Štvrtok, 23. máj 2024

Marchand ako vždy, Predators ako bývalý prezident a Capitals s Dallasom akože vážne? Prvé kolo playoff NHL má po prvej tretine

Jakub Halák Jakub Halák 06.05.2022
Foto: SITA/AP Photo/Karl B DeBlaker

Všetky tímy, ktoré sú súčasťou play-off v tejto sezóne, dokázali odohrať zhodne po dva zápasy. To znamená 16 zápasov, pričom stav série môže byť 2:0 alebo 1:1.

Už pred play-off som dal nejaké tipy do súťažného pavúka v našej lige a teraz sa pozriem, či mám magickú guľu alebo prerážam dno.

Florida Panthers – Washington Capitals

Musím povedať, že Washington musel Floridu zaskočiť. Inak by na postup ani nemohol pomýšľať. Prvý zápas bol vyrovnaný, rozťala ho až posledná tretina. Tam zaúradovala zrejme skúsenosť Caps, troma gólmi otočili misky váh na svoju stranu.

Druhý zápas bol už iné kafe. Pri stave 2:0 pre domácich sa Washington zmohol na zníženie. Potom opäť prišli tri kúsance od Pantera a bolo rozhodnuté.

Florida by ďalšie zaváhanie už pripustiť nemala a do druhého kola postúpiť. Washington môže iba prekvapiť a to tak, že vyhrá všetky tesné zápasy. Akonáhle sa Florida dostane do svojho obvyklého tempa, je takmer nezastaviteľná.

Môj tip: Florida Panthers

Toronto Maple Leafs – Tampa Bay Lightning

Už prvé dva zápasy ukázali, že toto je jedna z najvyrovnanejších dvojíc. Oba tímy veľmi silné. Playoff skúsenosti sú jednoznačne na strane Bleskov. Čo všetko si zo sebou vezú Javorové listy hádam ani netreba opakovať. Ale pre poriadok: naposledy vyhrali sériu playoff v roku 2004, posledné dva roky dokázali vypadnúť v prvom kole s chabým Columbusom, i po vedení 3:1 nad Canadiens. Tím majú silný, plný individuálnych schopností, ale celkovo nevedia prekročiť svoj tieň. Séria s Tampou môže byť kľudne na sedem zápasov s postupom hociktorého z tímov. Osobne by som to prial Torontu, už len kvôli zvedavosti, čo sa bude diať s tímom, keď povolí psychický blok prvého kola.

Môj tip: Toronto Maple Leafs

Carolina Hurricanes – Boston Bruins

Pred sériou som uvažoval nasledovne. Frederik Andersen je zranený a zrejme vynechá prinajmenšom prvé kolo playoff. Anti Raanta je super brankár, ale je skôr dvojkou. Čiže Carolina by mohla mať v bránke problém. Problém v bránke, problém v playoff (túto myšlienku rozviniem neskôr v článku pri tíme, ktorý sa na to hodí viac). Boston v minulosti vedel vždy dupnúť na slabosti súperov a poriadne to využiť. Lenže séria začala dvoma výhrami Caroliny, pričom prvý zápas vychytal Ranta. V druhom striedal a pustil Kochetkova. Boston si ani neprdol a jediné, čo dokázali vyprodukovať bola „dirty play by Marchand“.

To je málo na Boston, ktorý som tipoval, že postúpi.

Môj tip: Boston Bruins.

New York Rangers – Pittsburgh Penguins

Táto séria sa podobá svojou vyrovnanosťou tej medzi Torontom a Tampou. Dva veľmi silné tímy, ktoré budú hrať vyrovnaný hokej. Hneď prvý zápas, čo to naznačil. Rozhodlo sa až v predĺžení číslo 3. Toto diváci chcú. Rangers nasledujúci zápas vyhrali a séria tak zostala nerozhodne ako súboj absolventa vysokej školy života s gramatikou.

Zaujímavý súboj sa stal na konci druhého zápasu medzi Shesterkinom a Carterom. Zaujímavé ako komentárori vo videu hovoria o kicking motion brankára. Každopádne sedieť išiel Carter. Môže sa jednať o začiatok celkom peknej ságy.

Môj tip: Pittsburgh Penguins

Colorado Avalanche – Nashville Predators

Dlho som premýšľal ako by mohol Nashville zastaviť Colorado. Napadlo mi iba poriadnou obrannou hrou so skvelým brankárom. Lenže Nashvillu sa zranil Saros. A Nashville bez Sarosa, je ako Kiska bez Sorosa. Málo vlasov, súdy, srdcové arytmie. Predators dali šancu Rittichovi a ten to Coloradu nesťažil. Za svojich 15 minút slávy dokázal päťkrát inkasovať, chytiť 60 percent striel a spraviť z Ingrama jednotku. Druhý zápas bol viac vyrovnaný, ale Colorado potvrdilo úlohu favorita. Táto séria môže byť veľmi krátka, hlavne keď dostane priestor útočiť Cale Makar.

Môj tip: Colorado Avalanche.

St. Louis Blues – Minnesota Wild

Túto sériu považujem za najvyrovnanejšiu. Oba zápasy boli zatiaľ one man shows. Prvý v prospech Blues v réžii Davida Perrona a druhému v prospech Wild kraľoval Kaprizov. Tiež by mohlo ísť až o sedemzápasový boj. Na jeho konci bude šťastný iba jeden tím. Ja by som tam rád videl Blues, čisto podľa vlastných preferencii.  

Môj tip: St. Louis Blues

Calgary Flames – Dallas Stars

Dva zápasy, spolu tri góly. Predošlá veta naznačuje ťažkú strategickú partiu zameranú na poctivé bránenie. Favoritom sú Flames. Lenže play-off nie je základná časť a šťastie tu odchádza rýchlejšie ako protestujúci v Nitre.  Pokiaľ Calgary nezačne strieľať góly, Dallas môže prekvapiť. Aj tak si myslím, že postúpi Calgary.

Môj tip: Calgary Flames

Edmonton Oilers – Los Angeles Kings

Ako papierový favorit sa ukazoval pred začiatkom série Edmonton. Čo hralo v ich neprospech boli určite dve základné veci. Prvou je tieň minuloročného play-off v podobe výprasku od Winnipegu, kde išli Oilers domov s plačom po štyroch prehrách. Druhou vecou je brankárska otázka. Holland to videl už pred trade deadline, ale Varlamov údajne odmietol obísť no trade clause kvôli Edmontonu. A tak Edmonton ostal s duom Smith – Koskinen. To sa ukázalo v prvom zápase, keď Smith svojou chybou rozhodol v prospech Kings.

Druhým zápasom odčinil svoje zaváhanie čistým kontom, ale mal by sa vyvarovať zbytočných chýb, lebo sa môže stať, že druhú šancu ich napraviť, už mať nebude. McDavid si zatiaľ vpredu štrikuje obrúsky z obrany súpera, ale všetci vedia, že by to stačiť nemuselo. Verím Edmontonu, lebo som tak trochu snílek. 

Môj tip: Edmonton Oilers

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera