Pondelok, 22. júl 2024

Severný Ír, ktorého sa všetci báli, proti Slovákom nenastúpi

Matej Vanoch Matej Vanoch 12.11.2020
SITA/AP Photo/Petr David Josek

Keď sa v máji 2016 objavilo na YouTube video fanúšika Wiganu Seana Kennedyho, málokto by mu predpovedal viac ako pár stoviek videní. Podsaditý muž v strednom veku navlečený do dresu anglického treťoligistu, sa v ňom krúti na kancelárskej stoličke a pred počítačom spieva oslavné piesne o najlepšom strelcovi mužstva, ktorým bol vtedy istý Will Grigg. Z reprákov znejú aktuálne hity, do ktorých Kennedy vášnivo, ale značne falošne spieva svoje vlastné texty o tom, ako veľmi obdivuje severoírskeho  útočníka. 

O pár mesiacov neskôr má tento jeho počin niekoľko miliónov videní, stane sa najpopulárnejšou piesňou na Eure 2016, a nahrá a naspieva ju skupina Blonde.

Sean Kennedy dostane za odmenu permanentku od šéfa Wiganu na sezónu 2016-2017. Wigan v nej skončí predposledný a zostúpi do nižšej súťaže. 

Na, Na, Na, Na, Na, Na, Na

Will Grigg sa stal vďaka pesničke legendou. Fanúšikovia Severného Írska vo Francúzsku prakticky nepovzbudzovali, len dookola spievali o tom, ako sa obrany súpera trasú pred Willom Griggom. „Will Grigg’s on fire, your defence is terrified, Will Grigg’s on fire, Na, Na, Na, Na, Na, Na, Na, Na, Na, Na, Na, Na“. 

Pieseň bola taká populárna, že ju dokonca začali spievať fanúšikovia iných tímov. Pred zápasom Severného Írska s Nemeckom sa novinári pýtali Matsa Hummelsa, či sú už s Boatengom vydesení, pretože Will Grigg je „on fire“. Hummels sa začal smiať a odpovedal, že najviac sa bojí toho, že si nestihne s Griggom po zápase vymeniť dres, lebo po ňom túžia všetci nemeckí reprezentanti.

Je paradoxom, že Will Grigg nakoniec na Eure ani raz neskóroval. Ani nemohol, keďže tréner Severného Írska povedal, že nebude vyberať hráčov do zostavy podľa popularity a Griggovi nedoprial na ihrisku ani minútu.

A on stále nemá dosť a strieľa jeden gól za druhým

Muž, o ktorého streleckých schopnostiach sa chvíľu vyspevovalo po celom svete, v skutočnosti strávil takmer celú kariéru v tretej anglickej lige. Walsall, Brentford, Milton Keynes Dons, Wigan a Sunderland. Len s Wiganom sa mu dvakrát podarilo postúpiť do druhej najvyššej súťaže, v ktorej odohral dokopy jeden a pol sezóny.

Ani jeho štatistiky z tretej ligy vlastne nie sú až také ohurujúce. Z jedenástich sezón, ktoré má za sebou, potvrdil povesť strelca možno v štyroch, strelil v nich okolo 20 gólov. Jeho životná sezóna bola práve tá pred Eurom, dal v nej 25 gólov v 40 zápasoch. Už o rok neskôr ich strelil iba päť.

Unikátny prestup

Griggovi sa podarilo vo svojej kariére upútať pozornosť ešte raz. Keď prestúpil z Wiganu do Sunderlandu za 4 milióny libier, stal sa najdrahším futbalistom v dejinách tretej najvyššej súťaže. Sunderland, ktorému sa spektakulárne podarilo zostúpiť dva roky po sebe a ocitol sa v tretej lige, videl v Griggovi strelca, ktorý ho dostane späť na výslnie. Výsledok? V jarnej časti súťaže strelil po prestupe štyri góly a potom za celý rok len jeden.  Sunderland je stále v tretej lige.

Grigg nastúpil za národný tím dokopy 13-krát a strelil dva góly. Naposledy dostal pozvánku do reprezentácie pred dvoma rokmi. V aktuálnej klubovej sezóne sa mu ešte gól streliť nepodarilo a tak všetko nasvedčuje tomu, že Škriniar s Valjentom nemusia byť až taký vystrašení.

Will Grigg už nie je „on fire“.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po siedmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika.

Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866.

Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať.

Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem.

Telovýchovný vedúci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera