Nedeľa, 21. júl 2024

Kane a Toews sú ako Lasica so Satinským. Skončí sa jedna veľká hokejová éra v Chicagu?

Jakub Halák Jakub Halák 15.09.2022
Foto: TASR/AP Photo/Matt Slocum

Kto sa teší na novú sezónu NHL nech zdvihne ruku. Nebolí vás, či ste si ju nebuchli o zásobník toaletného papiera? A keď už sme pri záchodoch, ako vidíte nasledujúcu sezónu Chicaga?

Mám silné tušenie, že budú brať vysoký draft v roku 2023. Čo však môže prísť ešte skôr, je koniec jednej veľkej éry. Zmluva sa po sezóne končí posledným dvom hráčom, ktorí si pamätajú Stanley Cup z roku 2015.

Historický odkaz vo veternom meste

A nie sú to nejakí „grinderi“ zo štvrtého útoku. Je to Jonathan Toews a Patrick Kane. V podstate dvojica, na ktorej stojí a aj padá celá dynastia Chicaga zahrňajúca tri Stanley Cupy v priebehu šiestich rokov. Aby sa celkový odkaz týchto dvoch hráčov a ich vplyvu na históriu klubu vo veternom meste dotvoril, treba povedať to najpodstatnejšie. Ich éra sa začala v Chicagu draftom Kanea v roku 2007 respektíve Toewsa v roku 2006 (to si môže interpretovať každý ako chce).

Pred rokom 2006 malo Chicago na konte tri Stanley Cupy a posledný z roku 1961. Znamená to takmer 50 rokov suchôt a iba tri poháre za osemdesiat rokov existencie klubu. Dva hlavné motory dokázali za ďalších pätnásť priniesť rovnaký počet trofejí.

Myslím, že ich prínos je jasný.

Unikátna situácia

Jonathan Toews predstavuje kapitána. Seriózneho a prísneho otca, ktorého hokejisti potrebujú. Presne ten typ hráča, ktorý je oporou a odvedie nepríjemnú a často neviditeľnú robotu.

Patrick Kane je ten talentovaný. Lasicov Satinský, ak by bolo nutné robiť porovnania so slovenskými reáliami. Od označenia Kanea ako generačného talentu ho v mladosti obrala zrejme výška a fakt, že je z USA. Jeho kariéra v každom prípade hovorí opak. On je ten, kto vytváral a vytvára akcie, je na očiach a dvíha svojimi finesami divákov zo sedadiel.

Situácia to bola unikátna už v roku 2014, keď obaja podpísali rovnaké kontrakty. Dokonca v rovnaký deň, 9. júla. Fun fact: aj predošlé kontrakty mali úplne rovnaké a boli podpísané v rovnaký deň. Aj teraz môže nastať situácia, že klub opustia spoločne. Minimálne počas alebo po jednej sezóne. Zmluvy sa im totiž končia a momentálne zaťažujú Cap Hit vo výške 12.7 percenta.

Každá!

Prečo zostať?

Najhlavnejší dôvod je zrejmý. Stále sú obaja tvárami klubu a majú čo ponúknuť. Kane v Kristových rokoch stále boduje viac ako pravidelne. Toews je diadém, ktorý potrebuje každý klub, dôvôdy sú vymenované vyššie. Ktože je druhý v počte bodov, asistencií a zápasov v histórii klubu Chicago Blackhawks? Patrick Kane. Na Mikitu stráca 176 asistencií a 287 bodov. Pri jeho bodových priemeroch z posledných sezón by tam mohol byť o tri roky.

Toews je na druhej strane jeden z deviatich hráčov, čo sú v „quadruple gold club“ (stačí vyhrať Svetový pohár, Majstrovstvá sveta, Stanley Cup a Olympiádu). Obaja znamenajú pre klub veľa. Netreba zabúdať, že stále poslednými dvoma, ktorí získali s Chicagom 3x Stanley Cup (dokopy ich bolo päť – Keith, Seabrook, Hossa, Toews a Kane).

Otázkou zostáva, či si ich klub môže dovoliť. Za menšie peniaze a na kratšiu dobu zrejme áno. Pri tejto konštelácii vidím menej peňazí pre Toewsa (max 5-6 miliónov) a trošku viac pre Kanea (7-8 miliónov).

Prečo odísť a kam?

Odísť počas sezóny by mohli v prípade, že sa manažment Blackhawks rozhodne prestavať družstvo od základov. V takom prípade by zrejme chceli získať adekvátnu protihodnotu v podobe prospektov, draftov a mladých hráčov v lige.

Ak by mali obaja odísť po skončení ročníka a vypršaní zmluvy a podpísať v inom klube ako voľní hráči natíska sa možnosť podpísať „doma“. Pre Kanea by to znamenalo Buffalo (hahaha) a pre Toewsa Winnipeg. Na druhej strane, každý klub, ktorý má priestor pod platovým stropom na podpis jedného z nich, bude túto možnosť zvažovať.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera