Bazilej, Pjunik, Žalgiris – ideálni súperi ako si predĺžiť pohárový život aj cez zimu. Málokto si však uvedomuje, že bratislavský klub na to čaká predlhých 53 rokov! Naposledy sa mu to podarilo v slávnom roku 1969, keď vyhral PVP.
Vtedy si v jarnej časti zahral postupne štvrťfinále s AC Torino, semifinále so škótskym Dunfermline Athletic (s nezabudnuteľným „zlatým“ gólom Jána Čapkoviča, po ktorom sa domáci obranca chytil do siete ako ryba – video od 7:40) a vo víťaznom bazilejskom finále s Barcelonou CF.
Strety s gigantmi
Potom dlho neprežil ani druhé kolo a lúčil sa s Európou predčasne. Treba však uznať, že mal aj veľkú smolu na žreby. Hoci v osudí bol celý rad outsiderov, na Tehelné pole mierili už v prvých (resp. druhých) kolách súperi zvučných mien a najmä s veľkou futbalovou kvalitou.
V druhej polovici 70. rokov po dvoch majstrovských tituloch ČSSR vypadol v prvom kole v roku 1974 s Anderlechtom a o rok neskôr tiež v prvom kole s anglickým šampiónom Derby County. V roku 1976 sa stal v Pohári UEFA jeho osudom anglický vicemajster Queens Park Rangers. Pre zmenu v druhom kole.
A celá plejáda renomovaných značiek si to do Bratislavy namierila v úvodných kolách aj pri ďalších pokusoch: Inter Miláno (1982, PVP), Grasshoppers (1989, PVP), Real Madrid (1991, Pohár UEFA), AC Miláno (1992, EPM, druhé kolo), Aston Villa (1993, Pohár UEFA), Borussia Dortmund (1994, Pohár UEFA, druhé kolo), 1. FC Kaiserslautern (1995, Pohár UEFA), Chelsea (1997, PVP).
Do skupiny, ale bez postupu
Do tretieho predkola sa Slovan dostal až v roku 2009. Prvé však nehral, v druhom vyradil Zrinjski Mostar a v treťom ho stopol Olympiakos Pireus. Vďaka rozsiahlej reorganizácii európskych súťaží ešte dostal po vypadnutí šancu pokračovať v play off Európskej ligy UEFA, kde bol nad jeho sily ďalší gigant Ajax Amsterdam.
V roku 2011 zvládol po dlhom čase „ťažkú váhu“ a cez AS Rím sa prvýkrát prebojoval do skupinovej fázy EL. Chute na jarné pokračovanie mu však rázne odstrihli Athletic Bilbao, Paris SG a Red Bull Salzburg. V dvoch posledných skupinových vystúpeniach v EL resp. Konferenčnej lige (2019, 2021) skončil tretí. Ale keďže postupujú iba prví dvaja, na jar sa opäť mohol venovať len ligovým povinnostiam.
Nádej svitla počas tohto leta, keď po vypadnutí s Ferencvárosom a Olympiakosom vybojoval ďalšiu skupinovú miestenku v Konferenčnej lige po thrilleri so starým známym Zrinjski. Podarí sa konečne Slovanu po viac než polstoročí predĺžiť si pohárový život až do jari?
Zhasínala Petržalka
Zatiaľ posledným slovenským tímom, ktorý prežil európsku zimu, bola v sezóne 2005/06 Artmedia Petržalka. Bolo to po parádnej jazde v Lige majstrov, kde siahala na druhé miesto v skupine za Interom Miláno. V poslednom dueli 6. decembra 2005 v bahennej „nutelle“ na Tehelnom poli jej k tomu chýbal jeden gól. A možno by ho aj dala, keby v úplnom závere himalájsky výstup obrancu FC Porto na chrbát prenikajúceho Vaščáka videl aj nemecký rozhodca Merk rovnako ako všetci diváci na štadióne či pri obrazovkách…
Do jarných bojov v LM išiel teda glasgowský Rangers, ale Petržalka vďaka 3. miestu mohla pokračovať v Pohári UEFA. V polovici februára 2006 bol ešte bratislavský trávnik nepoužiteľný a tak nastúpila proti Levski Sofia v Trnave, kde prehrala 0:1 gólom z 9. minúty. A po prehre 0:2 v odvete vypadla.
Dvaja opäť pri tom?
Do dnešných dní však drží zástavu posledného slovenského tímu s jarným pokračovaním v Európe. S dnešným Slovanom ju spájajú osoby majiteľa Ivana Kmotríka st. a trénera Vladimíra Weissa (ktorý sa krátko po vypadnutí s Levski pobral do ruskej ligy za trénera Saturnu Moskovská oblasť).
Nadviažu po 17 rokoch na bielo – čiernu konfrontáciu s Levski aj v belasom? Úvod skupinovej fázy so Žalgirisom im nevyšiel podľa predstáv, preto dnes v Jerevane bude treba bodovať. A najlepšie naplno. Chce to však výkon z Budapešti alebo Pirea a nie ten hanebný „ibalginový“ z Mostaru. Tohto roku to bude o to náročnejšie, že na jeseň sa okrem šiestich „skupinových“ zápasov stihne v novembri ešte aj jedno kolo vyraďovačky. V každom prípade, slovenský klubový futbal by už jarnú miestenku v Európe potreboval ako soľ…
Komentáre