Piatok, 24. máj 2024

Slováci naštartovali Španielov. Nechceli sme sa rozlúčiť takto, smúti Duda

TASR TASR 24.06.2021
TASR - Michal Svítok

Vysoká prehra so Španielskom bola čiernou škvrnou na hodnotení účinkovania slovenských futbalistov na majstrovstvách Európy. Pred stredajším stretnutím E-skupiny ešte mali všetko vo vlastných rukách, no po výsledku 0:5 už nebolo potrebné ani čakať na konečnú tabuľku tretích mužstiev.

V nej skončili poslední s troma bodmi a skóre 2:7. Pri svojej tretej účasti na vrcholných podujatiach ME alebo MS sa Slováci prvýkrát neprebojovali do osemfinále.

Slováci neprekvapili

Na splnenie cieľa im v záverečnom súboji stačila v Seville remíza po tom, ako v úvodných dvoch dueloch v Petrohrade zdolali Poliakov 2:1 a podľahli Švédom 0:1. Španielsky kouč Luis Enrique na pozápasovej tlačovke povedal, že súper ho ničím neprekvapil.

Pre mňa osobne je záverečný turnaj o tom, postaviť stratégiu, aby ste boli úspešní. Prvé dva zápasy ukázali, že stratégia bola zvládnutá dobre. V prvom sme zvíťazili, v druhom sme prehrali pokutovým kopom. Žiaľ, turnaj sme zavŕšili zápasom, kde bol výkonný rozdiel veľký a proste sme ho nezvládli,” reagoval slovenský tréner Štefan Tarkovič po prehre, ktorú označil za najkrutejšiu vo svojej kariére.
      
Jeho zverenci v druhom vystúpení za sebou ani raz netrafili bránku súpera a tentoraz zlyhali aj na opačnom konci ihriska: “Takýto zápas sa dá uhrať, iba ak máte dobrú organizáciu hry a dobré fyzické nastavenie. Toto nám chýbalo, prvý polčas poznačila jedenástka, ktorú ešte Martin Dúbravka zneškodnil. Potom sme kopili mnoho individuálnych chýb a kvalitné mužstvo ako Španielsko to dokáže využiť. Dostali sme gól na 0:2, cez prestávku sme sa snažili nabudiť, ale v útočnej fáze nám to nevyšlo. Nepodarila sa nám ani stopercentná robota v obrannej fáze. Neboli sme schopní eliminovať útočnú hru Španielska, ako sme sa pripravovali.”

Kvalita Španielov

Enrique hovoril aj o pomyselnej fľaši šampanského, ktorú Španieli otvorili až na tretí pokus a odniesli si to Slováci. “Španielsko prišlo kandidovať na zisk titulu. Proti Švédsku (0:0) aj Poľsku (1:1) produkovalo dobrú hru a ukázalo ju aj v tomto zápase. Má predpoklady i kvalitu, aby mohlo pomýšľať na víťazstvo na turnaji,” dodal Tarkovič

Silu favorita vyzdvihol tiež slovenský kapitán Marek Hamšík: “Španieli predviedli nádherný kombinačný futbal. My sme im poskytli príliš veľa priestoru. Museli sme brániť a nezostala nám energia na ofenzívu. Dva a pol zápasu sme však hrali dobre a máme niečo, na čom môžeme stavať.”
      
Debakel odštartoval vlastný gól brankára Martina Dúbravku, ktorý pritom začal duel bravúrne chytenou jedenástkou Alvara Moratu. “Prvý gól ide na môj vrub. Bude ma to mrzieť ešte veľmi dlho. Od druhého inkasovaného gólu sme to mali ťažké až do konečného hvizdu, Španielsko už kontrolovalo stretnutie oveľa jednoduchšie,” citoval Dúbravku oficiálny web Európskej futbalovej únie (UEFA).

Ondreja Dudu, ktorý v prvom polčase operoval na hrote útoku, mrzela vysoká prehra ešte viac než koniec na turnaji: “Určite sme sa s ním nechceli rozlúčiť takýmto spôsobom. Musíme na to zabudnúť a ísť ďalej.”

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera