Piatok, 28. jún 2024

Teatrálne pády patria do divadla, alebo Football is diving home

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 08.07.2021
SITA/Laurence Griffiths/Pool Photo via AP

Ak vaše dieťa „šikovne“ ukradne lízanku z obchodu a doma si ju vychutná, tak ho nepochválite. Pokarháte ho a vysvetlíte mu, že kradnúť sa nemá a výnimkou nie je ani taká drobnosť, ako práve lízanka. Rovnako tak by sme nemali chváliť a ani ospravedlňovať futbalistov, ktorí podvádzaním získavajú neférovú výhodu.

V tomto prípade neférová výhoda rozhodla o osude zápasu. Bez ohľadu na to, či ide o Kanea, Sterlinga, Neymara či Immobileho. Teatrálne pády a evidentné filmovania patria do divadla či do filmu, vo futbale by nemali mať miesto. Čím viac budeme takéto veci ospravedlňovať, tým častejšie budeme vo futbale vídať neduhy tohto druhu.  

„Ale veď to robia všetci“

Argument tohto typu na Slovensku dôverne poznáme. Ospravedlňuje sa ním rodinkárstvo, klientelizmus, korupcia, pochybne získané tituly a ďalšie spoločensko-politické neduhy. Jedna politická garnitúra za druhou. Občania Slovenskej republiky si na to po čase zvykli.

V modernom futbale si na veľmi prifarbené penalty (rozumej teatrálne pády) zvykol takmer celý svet. Čoraz častejšie tak nie len v popredných ligách sveta vidíme futbalistov, ktorí skúšajú prehnanú benevolentnosť rozhodcov. VAR tomu celému mohol dať stopku. Na tomto turnaji sme neraz videli, že ak už raz rozhodca penaltu odpískal, VAR na jeho rozhodnutí nič nezmenil a to ani v krajných prípadoch, keď bola penalta viac než prísna a „faulovaný“ hráč padal k zemi veľmi ochotne.

Práve takýto moment sme videli v predĺžení včerajšieho zápasu medzi Anglickom a Dánskom.

Raheem Sterling má naviac

Oba semifinálové duely boli dramatické a dostali sa až do predĺženia. Prvý z nich rozhodli až pokutové kopy. Obidva zápasy mali tiež spoločné to, že sme po 90 minútach mali stav 1:1. Avšak, zatiaľ čo duel medzi Talianskom a Španielskom rozhodli čisto futbalové momenty, kľúčový moment v zápase domáceho tímu rozhodol moment nešportový.

K veľmi nepatrnému kontaktu medzi Maehlem a Sterlingom naozaj došlo.

Anglický krídelník však šiel viac než ochotne k zemi. V takýchto prípadoch by mal mať výhodu brániaci hráč. VAR napokon potvrdil, o čom sa hovorilo vo viacerých predošlých zápasoch EURA. Ak raz rozhodca penaltu odpíska, skúmanie VARu verdikt nezmení. Je veľmi smutné, že verdikt je defacto nemeniteľný aj v takýchto krajných prípadoch. Ak aj pracujeme s argumentom, že Sterling bol faulovaný, penalta je tu neobhájiteľná. Na ihrisku boli v daný moment dve lopty. Pravidlá hovoria jasne, hra mala byť prerušená. O pár minút na to boli na ihrisku opäť lopty dve a hra prerušená bola. To ale loptu nemali v moci domáci…

Nie, nenaznačujem sprisahanie proti Dánsku

Konšpirácii a sprisahaneckých teórii máme na internete dostatok, nechcem prispievať do tohto bahna. Hlavný rozhodca jednoducho zápas nezvládol. Možno podľahol tlaku domácich divákov, ktorí sa mimochodom pred výkopom zachovali opäť nešportovo. Pískať tesne pred a počas hymny je obrovská hanba. No a pískať počas hymny tímu, ktorý sa v ten najťažší okamih turnaja zomkol a zvrátil nepriazeň osudu?

Navyše pred penaltou chceli laserom oslepiť brankára Schmeichela. Kultúra divákov z kolísky futbalu sa v jeho chráme vrátila do bodu nula.

Hoci išlo o menšinu divákov, práve tá urobila v zápasoch Anglicka zlú reklamu Albionu.

Vo finále EURO 2020 uvidíme Anglicko a Taliansko. Dva tímy, ktoré na turnaji ukázali nemálo futbalového umenia, no zároveň aj viacero nešportových momentov, ktoré by mohli kandidovať skôr na účasť v divadelnom predstavení. Nech vyhrá lepší, čierna škvrna na turnaji už ostane nezmazaná.

Football is diving home, it´s diving home…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera