Piatok, 24. máj 2024

Kapitán Amerika nahneval Slovákov zákerným zákrokom, no jeho silný príbeh môže vyvrcholiť medailou z majstrovstiev sveta

SITA/AP Photo/Sergei Grits

Americký kapitán hokejovej reprezentácie na šampionáte v Lotyšsku, Brian Boyle, má za sebou silný príbeh. V novembri budú štyri roky, čo sa vrátil na ľad po diagnóze leukémie.

Tridsaťšesťročný obor zavelil prvým gólom k výhre Američanov 6:1 proti Slovensku vo štvrťfinále prebiehajúcich majstrovstiev sveta. Na sklonku kariéry môže svoju strastiplnú cestu zakončiť ziskom cenného kovu.

Slušná kariéra

Útočníka draftovalo v roku 2003 z 26. miesta Los Angeles Kings. Dvakrát si zahral finále o Stanleyho pohár. Ani raz neuspel. V roku 2014 sa ako hráč New Yorku Rangers prizeral oslavám Los Angeles a o rok neskôr jeho Tampa Bay nestačila na Chicago.

V základnej časti NHL odohral 805 zápasov, v play off pridal 118.

V lete 2017 sa Boyle chystal na nový angažmán do New Jersey Devils. Po tréningoch sa cítil nezvykle unavený. Testy odhalili vážnu príčinu, zriedkavú, ale liečiteľnú formu rakoviny nazývanú chronická myeloidná leukémia.

Veľký návrat

Lekári podchytili chorobu včas a začali s liečbou. Zanedlho sa Boyle vrátil do zostavy Devils a návrat emotívne prežíval. Ešte väčšie emócie pociťoval pri prvom góle v sezóne proti Edmontonu Oilers. „Nikdy som po góle neplakal,“ vravel po zápase.

V drese New Jersey Devils odohral 69 zápasov, pripísal si trinásť gólov a desať asistencii. Na konci sezóny získal trofej Billa Mastertina, ktorá sa udeľuje za vytrvalosť a prístup k hre. Po diabloch odohral časť sezóny v Nashville a minulý rok obliekal farby Floridy. Od tej doby je bez práce.

Pozvánka na šampionát

V apríly prišla nečakaná ponuka od generálneho manažéra národného tímu. Boyle sa šance chopil a v americkom tíme funguje skôr ako mentor na pozícii trinásteho útočníka. Po zranení spoluhráča Justina Abdelkadera nosí na drese kapitánske céčko.

V štvrťfinálovom zápase so Slovenskom Boyle vynikol dvakrát. Najprv svojim druhým gólom na šampionáte otvoril skóre zápasu a potom škaredo pichol slovenského útočníka Miloša Romana do slabín. Arbitri jeho zákrok nepotrestali.

Kanadský tréner Slovákov, Craig Ramsay, to ostro odsúdil: „Bol to typický prejav Američana, ktorý si vyšliapol na Slováka. Navyše si vybral menšieho hráča, aby ukázal, aký je silný. V NHL si toto nikdy nemôže dovoliť, preto mal potrebu sa ukázať v tomto zápase. Veľmi smutné čo ukázal, bolo to úbohé.“

Na sklonku bohatej kariéry sa môže americký hokejista tešiť z cenného kovu na majstrovstvách sveta. V semifinále ich vyzve Kanada, s ktorou odohrali zápas v základnej skupine. Američania vyhrali presvedčivo 5:1.  

Viac článkov o MS 2021 nájdete TU

KOMPLETNÝ PROGRAM MS V HOKEJI 2021

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera