Pondelok, 27. máj 2024

Niektorí hokejisti striedajú dresy ako frajerky. Vedeli ste, že najvernejší hráč NHL má slovenské korene?

FOTO TASR / AP

Vzťah s klubom NHL nie je med lízať. Niektorí hráči sú natoľko pod papučou, že nerozhodujú ani o drese tímu, ktorý budú obliekať. Pokiaľ nie ste ligová hviezda s klauzulou o nevymeniteľnosti bez vášho súhlasu, môže sa vám pokojne stať to isté, čo si prežil po tieto dni Alex Galčenjuk.

Tri dresy za týždeň

Hráč draftovaný Montrealom z tretieho miesta v roku 2012 bol ešte pred víkendom hráčom Ottawy, cez víkend hráčom Caroliny a od pondelka je už hráčom Toronta. Za posledné štyri sezóny vystriedal sedem tímov a nikto sa ho nepýtal, či chce byť verný jednému mužstvu.

Na druhej strane, hoci je NHL biznis a tímy si často hráčov vymieňajú, ako kedy boli kartičkami s pokémonmi, stále v nej nájdeme verných veteránov, ktorým sa darí byť celú kariéru vo zväzku s jedným klubom.

Na obidva protipóly sa pozrieme z hľadiska histórie a aj z pohľadu Slovákov a Čechov.

Najdlhšie manželstvo

Až 24 sezón trvalo najdlhšie hokejové manželstvo bez rozvodu. Útočník Alex Delvecchio odohral celú svoju kariéru v drese červených krídel z Detroitu a zostal navždy spojený len s jedným klubom.

Málokto vie, že dlhoročný kapitán Red Wings má slovenské korene, jeho starí rodičia z maminej strany pochádzali z Oravy.

Viac ako 24 sezón strávili v lige len Chris Chelios, Gordie Howe a Mark Messier, tí však dres menili a v súčasnej dobe platových stropov bude takmer nemožné tieto výkony prekonať bez zmeny tímu.

Zo súčasných hráčov pôsobia najdlhšie v jednom klube Patrice Bergeron z Bostonu Bruins a Dustin Brown z Los Angeles Kings. Obidvaja 17 sezón. Sidney Crosby, Alexander Ovečkin, Ryan Getzlaf a Duncan Keith sú momentálne na čísle 16. 

Za 18 sezón až 12 tímov

Kanadský center Mike Sillinger je najžiadanejší hráč v histórii. Zrejme po ňom túžili všetky tímy, no bohužiaľ Sillinger bol iba jeden a nie všetky tímy sa ho dočkali. Za 18 sezón v NHL ich stihol vystriedať až dvanásť.

Zahral si za Detroit, Vancouver, NY Islanders, Anaheim, Philadelphiu, Tampu Bay, Floridu, Columbus, St. Louis, Ottawu, Phoenix a Nashville.

Možno si niektorí položili otázku, vyhral niekedy Stanley Cup? Nie, nevyhral.

A viete, ktorý hráč má najviac sezón v NHL spomedzi tých hráčov, ktorí nemajú počet odohratých sezón vyšší ako počet klubov, v ktorých pôsobili? Znie to zložito? Odpoveď je však jednoduchá.

Je to Ken Hammond, ktorý počas svojich ôsmich sezón strávených v NHL obliekol dresy ôsmich tímov.

Pozor na Thompsona!

Kto má zo súčasných hráčov najväčšiu šancu prekonať Mikea Sillingera? Je to hráč, ktorý by si zrejme rozumel s Andrejom Sekerom, keďže obaja majú v mene zbraň.

Nate Thompson hrá v drese Winnipegu svoju štrnástu sezónu a doteraz si zahral za 9 tímov – Tampa Bay, Anaheim, NY Islanders, Los Angeles, Montreal, Boston, Ottawa, Philadelphia a spomínaný Winnipeg.

Slovenské protipóly

Najväčší slovenský ,,Casanova“ je Michal Handzuš, ktorý spojil svoju kariéru so šiestimi klubmi – Los Angeles, St. Louis, Philadelphiou, Chicagom, Phoenixom a San José.

S rovnakým počtom klubov sa spájajú aj legendárni Mariánovia, Gáborík s Hossom, má to ale jeden háčik. Reálne hrali za päť mužstiev, šieste dostalo len ich kontrakt. Handzuša môžu v blízkej dobe prekonať Richard Pánik, Jaroslav Halák či Andrej Sekera. Všetci traja sú na piatej méte.

Protipólom je Stan Mikita, ktorý Chicagu Black Hawks venoval všetkých 22 sezón svojej kariéry. 

České protipóly

Ktorý český hráč menil NHL tímy častejšie ako ponožky v sandáloch? Napovieme vám, na chrbte nosí číslo 68 a možno práve do tohto veku bude predlžovať svoju kariéru.

Jaromír Jágr si počas 24 sezón v profilige zahral za Pittsburgh, Washington, NY Rangers, Philadelphiu, Dallas, Boston, New Jersey, Floridu a Calgary. To dáva spolu súčet deväť tímov.

Opačný prípad je Patrik Eliáš, ktorý strávil celú kariéru v drese New Jersey Devils, v ktorom odohral 20 sezón a drží viaceré klubové rekordy.

Meme na záver

Šokujúce zistenie! Dostalo sa k nám, prečo Alex Galčenjuk tak často mení dres. 😊

Ďalšie články o hokeji

Odoberať Newsletter

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera