Štvrtok, 25. júl 2024

Ktorý slovenský klub poslal do Rigy najviac odchovancov? Jeden slávny klub vyšiel naprázdno

Foto: Jakub Homoľa

Keď sa v súvislosti s hokejom povie slovo odchovanec, zrejme väčšine fanúšikov sa ako prvá vybaví Dukla Trenčín. Práve tento tím má historicky najviac juniorských titulov a vychoval až štyroch víťazov Stanley Cupu. O to prekvapejší je fakt, že na tohtoročných MS v hokeji sa na 28-člennej slovenskej súpiske nenachádza ani jeden odchovanec tohto tímu.

Ktorý slovenský klub poslal do Rigy najviac odchovancov?

Na súpiske aj český odchovanec

Pri písaní tohto článku sme si vyhľadali ku každému hráčovi na slovenskej súpiske informáciu o tom, za odchovanca ktorého klubu je oficiálne považovaný. Azda najviac zaujal Miloš Roman, ktorý je odchovancom aktuálneho českého majstra z Třinca. Rodený Kysučan síce robil svoje prvé hokejové kroky v Žiline, no zdržal sa tam veľmi krátko a už ako tretiak zamieril do Česka, kde zotrval do svojich 17-tich rokov a pred touto sezónou sa tam po trojročnom pôsobení v Kanade znova vrátil.

Aj bez Romana sa však Žilina môže pochváliť slušným počtom svojich odchovancov na šampionáte v Rige. Sú traja – Peter Cehlárik, Marek Hrivík a Adrián Holešinský. Rovnakým počtom vychovaných mladíkov sa môže hrdiť Spišská Nová Ves – Július Hudáček, Adam Jánošík a Pavol Skalický. Viac ich poslal do lotyšskej metropoly len jeden slovenský tím. Čerstvý slovenský majster zo Zvolena má na slovenskej súpiske až päť zástupcov – Adam Húska, Marek Ďaloga, Michal Ivan, Miloš Kelemen a Kristián Pospíšil.

Po dvoch odchovancoch má Dubnica (Samuel Kňažko a Mislav Rosandič), Liptovský Mikuláš (Šimon Nemec a Matúš Sukeľ), Nitra (Branislav Konrád a Michal Krištof), jedného zástupcu má Brezno (Martin Faško-Rudáš), Košice (Juraj Slafkovský), Martin (Martin Bučko), Poprad (Dávid Buc), Považská Bystrica (Daniel Gachulinec), Prešov (Martin Gernát), Prievidza (Róbert Lantoši), Ružinov (Adam Liška), Skalica (Marián Studenič) a Topoľčany (Mário Grman).

Šestica z extraligy

V poslednej dobe sa však veľa hovorí o skvelej výchove hráčov v Nitre, kde hneď viacerí hokejisti nakopli svoju kariéru a odrazili sa k lepším kontraktom v zahraničí. Napríklad Róbert Lantoši podpísal z našej ligy priamo do AHL . Z Tipos extraligy pocestovala do Rigy šestica hráčov, pričom dvaja sú práve z Nitry – Šimon Nemec a Adrián Holešinský. Ďalší dvaja sú z majstrovského Zvolena (Michal Ivan a Miloš Kelemen), dopĺňa ich jeden hráč Detvy (Daniel Gachulinec) a jeden hráč Banskej Bystrice (Martin Faško-Rudáš).

Jedna zaujímavosť sa týka aj bratislavského Slovana. Až pätica hráčov odohrala doteraz svoj posledný slovenský angažmán v belasom drese, konkrétne sú to Mário Grman, Adam Jánošík, Adam Liška, Marián Studenič a Matúš Sukeľ.

Funny fact na záver: V našom tíme sa nachádzajú až traja hráči, ktorých priezvisko sa používa ako krstné meno: Michal Ivan – Miloš Roman – Michal Krištof.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera