Aj keď je Slovensko malou krajinou, v hokeji má za sebou históriu, za ktorú by sa nehanbili ani oveľa väčšie krajiny. Od hviezdnych hráčov z počiatkov popularizácie hokeja, cez zlatých chlapcov z Göteborgu, až po súčasné mladé nádeje, o ktoré je v zámorí veľký záujem. Nie všetko je ale ružové. Slovenský hokej zažil aj doby útlmu, finančných problémov a hanby. Ako vyzerá budúcnosť tohto športu na Slovensku a čo ju môže najväčšmi ovplyvniť?
Boj s financiami
Tak ako iné športy, kultúra a umenie, aj hokej na Slovensku bojuje s financovaním. Od dôb, kedy sa niekdajšie hviezdy modlili za to, aby zamrzol rybník a mohli trénovať o trocha viac, sa možnosti výrazne zlepšili. Do veľkej miery za to môžu práve aktivity najlepších hráčov po ukončení kariéry. Od úspechov počas aktívnej kariéry, ktoré popularizovali slovenský hokej ako u nás doma tak aj v zahraničí, až po ich súčasné aktivity pre hokejový zväz a ich mestá. Hokej na Slovensku pomaly opäť ožíva a s ním ožíva aj chuť fanúšikov byť jeho skutočnou súčasťou. Staviť na budúcnosť slovenského hokeja si môžete napríklad tu: https://online-stavkovanie.com/fortuna-registracia
Nie sme tam, kde by sme mali byť
To však stále neznamená, že Slovensko je infraštruktúrou a podporou mladých talentov tam, kde by malo byť. Stále máme nedostatok klzísk, mnohé z nich sú výrazne zastarané, a nedostatok je aj dostupných programov pre podporu mládeže. To bolo výrazne viditeľné hlavne v minulej dekáde, kedy boli aj organizačné štruktúry v rozklade a adekvátne financovanie v nedohľadne, čo sa následne podpisovalo aj na výkonoch hráčov. Avšak budúcnosť je svetlá.
Najvýraznejšími osobnosťami spojenými so zmŕtvychvstaním slovenského hokeja, sú prezident zväzu Miroslav Šatan a kanadský hokejový tréner, Craig Ramsay. Šatan sa podieľa na organizačnom nastavovaní procesov, zatiaľ čo Ramsay pretavuje tieto zásady do praxe. To sa následne ukazuje vo výsledkoch a Slovensko opäť začína byť verné svojej niekdajšej sláve. Jednou z veľkých výhod Craiga Ramsaya je skutočnosť, že rád dáva šancu mladému talentu.
Názory, že slovenský hokej nemá budúcnosť sa pomaly rozplývajú pod ťarchou skutočnosti, že za posledné roky má na šampionátoch slovenský reprezentačný tím najnižší vekový priemer a predsa len to doťahuje ďaleko. Ťahúňmi tímu sa totižto stávajú mladé talenty, ktorým Ramsay dáva priestor realizovať sa. Aj v tomto smere nás ale ešte stále čaká dlhá cesta.
Čo s extraligou?
Ďalšou problematickou skutočnosťou slovenského hokeja je kvalita a veľkosť slovenskej Extraligy, a odlev talentu do zahraničia. Pravdaže aj v tejto lige hrajú mnohí talentovaní hráči, avšak skautov nezaujíma tak veľmi, ako iné európske ligy. Ak chce talentovaný slovenský hráč mať hviezdnu budúcnosť, často musí už v rannom veku odísť do zahraničných líg.
To isté ale platí aj pre starších hráčov. Platy Slovenskej extraligy niektorým hráčom vedia zabezpečiť len veľmi skromné pomery. Pokým v zámorí hráčom aj nižšie ligy zaručia veľmi pohodlný život, na Slovensku na to musia patriť medzi elitu. Toto mnohých motivuje odísť do iných európskych líg, alebo do ruskej KHL, kde si môžu dovoliť venovať sa jedine hokeju a žiť na nadštandardnej úrovni. Tento odliv talentu teda naďalej znižuje kvalitu lokálnej ligy, čo má za následok nižšiu sledovanosť, a teda horšie finančné podmienky.
Pod dobrým vedením a s návalom talentovaných mladíkov, svitá slovenskému hokeju na lepšie časy. Cesta je však ešte dlhá. Slovensko je v bludnom kruhu, kde naďalej trpí nedostatočným materiálno-technickým vybavením a nedostatočným počtom kvalitných programov na prípravu mládeže, následkom čoho je nezáujem hráčov zostávať na Slovensku, čo zas iba väčšmi podčiarkuje nedostatočné financovanie. Sú to práve tieto kľúčové problémy, na ktoré sa slovenský hokej musí zamerať, ak si chce zabezpečiť žiarivú budúcnosť.
Komentáre