komentovať len inštinktívne, lebo nevidel.

Domáci siahali na bod. V 77. minúte netakticky fauloval hosťujúci Njie. Za takú hlúposť by sa mohol od hanby stratiť v tunajších tribečských lesoch. Za ruku so sebou nech si však vezme aj domáceho Niarchosa, lebo jeho nepremenená penalta nebola o nič lepšia. Hostia z Michaloviec nešli do Moraviec zbytočne a ich tréner si ešte na disciplinárke zrejme vybaví zadarmo lístok do VIPky na najbližší zápas v milovanej Banskej Bystrici. Win-win sičuejšn, povedal by Peter Justin Topoľský!

Železiarne Podbrezová – AS Trenčín 2:0, 1722 na Kapverďanov zvedavých divákov

Tak ako domáci fanúšikovia zabudli, že len nedávno ich mužstvo bojovalo v 2. lige, tak si fanúšikovia hostí nepamätajú strelený gól. Aj Hyballa však vie, že v Trenčíne plynie čas inak a pre útočníkov AS prišla bezprostredne po smutnom lete krutá zimen. A než sa hostia spamätali, domáci Páraj krútil ich obranu viac než cesty na Čertovici – 1:0. O pár minút neskôr si najskôr Kuzma skúsil reflexy gólmana hostí strelou do žrde a keď videl, že to pôjde, v 33. minúte dokotúľal loptu po peknej akcii za brankára.

Legenda hovorí, že strihač highlightov doteraz hľadá akciu hostí, ktorá by stála za zmienku. Legenda tiež hovorí, že niektorí hráči Podbrezovej sľúbili pred sezónou za prípadné prémie deťom výlet do zoo do Bojníc. Vzhľadom na výsledky to bude mesačná dovolenka s bývaním priamo na zámku.

Spartak Trnava – Slovan Bratislava 0:0, 9047 na pondelok mysliacich divákov

Zápas druhého s prvým sľuboval zaujímavý zážitok. I stalo sa. Teda, hlavne na tribúnach, na ktorých to horelo, hučalo, skandovalo a povzbudzovalo. A choreovalo. V prvom polčase sa ešte divák mohol tešiť z viacerých šancí, potom ich počet zredol. No a kým v úvodnom dejstve chýbala zakončeniu presnosť, v tom druhom už chýbalo zakončeniam… zakončenie.

Po udalostiach v priebehu minulého týždňa už na Štadióne Antona Malatinského nebol hlásený výskyt podozrivých nosičov kávy pri rozhodcovskej šatni, a to napriek tomu, že píšťalku v zápase držal známy milovník tohto lahodného nápoja. Sympatické však je, že okrem hráčov na ihrisku nenechal vychladnúť ani tých mimo neho. Zrejme z cviku tak inkasoval žltú kartu aj Alex Iván, hoci len sedel na lavičke.

Ako na trutz chýbali derby góly. Napríklad taký Zmrhal mohol skóre otvoriť hneď z úvodu, prekopol však až ku Martinovi Škrtelovi, ktorý fandil v domácom kotli. Na znak solidarity s českými bratmi potom Jaromíra v nepresnosti napodobnili aj všetci ostatní (ne)strelci. Ten, kto prišiel na štadión, však určite neodchádzal sklamaný. Viac než 9 tisíc ľudí vďaka atmosfére, a komentátor Marek Arpáš vďaka bufetovému úlovku údeninového charakteru.