Piatok, 24. máj 2024

Všetci vidia, že reprezentácia nedáva góly, ale neobávame sa o obranu?

Štefan Cebro Štefan Cebro 15.05.2021
FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Góly, góly, góly, góly, presilovky, efektivita streľby. V skratke sme pomenovali to, čo trápilo tím Craiga Ramsayho v príprave.

Nie sme si istí, že s výnimkou Česka mali Slováci dostatočne kvalitných súperov, ktorí ich otestovali pred svetovým šampionátom v Rige. Áno, Lotyši boli solídni, veď skladajú to najlepšie, čo môžu mať doma, ale Nemci mali slabší výber a o Rakúšanoch sa nemusím ani baviť. Jedine Česi ukázali európsku kvalitu, aj keď zo zostavy z pražského dvojzápasu pôjde do Lotyšska sotva jeden a pol päťky.

Pre Kanaďana je prioritou, aby jeho tím zlepšil streľbu a efektivitu. S dvoma gólmi na stretnutie sa toho nedá veľa uhrať. Dupľom, keď je jasne vidieť, že tohtoročná skupina je fakt náročná. Pri pandemických zostavách by si asi všetci želali skôr neskúsené tímy Kanady a USA, z ktorých verný slovenský fanúšik pozná tak dokopy troch hráčov.

Obrana vzdbudzuje obavy

Obavy však vzbudzuje naša obrana. Bez Černáka, Sekeru, Marinčina, Jaroša jej chýba zámorská sila a rovnako aj z Európy nemohol použiť Ramsay to najlepšie. Čajkovský s Čerešnákom sú zranení a Graňák starý. Celkovo v defenzíve nemá slovenský hokej dostatok vhodných kusov, z ktorých by mohol vyberať.

Ofenzívne vyzerajú naši beci slušne. S kreativitou by nemal byť problém. Otázne však je, či tréneri poskladajú aspoň tri páry, ktoré odohrajú level majstrovstiev sveta. Slovákom výrazne chýbajú skúsenosti. Aspoň desať zápasov na svetových šampionátoch má odohraných len kapitán Marek Ďaloga (27) a Adam Jánošík (19). Sú to však obrancovia, ktorým veríme v „crunch time“ proti Švédom, Rusom, Čechom či Švajčiarom? Odpovedzte si sami.

Veľa sa očakáva od najlepšieho zadáka českej extraligy Martina Gernáta. Mal úžasnú sezónu, ale tiež je až príliš ofenzívny. Uvidíme, ako sa vysporiada s tým, že bude mať viac defenzívnych úloh. Rovnako ako Mislav Rosandič. Obaja musia súperov obohrať najmä korčuľovaním, keďže to nie sú stokiloví chlapi. Urastenejší je z terajšej zostavy len Patrik Koch, ktorý vyzeral v príprave zo zostávajúcich bekov najhoršie (Vitaloš je už doma) a nie je isté, či ho na šampionát zoberú.

Polovica nováčikov na MS

Z jedenástich zadákov, z ktorých sa zrejme desať dostane do konečnej nominácie, je až šesť absolútnych nováčikov, čo sa týka svetového šampionátu. K tomu treba pripočítať dvoch tínedžerov Šimona Nemca so Samuelom Kňažkom. Prvý menovaný zaujal v príprave a potvrdil obrovský potenciál. Treba však myslieť na to, že majstrovstvá sveta budú ešte o hodný level vyššie, ako zažil v príprave, s výnimkou Čechov.

Je super, že tréneri berú prevažne mladých hráčov, čo je vidieť aj na obrane, kde je tridsiatnikom len Ďaloga. Tak sa musia však nastaviť aj fanúšikovia a nečakať od tímu zázraky, ako často zvyknú.

Podržia brankári?

S obranou bude dôležitá aj výkonnosť brankárov. Tí slovenský tím v príprave podržali, ale pri náročnom štýle, keď chce hrať Ramsay na puku, musia čakať, že ich čakajú náročné zápasy, v ktorých hrozia prečíslenia po chybách. Je otázne, kto je z trojice jednotkou.

Logickou voľbou by bol Július Hudáček, ale vôbec nemusí začať. Stávkou na istotu je aj Branislav Konrád, absolútnou neznámou Adam Húska. Trénerom v tomto nezávidíme, lebo nikto z brankárov až tak nevyčnieva, aby o ňom boli stopercentne presvedčení. Na posledných dvoch svetových šampionátoch v bránke chýbala istota a skôr naši muži v maskách podávali výkony hore-dolu.

Uvidíme, či to bude teraz pri neskúsenej obrane lepšie…

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera