Piatok, 17. máj 2024

Prečo (ne)ísť na futbal? Časť I: Paradoxy slovenského fanúšika

FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Ahoj kamarát! Počul som, že si sa zas v putike chalanom vyhováral, len aby si sa vyhol futbalu. Od stráženia guľášu, po lúpanie v kolene s predzvesťou dažďa. Stojí za to, vodiť ich takto za nos? Všetky tvoje pseudo-dôvody viem s prstom v nutele dementovať. Aby si si nemyslel, že som sa nepripravil, jednotlivé scenáre som konzultoval s Igorom Schlesingerom, marketingovým riaditeľom AS Trenčín.

Postrehy sú aplikovateľné na všetky kluby v našich nadmorských šírkach a zemepisných výškach. Keďže si majstrom výhovoriek a dávaš si pri ošívačkách námahu, oponentúra bude mať tri časti. V prvej sa zameriame na kvalitu domáceho produktu a zrkadliacu sa iróniu, prečo to niekde ide a inde nie.

Prečo nie Slováci?

Toto je tvoj dôvod? Prekážajú ti cudzinci? Málo odchovancov v základe? Inak by si bol na každom zápase a sledoval mladého, talentovaného Ferka Šušníka, ako dopomôže klubu k zisku dvoch titulov, mužstvo ho výhodne predá, investuje do akadémie a Ferko sa na staré kolená vráti ako legenda?

Preto stoja v Michalovciach fanúšikovia v zástupoch pri pokladniach, aby mohli vidieť Žofčáka na vlastné buľvy. Preto tribúny v Žiline a Ružomberku praskajú vo švíkoch pri pohľade na našich odchovancov. Preto keď tréner v Trenčíne namieša do zostavy ku Kapverďanom a Srbom piatich vlastných dorastencov, razom je vypredané celé „účko“, aj keď sa na pozdĺžnu tribúnu oficiálne ešte nepredávajú lístky. Dávalo by to zmysel. Akurát, že nedáva.

A že neprekáža, že nebudete hrať o špicu, hlavne že budú hrať „naši“? Je preukázateľné, že slovenský fanúšik chodí na zápasy najmä keď sa vyhráva a o niečo hrá. Česť svetlým výnimkám. Vlastní odchovanci hrajúci o záchranu alebo v nižších ligách nemajú vyššiu návštevnosť v porovnaní s inými mužstvami. V kontraste s týmto všetkým nadávaš, že kluby našej ligy nedokážu byť konkurencie schopné iným, väčším tímom so zahraničnými hráčmi.

Real Madrid nemal čo ani jedného Španiela v základe toť nedávno. Pozri si skladbu mužstiev milovanej Premier League. Ktorý tím je vyskladaný z odchovancov? A aká je priemerná návštevnosť? Tvoj klub môže mať skvelú liaheň mladých hráčov, no pokiaľ nejdeme s dobou a neakceptujeme správne zvolený mix, aby mal šancu na úspech, výhovorka na žoldnierov zo zahraničia neobstojí.

Už aj v tom Ferencvárosi fanúšik pochopil, že môže fandiť aj nebielym Nemaďarom, pokiaľ sa mužstvu darí.

Desatoro ďalších dôvodov

Neláka ma slabá liga

Liga je len taká dobrá, ako sú ekonomicky silné jej jednotlivé kluby a aký mediálny obraz o nej tvoríme. Iste, Ronaldo vs Messi by vypredali Štiavničky, no v súčasných podmienkach sme tejto predstave na nemilé míle vzdialení. Ani naša hokejová liga nie je bohvieako kvalitná a ľudia na štadióny chodia. Konkurencia je menšia, azda len NHL a Majstrovstvá sveta, všetko v inom čase, ako liga. Zároveň sa viacerí populárni „zlatí chlapci“ chopili riadenia a revitalizovali šport, ktorý je rýchly, atraktívny a dosahujeme v ňom sem-tam úspechy.

Vo futbale žiaľ nefiguruje ani jedna z vyššie spomínaných kvalít. Veľká časť záujmu oň zostáva na pleciach niekoľkých podnikateľov (čítaj bláznov), ktorí nemajú v náplni práce vytvárať systematickú podporu svojmu a športu. Nemôžeme čakať, že slovenská liga bude lepšia ako liga v Poľsku alebo Maďarsku a je skôr zázrakom, že naše kluby dokážu niekedy vyhrať nad ekonomicky silnejšími klubmi v európskej konfrontácii.

Na piatich televíznych kanáloch mám lepší futbal

Signál z najlepších líg chytajú aj Srbsku, či Poľsku. Aj v Indii a Indonézii. No domáci futbal je jednoducho náš. Zahraničie by malo byť druhoradé. Alebo sa naše „vlastenectvo“ vzťahuje na krajinu len do takej miery, pokým nenaráža na „vlastenectvo“ iné? Tvoja žena tiež nemusí byť najkrajšia na svete (aj keď pre teba samozrejme je), ale je skrátka tvoja. Ženy v telke sú fajn. Cici, rici, plastika, či prirodzený pôvab, aj sa na teba usmejú keď im to pasuje do scenára, no nebudú pri tebe, keď ich potrebuješ. Nepostarajú sa o deti. Potešia len na chvíľu.

Načo by som chodil, keď je zápas v televízore?

Logicky presne preto všetci pozerajú Premier League iba v telke a štadióny sú ľudoprázdne. Alebo inak, nebol si to ty, čo kritizoval pandemické opatrenia, že si si nemohol ísť na štadión zakričať? Máš príležitosť, tak ju využi. Doma to poznáš. Tam ťa zážitky nečakajú. Ani kričať nemôžeš.

Naši nič nehrajú

Podľa krutoprísnej logiky fanúšikovia navštevujú len zápasy tímov, ktoré “niečo” hrajú. Dobre tomu rozumiem? A keď na Spartu a Legiu prídu ľudia, aj keď v v klube zažívajú obdobia druhej polovice sínusoidy… To je, čo? Napriek nekvalitnej hre, nehodnej postavenia v krajine a investícií do klubu vložených, ľudia chodili a chodia na štadión. V Anglicku tiež nemá každý klub kvalitu vrchných priečok. Napriek tomu majú návštevnosť na 70-100% kapacity štadiónov naprieč súťažami.

V lige chýbajú veľké mestá

Áno, krajina, ktorá dovolí aby v druhom najväčšom meste nebol dvadsať rokov všeobecný záujem o najpopulárnejší šport na svete, je tá naša. Žiaľ, ak chýba ekonomická sila na fungujúci klub v Košiciach, Prešove, či Nitre, musia ich suplovať menšie mestá a kluby. Ty to z gauča žiadnym spôsobom nevyriešiš. Radšej sa choď pozrieť na to, čo liga ponúka. Občas Dávid porazí v Podbrezovej Goliáša a spestrí súťaž pekným príbehom.

Môj klub má zahraničného majiteľa, ktorý sa nedokáže stotožniť s mestom

Samozrejme, keby sme mali v každom slovenskom klube lokálneho akcionára, ktorému sa in memoriam postaví socha, tráva by bola zelenšia a komáre by zabudli piť krv. Tvoj obľúbený klub za hranicami triezveho úsudku tak či tak vlastní Arab, Číňan, Američan, Rus a kto vie, kto zajtra. Čudovať sa, že u nás investujú do klubov Holanďania, Nemci, alebo Taliani je také naše. Prinajmenšom pokrytecké.

Nesúhlasím s tým, že majiteľ môjho klubu je oligarcha

Ak by som zopakoval odpoveď k predchádzajúcej otázke, netrafil by som veľmi vedľa. Samozrejme, máme aj lokálnych podnikateľov, ktorých historické pozadie prekáža len dovtedy, kým klub majiteľa – podnikateľa nezíska titul šampióna.

Keď odíde majiteľ, začnem chodiť na futbal

Tak určitéé. Preto chodí do Trnavy na futbal po vytúženom odchode bývalého vlastníka zo štruktúr klubu toľko ľudí. Nehovorím, že ich chodí málo. Na slovenské pomery majú vynikajúce čísla. No za predchádzajúceho majiteľa chodilo ľudí plus mínus rovnako, ak nie aj o trošku viac. Toto nie je dôvod a ty to vieš.

Začnem chodiť na futbal, keď budú normálne štadióny a nie také stajne, aké tu máme

Možno by si sa mohol prísť pozrieť a zistíš, že to nie je také zlé, ako si pamätáš. Krásne štadióny na Slovane a v Dunajskej. Výborné miesta v Trnave a Žiline. Prebiehajúca výstavba v Trenčíne a Košiciach. Útulné stánky v menších mestách. Snáď by sme nedostali licenciu na organizovanie EURO U21 2025, ak by sa také podujatie v rozšírenom formáte nemalo kde odohrať. Napríklad už aj fanúšikovia viacerých českých klubov našim závidia. O priaznivcoch z bývalej Juhoslávie ani nehovoriac.

Prečo by som sa mal trepať do špiny a smradu?

Lebo keď ideš na koncert či festival, toitoiky voňajú po konvalinkách. Určite by v niektorých kluboch mohli zaplatiť pár brigádnikov, aby poutierali sedačky a obetovali fľašu Sava a Domestosu na záchodoch, no keď si to porovnám s tým, na čom som sedel a kam som vykonával potrebu pätnásť rokov dozadu, radšej mažem spomienky. Nebolo to lepšie, len si spohodlnel.

Záverečný sentiment

S kamarátmi chodím na futbaly takpovediac po celej Európe. Viem už, že sa v Taliansku neoplatí kupovať na zápase pivo, v Škótsku umývať si ruky v umývadle, v Nemecku sa hotovať na zápas bez lístka v deň výkopu, atď. Zaujímavosti sa však nájdu aj u nás.

Počas volebného predĺženého víkendu vlani na jeseň prišla navštíviť Bratislavu moja bývalá šéfka z Anglicka. Drukuje lokálnemu klubu Wycombe Wanderers, aktuálne sa nachádzajúcemu v League One. Prišla spolu s partnerom a ja som ich chcel zobrať na futbal u nás. Prvou voľbou bol samozrejme Slovan, no po štvrtkovej Konferenčnej Lige hral domáci ligový zápas až v nedeľu a oni už v ten deň leteli domov. Tak som ich zaviezol do Trenčína na zápas s Ružomberkom. Trenčín hral s jednou z Emekových červených kariet od úvodu zápasu a ustál remízu. Šéfke s partnerom sa páčilo trenčianske odhodlanie a fandia nášmu klubu doteraz – vypytujú sa na výsledky, formu a veria, že navštívia môj región opäť, keď bude štadión dostavanejší.

Ich zážitok ale nebol finálnym highlightom dňa. O dva rady pod nami sedeli dvaja páni. Čuduj sa svete, takisto Angličania. Aby to bolo ešte zaujímavejšie, fanúšikovia Oxfordu United, ktorý má s Wycombe v League One rivalitu zhruba na úrovni Trenčína so Žilinou. S mojimi hosťami sa tak mali o čom porozprávať.

Títo páni, tak ako ja s mojimi kamarátmi, radi cestujú po Európe za futbalom a boli u nás na zápase EKL medzi Slovanom a Pjunikom. Naspäť leteli tiež v nedeľu a zvažovali, či zbehnú v sobotu pozrieť futbal niekam do Viedne, alebo ostanú na Slovensku. Do Podbrezovej by sa tak ľahko nedostali a jediný ďalší zápas, čo sa v našej prvej lige v sobotu hral, bol práve ten trenčiansky. Keďže v porovnaní s britskými železnicami sú pre Angličanov lístky na naše vlaky ako zadarmo, nerobilo im problém stráviť niečo vyše hodiny vo vagóne.

Jedných aj druhých Angličanov fascinovali minimálne dve veci, ktoré doma nezažijú. Mohli si zobrať pivo do hľadiska a mohli si s hráčmi po zápase „pľasnúť“ a povedať: Well played!

Naša liga má predsa len čo ponúknuť.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera