Štvrtok, 23. máj 2024

Nie je gól, ako gól. Zaujímavosti o brankároch, ktorí sa v NHL zapísali medzi strelcov

Jakub Halák Jakub Halák 01.03.2023
FOTO TASR/AP

Linus Ullmark dal gól. Nič zvláštne, pokiaľ si človek ráno nedá kávu a sprchu a nezistí, že Linus je brankár. Ullmark je prvý švédsky brankár, ktorý skóroval v NHL. V tejto sezóne strelil dokonca viac gólov ako Erik Johnson (áno, jednotka draftu 2006), Jack Johnson, Patrik Nemeth, Troy Stecher a Jonathan Drouin. Dokopy. Au.

Vlastný gól vs. brankársky gól

Dať gól ako brankár vôbec nie je jednoduché. Oficiálne ihrisko NHL má dĺžku 200 stôp, čo je asi 61 metrov. Čiže treba trafiť presne na minimálne 57 metrov. S väčšou a ťažšou brankárskou hokejkou, oblečený v lapačke a vyrážačke. Niet divu, že kurz na gól brankára sa pohybuje okolo 600. Pre porovnanie kurz, že počas finále majstrovstiev sveta vo futbale pristane UFO na hracej ploche je len asi osemkrát vyšší. Nie je však gól ako gól.

Dostať sa na listinu strelcov v kolónke gól sa doteraz podarilo šestnástim brankárom. Brankár však reálne strelil gól iba deväťkrát. Podľa pravidiel v hokeji totiž neexistuje vlastný gól a každý taký sa ráta poslednému súperovmu hráčovi, ktorý sa dotkol puku. To znamená, že okrem strely do prázdnej brány cez celé ihrisko sa brankár môže dostať ku gólu aj tak, že si motáci pošlú puk do prázdnej bránky sami. A áno, už sa to stalo. Sedemkrát.

Aj z vyššie uvedených dôvodov preto ako prvý brankár, ktorý dal gól, zapísaný Billy Smith v roku 1979. Reálne prvý gól strelil až Ron Hextall v roku 1987.

Zaujímavosti brankárskych gólov

Žiaden brankár nebol v zápise pri inkasovaní viac ako jedného gólu.

Z tímov Original six nedostali gól od brankára iba hráči New York Rangers.

Po dva góly dostali New Jersey Devils a Vancouver Canucks.

Jediný, kto dal víťazný gól ako brankár, je Martin Brodeur.

Jediný, kto dal ako brankár gól v presilovke, je Martin Brodeur.

Gól v presilovke, ktorý dal Martin Brodeur, je jediný, ktorý nebol do prázdnej brány. Dan Ellis nestihol dokorčuľovať na striedačku.

Ron Hextall je naopak jediný, kto dal gól ako brankár v oslabení.

V novom tisícročí si dali vlastné góly považované za brankárske iba útočníci.

V playoff dokázali skórovať Ron Hextall a Martin Brodeur.

Ako vyzerali tímy, ktoré dostali gól od brankára?

Prvý vlastný gól si dali Colorado Rockies. Bol to ich budúci a posledný kapitán Rob Ramage. Franšíza sa do dvoch rokov presťahovala do New Jersey, kde funguje doteraz ako Devils. Od tohoto gólu nedokázali postúpiť do playoff. Ďalším klubom, ktorý dostal taký gól a postihla ho relokácia, boli Hartford Whalers. Ide však skôr o náhodu. Neexistuje ani spojitosť medzi gólom od brankára a výhrou v Stanley Cupe. Boston dostal gól v roku 1987 a Bruins trvalo 24 rokov do zisku slávneho pohára. Washingtonu 29, ale New Jersey ho vyhrali hneď v ďalšej sezóne.

Zaujímavým predelom by mohol byť lockout. Po vynútenej prestávke dostali góly iba Phoenix (2006), New Jersey (2011), Carolina (2013), Detroit (2013), Chicago (2020) a Vancouver (2023). Gól od brankára napovedá, že v klube asi nie je úplne všetko s kostolným poriadkom. Phoenix (Arizona) má dlhodobé problémy a playoff je skôr raritou, New Jersey síce postúpili o rok do finále SC, ale z ďalších desiatich sezón sa im to podarilo iba raz. Carolina dostala gól počas najhoršieho obdobia v klubovej histórii od relokácie. Detroit od gólu trikrát po sebe neprekročil prvé kolo play-off a následne sa z nadstavby vytratil úplne. Chicago si momentálne prechádza veľmi ťažkým obdobím a o play-off momentálne môže iba snívať.

Všeobecne možno tvrdiť, že gól od brankára po lockoute indikuje existujúci alebo blížiaci sa problém v klubovej organizácii. Vancouver tiež nezažíva práve najlepšie obdobie. Povedal by som, že sú niekde na pol ceste k zašlej sláve z obdobia 2008-2013. Iba čas ukáže či Ullmark narušil krehkú statiku tímu alebo Canucks naštartuje a opäť raz poprú moje úvahy podložené štatistikou.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera