Štvrtok, 23. máj 2024

Tento článok nie je o Slafkovskom. Tri najväčšie slovenské prekvapenia v príprave NHL

Foto: SITA/Justin Tang/The Canadian Press via AP

Po extraligových klziskách momentálne korčuľuje hokejista, ktorý ledva týždeň dozadu v Madison Square Garden nastúpil na zápas v drese New York Rangers. Áno, Adam Sýkora zamieril do Nitry priamo z prípravy NHL. Zdá sa, že kredit slovenského hokeja a našej ligy stúpa. Donedávna bolo nepredstaviteľné, že by kluby nechali po drafte svoj talent rozvíjať v našich končinách.

V predsezónnych zápasoch si nezahral iba permanentne usmiaty Sýkora, priestor dostalo viacero Slovákov. Príprava na nový ročník NHL vrcholí a tak môžeme pomaly rekapitulovať, ktorí traja hráči spod Tatier najviac prekonali očakávania?

Pavol Regenda

Z Michaloviec priamo pod reflektory NHL. Ešte donedávna predstava zo žánru sci-fi je dnes skutočnosťou zásluhou Pavla Regendu, internetom blahorečeného na Legendu. Oprávnene! V príprave sa ho na ľade jednoducho nedalo prehliadnuť. Aj miestne fanúšičky si hneď získal svojou bujnou blonďavou hrivou. Až tak, že nedokážu z neho spustiť oči:

No čo je podstatné, zaujal aj predstaviteľov Anaheimu, v prvom rade svojim nasadením a fyzickou hrou. Platný bol hlavne v predbránkových priestoroch, kde dostával priestor aj počas presilových hier. V piatich stretnutiach zaklopal na bránu najlepšej ligy sveta šiestimi bodmi, za 3 góly a 3 asistencie. Už mu snáď len zostáva rovnako sebavedomo do nej vkročiť aj v základnej časti.

Vzhľadom na okolnosti by bolo miernym prekvapením, ak by sa mu neušlo miesto v prvom tíme. Definitívu sa dozvieme v priebehu najbližších hodín. Ak by sa tak stalo, bude po dvadsiatich rokoch ďalším hokejistom, ktorý to z extraligy dotiahol priamo do NHL. Ak nepočítame hráčov draftovaných v 1. kole, pred ním to dokázali len Ivan Čiernik, Ľubomír Vaic, Ľubomír Višňovský a Radoslav Hecl.

Tomáš Tatar

Minulú sezóna mu v New Jersey príliš nevyšla. V klubovom bodovaní skončil s 30 bodmi v 76 zápasoch až na deviatom mieste. Samozrejme, na titul najproduktívnejšieho Slováka mu to s prehľadom stačilo, pred druhým Fehérvárym mal trinásťbodový náskok. Tento ročník by však mohol posunúť latku krajanov vyššie.

Má za sebou kvalitnú letnú prípravu. Dokonca si počas nej stihol zahrať malého Mirka v šou Petra Marcina. Aj keď mu to pred kamerami šlo pomerne dobre, tajomstvo úspechu nespočívalo v hereckom výkone, ale v správne nastavenom tréningovom procese. Zhodil pár kíl, nakoľko sa zameral najmä na zvýšenie rýchlosti.

Zatiaľ sa to javí ako správne rozhodnutie. V príprave príjemne prekvapil produktivitou, keď skóroval v každom zápase a neboli to nejaké zlepené góly. Pri všetkých nechal vyniknúť svoje individuálne zručnosti, jeho strela bekhendom proti New York Rangers prekvapila nielen niektorých fanúšikov, ale aj súperovho brankára. Nádherný gól!

Zdá sa, že je perfektne pripravený a preto nebude prekvapením, ak sa mu podobné kúsky podaria aj počas sezóny.   

Filip Mešár

Od hráča draftovaného koncom prvého kola nikto súdny nečakal, že by si pre nasledujúcu sezónu vybojoval v kempe NHL miestenku. Azda nikoho tak neprekvapilo, keď sa v súvislosti s jeho menom počas nováčikovského kempu skloňovalo, že by mal novú sezónu odohrať v kanadskej juniorskej OHL.

No čas plynul a meno Mešár stále svietilo na súpiske Montrealu, čo robilo radosť nejednému slovenskému fanúšikovi. Z nováčikovského kempu sa prebojoval do hlavného, ohuroval v zápasoch a ,,prežil“ prvé škrty na súpiske. Na jeho hru smerovali od miestnych sledovateľov slová chvály, niektorým sa páčil viac ako Juraj Slafkovský.

Jeho výkony nezostali ani od odozvy vedenia Canadiens. Tí sa rozhodli, že ho ešte nepošlú do juniorky a poskytli mu možnosť vybojovať si miesto medzi mužmi na farme v Lavale. Mimochodom, farmársky tím majú hneď za rohom (polhodinu autom), ak by sa tam presadil, mohol by tráviť naďalej čas so svojim dobrým kamarátom Slafkovským, s ktorým sú podľa niektorých ako Batman a Robin.

Navyše, ak sa Montreal bude cez sezónu znova trápiť a Mešárovi dariť, je teoreticky možné, že by bol na pár zápasov vytiahnutý do prvého tímu.

Čo je dobré, pozornosť púta hneď od príchodu do Lavalu. Snáď sa AHL podarí.

Čo ostatní Slováci?

Na súpiskách prvých tímov sa momentálne nachádza osem Slovákov: Jaroslav Halák (NY Rangers), Erik Černák (Tampa Bay Lightnings), Martin Fehérváry (Washington Capitals), Tomáš Tatar, Šimon Nemec (obaja New Jersey Devils), Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens), Adam Ružička (Calgary Flames) a Pavol Regenda (Anaheim Ducks). Súpisky klubov ešte nie sú definitívne uzatvorené, čiže stále je možné, že niektorí z posledných štyroch menovaných naberú smer farma.

Do záložných tímov boli doteraz preradení ôsmi: Dávid Hrenák, Martin Chromiak (obaja patria Los Angeles Kings), Martin Pospíšil (Calgary Flames), Marián Studenič (Dallas Stars), Filip Mešár (Montreal Canadiens), Miloš Kelemen (Arizona Coyotes), Samuel Kňažko (Colombus Blue Jackets) a Maxim Čajkovič (Tampa Bay Lightnings).

Slovenskú enklávu v AHL by ešte mohol rozšíriť Michal Mrázik, ktorý bojuje o zmluvu s Tucsonom Roadrunners, ktorý je farmou Arizona Coyotes.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera